Οι ΄΄νεραντζούρι΄΄ έφτασαν στην πρώτη τους εντός έδρας νίκη για την φετινή σεζόν και σε συνδυασμό με το ΄΄στραβοπάτημα΄΄ του Αήττητου, που όπως φάνηκε αν και είναι αήττητος…όνομα και πράγμα ακόμη, τουλάχιστον δεν…κερδίζει πάντα, πλησίασε στον πόντο απ΄ την κορυφή όπου βρίσκεται η ομάδα των Σπάτων. Το συγκρότημα του Αντώνη Αυλωνίτη είχε πολύ καλή απόδοση στο πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο θα μπορούσε να είχε σημειώσει και περισσότερα από δύο γκολ και έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση. Η πολύ καλή απόδοση του Ντουμάνη, αλλά και η τύχη, συντέλεσαν ώστε να μην κινδυνέψει με ανατροπή του σκορ. Αφού στην επανάληψη η ομάδα του Κιβερίου, ειδικά στο διάστημα 65΄ με 85΄, έχασε αρκετές ευκαιρίες απέναντι σ΄ έναν νωθρό και εφησυχασμένο -στο ίδιο διάστημα ΑΟΧ- με τους γηπεδούχους μάλλον να έχουν πρόωρα το μυαλό τους στ΄ αποδυτήρια (χαρακτηριστικά ο κόουτς Αυλωνίτης μίλησε για ΄΄σημάδια ελληνικής νοοτροπίας΄΄), κάτι που δεν το πλήρωσαν, όπως σ΄ αντίστοιχες περιπτώσεις στο παρελθόν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και είχαν δύο τελικές με τον Πολίτη πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα. Αρχικά ο μεσοεπιθετικός της Χαλκίδας με αδύναμο πλασέ απ΄ τα όρια του άουτ και εντός περιοχής δεν μπόρεσε να δυσκολέψει τον Παλιγγίνη που μπλόκαρε. Ένα λεπτό μέτα όμως, από παρόμοια θέση, με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο δίπλα απ΄ το δεξί κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων και αφού προηγουμένως είχε χτυπήσει σε σώμα αμυνομένου, κάτι μάλλον σωτήριο για την εστία τους. Ενδιάμεσα ο Ερμής είχε και εκείνος ένα καλό μακρινό σουτ με τον Αγγελόπουλο, που πέρασε λίγο πάνω απ΄ το οριζόντιο δοκάρι του Ντουμάνη. Ο ΑΟΧ συνέχισε να πιέζει και στα επόμενα λεπτά και έχασε ακόμη μια καλή ευκαιρία στο 7ο λεπτό, με σουτ του ακάλυπτου Ανέστη, μέσα απ΄ την περιοχή, που όμως και αυτό δεν βρήκε στόχο, περνώντας πάνω απ΄ τ΄ οριζόντιο δοκάρι. Στο επόμενο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πιο μοιρασμένο, μέτα όμως το 20΄ οι γηπεδούχοι έκαναν και πάλι αισθητή την πίεση τους και τελικά κατάφεραν ν΄ ανοίξουν το σκορ στο 24΄, όταν μετά από παράλληλο γύρισμα του Πολίτη, ο οποίος προηγούμενως με ωραία ντρίπλα απέφυγε το μαρκάρισμα του Σάκουλη, η μπάλα βρήκε το σώμα του Παπαϊωάννου, ο οποίος από κοντά και χωρίς φυσικά να το θέλει, σημείωσε αυτογκολ.

