Στο ενωσιακό γήπεδο της ΕΠΣ Βοιωτίας (στον Αγ. Σπυρίδωνα Ορχομενού) αγωνίστηκαν σήμερα το απόγευμα της Τετάρτης 23 Νοεμβρίου, οι μικτές ομάδες Παίδων και Νέων της Εύβοιας με τις αντίστοιχες της Βοιωτίας, με απολογισμό δυο νίκες για τους Ευβοιώτες. 4-2 για τους Παίδες και 2-1 για τους Νέους.

Οι νέοι, για να ξεκινήσουμε από τους μικρούς, μπήκαν σαν αφηνιασμένοι στο παιχνίδι και μετά τον αιφνιδιασμό που δέχτηκαν στο πέμπτο λεπτό, όταν ο Κάντας, μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων ,από το ύψος της μικρής περιοχής με δυνατό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μίχου έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και τα γκολ δεν άργησαν να έρθουν. Μέσα σε ένα δεκάλεπτο πέτυχαν τρία γκολ: 15΄ Αντωνάκος, 18΄ Κικίδης, 24΄ Τζαφέρος, ενώ δυο φορές με τον Αντωνάκο στο 19΄ και τον Ποδαρά στο 21΄ σημάδεψαν τα αντίπαλα δοκάρια. Το τέταρτο γκολ ήρθε από τον Ρουμελιώτη στο 30΄, για να ολοκληρωθεί ένα ονειρεμένο από κάθε άποψη ημίχρονο.

Φαίνεται όμως ότι οι μικροί θεώρησαν ότι το παιχνίδι είχε ολοκληρωθεί καθώς πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο και ξέχασαν ότι υπολείπονταν ακόμα 40 λεπτά αγώνα.έτσι οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την διαχείριση του αγώνα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και σχεδόν έπαιξαν την Εύβοια στο μισό γήπεδο.απόρροια της σαρωτικής τους πίεσης τα δυο γκολ στο 60′ με τον Σωτηρίου και στο 62′ με τον Τσιώλη ενώ αμέσως μετά ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων Μίχος πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα σε κοντινή βολίδα του Αλμπάνη αποτρέποντας τις…περιπέτειες!

Και για να κλείσουμε με τους μικρούς, με τη νίκη τους αυτή οι Ευβοιώτες πέρασαν στην κορυφή του ομίλου τους ενώ την επόμενη αγωνιστική έχουν ρεπό.

ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ (Δ. Καλέντζης): Μίχος, Μήτρου, Πασσάς, Ρουμελιώτης, Αδαμόπουλος,Γιαλός, Αλαφάκης (47΄ Σπύρου), Κικίδης (78΄ Ελευθερίου), Ποδαράς,Τζαφέρης (47΄ Μεταξάς), Αντωνάκης (47΄ Τσάλας)

Και να περάσουμε στους νέους μας. Η ομάδα των νέων μας είχε να αντιμετωπίσει μια ομάδα που έπαιζε την…υπόστασή της. Οι Βοιωτοί με νίκη αναπτέρωναν τις ελπίδες τους για κάτι καλό στην συνέχεια και ήταν το συγκεκριμένο παιχνίδι ΄΄όλα η τίποτα΄΄. Έτσι μπήκαν αποφασιστικά στον αγώνα, πλην όμως η καλά στημένη ευβοϊκή ομάδα (4-2-3-1) δεν τους επέτρεψε να δημιουργήσουν ούτε μια επικίνδυνη φάση στην εστία του Τζουβάρα και αν προηγήθηκαν στο σκορ στο 33΄ με τον Πούλο, αυτό οφείλεται σε ένα ΄΄κάλπικο΄΄ πέναλτι που καταλόγισε ο Αθηναίος ρεφερι κ. Χαλδαίος, που θεώρησε ότι υπέπεσε σε παράβαση ο Ευβοιώτης τερματοφύλακας ανατρέποντας τον επιθετικό των γηπεδούχων, πράγμα που φυσικά δεν συνέβη αφού ο Βοιωτός έκανε θεαματική ΄΄βουτιά΄΄ μπροστά στον τερματοφύλακα μας. Τέλος πάντων, ήταν αυτός ο τρόπος για να καρποφορήσει η υπεροχή τους που όμως ένα περιπετειώδες μεν πανέξυπνο δε γκολ στο 43′ του δαιμόνιου Σαχίνη, που να σημειωθεί ότι έπαιζε με πρόβλημα τραυματισμού και για αυτό και αντικαταστάθηκε, από κοντινή και πλάγια θέση έφερε το παιχνίδι στα ίσια και έστειλε τις δυο ομάδες με το ισόπαλο 1-1 στα αποδυτήρια του θαυμάσιου αθλητικού ενωσιακού κέντρου της Ε.Π.Σ. ΒΟΙΩΤΙΑΣ.

Στο δεύτερο ημίχρόνο η Εύβοια ανέβασε ρυθμούς, προσπάθησε περισσότερο από τους γηπεδούχους και η ανταμοιβή ήρθε στο 84΄ από τον Παλαιολόγο, που είχε μπει αλλαγή στο παιχνίδι, με κοντινό πλασέ μετά από μπαλιά πάρε-βάλε του Γίγα από αριστερά να κάνει το 1-2 και να λυτρώνει την ομάδα του, δίδοντάς της παράλληλα το ΄΄φιλί της ζωής΄΄ σε ότι έχει να κάνει με την πρώτη θέση στον όμιλο και φυσικά παράτασή ζωης!!!

ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ (Δ. Καλέντζης): Τζουβάρας, Χαλιώτης, Στρατής, Τσάλας, Σταθαράς, Σαχίνης (75΄ Λυσσέας), Γκίκας, Μολές (65΄ Νικολάου), Αθανασίου, Καλέντζης (60΄ Παλαιολόγος), Στούπας.

Παρων στο γήπεδο ο πρόεδρος της ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ Γιάννης Παπακωνσταντίνου, ο υποχρεωθείς προσφάτως σε παραίτηση από την θέση του πρόεδρου της ένωσης της ΕΠΣ ΒΟΙΩΤΙΑΣ Βαγγέλης Τοπολιάτης λόγω της υπόθεσης με την …κάρτα υγείας (!!!), ο επί τιμή πρόεδρος της ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ Χρήστος Φεφέκος (που μετά από χρόνια ξαναείδε το φιλαράκι του, τον Τοπολιάτη) ενώ την αποστολή συνόδευσαν ο γραμματέας της ΕΠΣΕ Γιώργος Πίσχινας και ο υπεύθυνος των μικτών Νίκος Δαφνής.

Ρεπορτάζ-φωτογραφίες: Νίκος Παπανταζής