Στα τελευταία λεπτά κατάφερε να κάνει την ανατροπή η Θήβα, μετατρέποντας μέσα σε ένα εικοσάλεπτο το 2-0 σε 2-5, εξασφαλίζοντας μετά την άνοδο (απ΄ την προηγουμένη αγωνιστική) και την πρωτιά στον έβδομο όμιλο των μπαράζ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και κατάφεραν με γκολ των Μεταξούλη στο 5ο λεπτό και του Στύλα στο 24΄ να προηγηθούν με δύο γκολ διαφορά. Το συγκρότημα του Γιώργου Λάμπρου, πιθανόν λόγω της εξασφάλισης της ανόδου, μπήκε νωθρά στο ματς, κάτι που το εκμεταλλεύτηκε η φιλότιμη ομάδα του Καρπενησίου. Στην επανάληψη, οι σταδιακά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν ν΄ ανεβάζουν την απόδοση τους. Έτσι κατάφεραν με τέρμα του Τσομπάνη στο 68΄, να μειώσουν σε 2-1. Στο 82΄ ο Γκαράνης ισοφάρισε για λογαριασμό Θήβας και ένα λεπτό μετά, ο Τσομπάνης, με δεύτερο προσωπικό γκολ, έδωσε το προβάδισμα στους Θηβαίους, που στην συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν ακόμη περισσότερο την φυσιολογική απογοήτευση της ομάδας του Γιάννη Φλώρακη. Συγκεκριμένα, στο 86΄ο Βεζιρτζόγλου διαμόρφωσε το 2-4, ΄΄σφραγίζοντας΄΄ την νίκη για τους Βοιωτούς και ο ίδιος παίχτης τρία λεπτά μετά έδωσε ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στο σκορ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-5.

Αίολος (Φλωράκης): Κόκκοτας, Μπόγδανος, Φούκας, Ζαραβέλης, Αζακάς Π., Ράμμος, Μπόνιας (85΄ Μπόγδανος), Τόσκα (65΄ Ράικος), Στύλα(86΄ Κυλλής), Μεταξούλης, Νικολάου.

Θήβα (Λάμπρου): Φαλαγγίτης, Ελέζι (46΄ Τσουπεής), Δούλος, Ευθυμίου, Ευσταθίου, Καραμπετιάν, Βυλλιώτης (65΄ Γκαράνης), Παναούλης, Τσομπάνης, Βεζιρτζόγλου, Παπαχαραλάμπους (46΄ Βρέττος).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Θήβα 13, Ιστιαία 9, Ολυμπιακός Λαμίας 7, Αίολος Καρπενησίου 0.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (ΚΥΡΙΑΚΗ 5.6, ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ: 5 μ.μ.): Αίολος Καρπενησίου-Ολυμπιακός Λαμίας, Θήβα-Ιστιαία.

Πληροφορίες-φωτογραφία: evrytaniasport.blogspot.gr