Η ομάδα της Εύβοιας είχε την απόλυτη υπεροχή ως το φινάλε του ημιχρόνου και το ζήτημα ήταν αν θα μπορούσε να την αξιοποιήσει και να φτάσει σε δεύτερο γκολ, ώστε να μην πάει στ΄ αποδυτήρια με το ιδιαίτερα ΄΄εύθραυστο΄΄ 1-0. Τελικά λοιπόν, στο 44΄ τα κατάφερε, με την φάση να ξεκινάει και πάλι απ΄ τα πόδια του Πολίτη, ο οποίος με εξαιρετική ψηλοκρεμαστή σέντρα έστειλε την μπάλα στην ΄΄καρδιά΄΄ της αντίπαλης περιοχής. Ο Ανέστης πήρε την κεφαλιά, ο Παλιγγίνης απέκρουσε, όμως στην επαναφορά ο παίχτης της Χαλκίδας με δεύτερη προσπάθεια και προβολή, ΄΄έσπρωξε΄΄ την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Εκτός απ΄ την φάση του δεύτερου γκολ, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 30΄, όταν μετά από κόρνερ του Θωμά, ο Ανέστης με κεφαλιά-πάσα έστειλε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, όπου βρισκόταν ο Καραμπάς, η προβολή του οποίου δεν ήταν η ιδανική ώστε να την στείλει στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα της Αργολίδας να φτάνει κοντά στην μείωση του σκορ με δυνατό σουτ του Αγγελόπουλου απ΄ το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Ντουμάνης έσωσε την εστία του και παραχώρησε κόρνερ, αποκρούοντας με το ένα χέρι. Η Χαλκίδα ΄΄απάντησε΄΄ στο 53΄ με συρτό σουτ του Ντελέκου, όμως ήταν η σειρά του Παλιγγίνη ν΄ αντιδράσει σωστά, έτσι έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά μετά περίπου, οι γηπεδούχοι έφτασαν και πάλι κοντά σε τρίτο τέρμα, με τον Πολίτη για ακόμη μια φορά να τροφοδοτεί άψογα συμπαίκτη του. Στην συγκεκριμένη περίπτωση με ωραία διαγώνια μπαλιά τροφοδότησε μέσα στην περιοχή τον ακάλυπτο Στεργιανό, η τελική του οποίου με την μία, πέρασε ελάχιστα έξω και δίπλα απ΄ το δεξί κάθετο δοκάρι του Ερμή.

Όπως προανάφεραμε, μετά το 65΄ η απόδοση των γηπεδούχων έπεσε και αυτό συντέλεσε ώστε οι φιλοξενούμενοι να πάρουν μέτρα στο γήπεδο και ν΄ αρχίσουν και πάλι να γίνονται επικίνδυνοι. Έτσι είχαν τρεις πολύ καλές στιγμές στα επόμενα λεπτά με πρωταγωνιστή τον δραστήριο Καραγκούνη. Στην πρώτη, στο 69΄, ο παίχτης του Ερμή με πονηρή σέντρα-σουτ, σημάδεψε στην δεξιά συμβολή των δοκών του Ντουμάνη, ο οποίος και πάλι με εξαιρετική επέμβαση άλλαξε την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα. Έξι λεπτά μετά, η τύχη ήταν με το μέρος των γηπεδούχων, αφού το καλοεκτελεσμένο φάουλ του Καραγκούνη, τράνταξε τ΄ οριζόντιο δοκάρι. Ο μεσοεπιθετικός των φιλοξενούμενων, ένα πεντάλεπτο αργότερα προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, όμως και πάλι ο Ντουμάνης ήταν ΄΄ετοιμοπόλεμος΄΄ και έδιωξε σχεδόν πάνω στην γράμμη του τέρματος με τις γροθιές του. Στο 84΄ την ΄΄σκυτάλη΄΄ στις επιθετικές προσπάθειες του Ερμή, πήρε ο Ζίου με δυνατό μακρινό σουτ, που έστειλε την μπάλα να περάσει σχεδόν ξυστά