ΑΟ Χαλκίς-Μακρυκάπα 2-1: Άνετα στους ΄΄4΄΄ του κυπέλλου οι ΄΄νεραντζούρι΄΄ (photos)

Ο ΑΟ Χαλκίς και τυπικά μετά την διεξαγωγή του επαναληπτικού με την Μακρυκάπα, προκρίθηκε στα ημιτελικά του φετινού κυπέλλου Εύβοιας. Μετά το 0-5 του πρώτου αγώνα, το κίνητρο για τις δυο ομάδες ήταν πρώτα απ΄ όλα το γόητρο, αλλά και η ευκαιρία για ένα χρήσιμο τεστ για τους δυο προπονητές.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ νωρίς, μόλις στο 6΄, με κεφαλιά του Ανέστη, που αξιοποίησε εκτέλεση κόρνερ του Τσίγκρου. Ο ίδιος παίχτης με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 84΄, ήταν αυτός χάρισε την νίκη στην Χαλκίδα, με ωραίο πλασέ, έπειτα από σέντρα του Βαλκάνου.

Λίγα λεπτά πριν, στο 76΄, η Μακρυκάπα είχε φέρει το ματς στα ίσα με τέρμα του Σεχάι. Μάλιστα οι ΄΄λύκοι΄΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να φτάσουν κοντά σε μια σημαντική νίκη γοήτρου. Πιο συγκεκριμένα, ένα περίπου λεπτό πριν το δεύτερο γκολ του Ανέστη, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε, χωρίς να βρει στόχο, ο Σίδερης.

Οι ΄΄νεραντζούρι΄΄ θα βρουν στα ημιτελικά τον Απόλλωνα Ερέτριας, ενώ η ομάδα του Νίκου Κιαπέκου στρέφει πλέον την προσοχή της αποκλειστικά στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣΕ.

ΑΟ Χαλκίς (Αν. Αυλωνίτης): Ντουμάνης, Γ. Αυλωνίτης, Τσίγκρος (60΄ Καρποδίνης), Μπακομήτρος (46΄ Παπαγεωργίου), Ρογαλίδης, Εμέκα, Παπαδάκης, Πατερίτσας, Ανέστης, Τρίκκας (60΄ Τομαράς), Θωμάς (46΄ Βαλκάνος).

Μακρυκάπα (Κιαπέκος): Αναστασίου, Λέκκας, Χασάνδρας (87΄ Σιλιβάκος), Καρκαλής, Τουμάνης, Σεχάι, Γκίκας (49΄ Μαρίνος), Κουτσαυλής (80΄ Πολυχρόνης), Μπαϊμπάκης, Σίδερης, Βουρδάνος (63΄Σμπρίνης).