Ακόμα ένα ματς με ομάδα από την Λέσβο για τον ΑΟ Χαλκίς δεν είχε ευτυχή κατάληξη στο Δημοτικό Στάδιο Χαλκίδας με τον ΑΟΧ να μένει στο στείρο 0-0 και να απομακρύνεται πάλι από την κορυφή.

Ο ΑΟΧ πέταξε ένα ημίχρονο με την μέτρια απόδοση του αν και σε αυτό έβαλε και το «χεράκι» του ο Δωδεκανήσιος ρέφερι Παπαβασιλείου ακυρώνοντας γκολ του Γιάννη Θωμά ως οφ σάιντ στο 32′ του πρώτου ημιχρόνου, προηγουμένως στο 18′ το σουτ του Βαγγέλη Ανέστη τράνταξε το δοκάρι του Σάντζεζ.

Στο β’ μέρος ο ΑΟΧ ήταν καταιγιστικός μπαίνοντας δυνατά στον αγώνα και δημιουργώντας φάσεις από το πρώτο λεπτό της επανάληψης.

Η αστοχία η έλλειψη συγκέντρωσης στην τελική προσπάθεια και στην καλή τελευταία πάσα στέρησαν κάποιο τέρμα τέρμα από τον ΑΟΧ με αποκορύφωμα την φάση του 79′ με τον Μπλάνκο να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Σάντζεζ να παραπατά να μπερδεύεται και να αστοχεί τελικά στην τελική προσπάθεια.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα είχε ένταση και πολλές διακοπές με τον ΑΟΧ να μένει με οκτώ ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής των Θωμά, Πολίτη με 2η κίτρινη , και του Τσίγκρου με απ ευθείας κόκκινη, επίσης αποβλήθηκε και Ρέτσος του Διαγόρα Αγ. Παρασκευής με 2η κίτρινη κόκκινη.

Το τελικό σφύριγμα του Παπαβασιλείου από τα Δωδεκάνησα βρήκε τον ΑΟ Χαλκις στο 0-0 με πολλά παράπονα για την διαιτησία.

ΑΟ Χαλκίς(Αντ.Αυλωνίτης): Ντουμάνης, Στεργιανός (70′ Βαλκάνος), Θωμάς, Μπακομήτρος, Καραμπάς, Ταυταρίδης (93′ Εμέκα), Χαρτσιάς (78′ Κονσταντίνοφ), Ντελέκος, Μπλάνκο, Πολίτης, Ανέστης (62′ Τσίγκρος).

Διαγόρας Αγ.Παρ. (Χρ.Πελέκυς): Ζερμένο Σαντζεζ, Τοπάλι, Κατσάμπας, Ρέτσος, Μέρο, Αχείμαστος, Λαζαρίδης (84′ Παρέλης), Τσομπανέλης, Μαλάκος (60′ Στάτης), Κίστα (68′ JORDAN), Μιχαλάκης.

Φωτορεπορτάζ: Μαρία Βελισσαράκου