απ΄ την αριστερή συμβολή των δοκών του ΑΟΧ. Ένα δίλεπτο αργότερα είχαμε την τελευταία προσπάθεια του Ερμή για να μπει στην διεκδίκηση βαθμολογικής συγκομιδής, όταν μετά από σέντρα του Καραγκούνη, ο ακάλυπτος Γκάτσης με σουτ-προβολή εντός περιοχής έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω απ΄ τ΄ οριζόντιο δοκάρι. Τελικά έμελλε να σημειωθεί και τρίτο τέρμα στο παιχνίδι, που όμως ήταν και αυτό για την Χαλκίδα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων: ο Κωσταντίνοφ διείσδυσε στην μεγάλη περιοχή, την κατάλληλη στιγμή με παράλληλο γύρισμα βρήκε -λίγο μπροστά απ΄ το ύψος του πέναλτι- τον Ντελέκο ακάλυπτο και εκείνος με διπλή προσπάθεια (στην πρώτη απέκρουσε ο Παλιγγίνης) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΑΟ Χαλκίς (Αυλωνίτης): Ντουμάνης, Στεργιανός, Θωμάς, Μπακομήτρος, Καραμπάς, Ταυταρίδης (79΄ Εμέκα), Χαρτσιάς (67΄ Τσίγκρος), Ντελέκος, Μπλάνκο, Πολίτης (82΄ Βαλκάνος), Ανέστης (75΄ Κωσταντίνοφ).

Ερμής Κιβερίου (Διαμαντής): Παλιγγίνης, Ζίου, Σάκουλης (77΄ Αντωνόπουλος), Χατζόπουλος (74΄ Λαζάρου), Σελλής, Παπαϊωάννου (82΄ Γιάννος), Αγγελόπουλος, (63΄ Μπίτζης), Γκάτσης, Μουσταφάι, Καραγκούνης, Κουτσοδήμος.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Αντώνης Αυλωνίτης:΄΄Είπα στους παίχτες μου και στα ΜΜΕ ότι θα παίξουμε με μια ομάδα που έχει πάρει την κατηγορία την προηγούμενη χρονιά και τους δίνω συγχαρητήρια γι΄ αυτό και είχε κλέψει τις εντυπώσεις στις πρώτες τρεις αγωνιστικές, έχοντας βγάλει ένα δύσκολο πρόγραμμα. Αυτό δεν μας άφησε αδιάφορους και γνωρίζαμε ότι είναι μια φιλόδοξη και οργανωμένη ομάδα, με έμπειρους ποδοσφαιριστές. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί, γιατί παίξαμε γρήγορα και δεν κρατούσαμε την μπάλα και είχαμε βρει τους τομείς ο κάθε παίχτης για να πιέζουμε κατάλληλα. Δεν μπήκαμε καλά στο β΄ ημίχρονο, λόγω του ΄΄σύνδρομου του Έλληνα΄΄, που προσπαθούμε να το αντιμετωπίσουμε. Αν ο Ερμής έβαζε γκολ, που το δικαιούταν, το τελευταίο δεκάλεπτο θα ήταν εφιαλτικό. Έχει μέλλον η ομάδα του Κιβερίου και τους δίνω συγχαρητήρια για την ποιότητα που παρουσίασαν κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και τους εύχομαι καλή συνέχεια.΄΄

Γιώργος Διαμαντής:΄΄Συγχαρητήρια για την Χαλκίδα και στον κύριο Αυλωνίτη για την δουλειά που έχει κάνει. Θεωρώ ότι η Χαλκίδα είναι απ΄ τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Ξέραμε τι θα αντιμετωπίσουμε στο σημερινό παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν φοβισμένοι και μη συγκεντρωμένοι. Η Χαλκίδα που είναι μια έμπειρη ομάδα το εκμεταλλεύτηκε ανάλογα και με σωστή διαχείριση έφτασε σχετικά εύκολα στην νίκη. Κάναμε ευκαιρίες, αλλά δεν θεωρώ ότι θ΄ αλλάζαν πολλά αν βάζαμε ένα γκολ, όσο το ενδιαφέρον μας για την εξέλιξη του αγώνα.΄΄