βάσει εικόνας του αγώνα η Χαλκίδα δικαιούνταν να φτάσει στην πρώτη φετινή της νίκη, είχε εξαιρετική απόδοση κατά διαστήματα, ειδικά στο β΄ μέρος έπαιξε μονότερμα τον Φωστήρα και άφησε υποσχέσεις, ότι εφόσον υπάρχει εξωαγωνιστική κανονικότητα, το ρόστερ της ομάδας είναι ικανό να οδηγήσει σε επιτυχίες. Με νέο προπονητή τον Νίκο Παντελή, που μεσοβδόμαδα αντικατέστησε τον Τίμο Καβακά, οι ΄΄νεραντζούρι΄΄ παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και μάλλον πραγματοποίησαν την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση απέναντι σε μια απ΄ τις πιο ανταγωνιστικές ομάδες του ομίλου τους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και στο πρώτο τέταρτο πάτησαν αρκετές φορές περιοχή και απείλησαν σοβαρά την αντίπαλη εστία στο 10΄ με σέντρα-σουτ του Σκαθαρούδη απ΄ τα πλάγια, που πέρασε ελάχιστα ελάχιστα έξω απ΄ την δεξιά συμβολή της εστίας του Κουρεπίνη. Τρία λεπτά πριν, είχε ακυρωθεί τέρμα του Κρολ, διότι δόθηκε επιθετικό φάουλ στον Κανελλόπουλο. Κόντρα όμως στην ροή του αγώνα η ομάδα του Ταύρου κατάφερε ν΄ ανοίξει το σκορ στο 16΄, σε μια απ΄ τις λίγες φορές που πιάστηκε ανοργάνωτη η άμυνα της Χαλκίδας. Όλα ξεκίνησαν με σέντρα του Ντάφλα, που είχε αποδέκτη στην ΄΄καρδιά΄΄ της περιοχής τον αμαρκάριστο Μπιτσάνη, που με γυριστό σουτ με την μία έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του τέρματος του Μπαμπανιώτη, που δεν αντέδρασε αποτελεσματικά. Ο ΑΟΧ χρειάστηκε περίπου ένα δεκάλεπτο για να συνέλθει απ΄ την αναπάντεχη παραβιάση της εστίας του, χωρίς σ΄ αυτό το διάστημα να παρουσιάσει κάτι το ιδιαίτερο ο Φωστήρας, ο οποίος απλά κάπως…ξεθάρεψε και ισορρόπησε.

Κάτι το οποίο ήταν προσωρινό, αφού οι Ευβοιώτες ξαναπήραν τα ηνία μετά την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα και στο 33΄ απείλησαν με φάουλ -σαν κοντινό κόρνερ- του Πολίτη που έστειλε την μπάλα στο δεξί ΄΄παραθυράκι΄΄ του αντίπαλου πορτιέρο, ο οποίος με καλή επέμβαση έδιωξε με το ένα χέρι. Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους η υπεροχή της Χαλκίδας ήταν μάλλον ΄΄φλύαρη΄΄, με μόνη αξιομνημόνευτη φάση ένα σουτ του Τσατσαρή, μετά από κεφαλιά-πάσα του Κρολ, που έφυγε ψηλά άουτ. Κάπως έτσι κύλησε και το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, με τους παίχτες του Παντελή να αρχίζουν όμως σιγά-σιγά ν΄ ΄΄ανεβάζουν στροφές΄΄ και με τον Φωστήρα όλο και περισσότερο να κλείνεται στα καρέ του. Στο 54΄ λοιπόν ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για το β΄ μέρος για τους γηπεδούχους, με ωραία παράλληλη σέντρα του Στεργιανού και τον Κρόλ να μην μπορεί εντός μικρής περιοχής να βρει την μπάλα που πέρασε δίπλα απ΄το κεφάλι του.

Μάλιστα αυτή η φάση, έμελλε ν΄ αποτελέσει ΄΄προοίμιο΄΄ εκείνης της ισοφάρισης, που ήρθε τριάντα λεπτά μετά, με μόνη αλλαγή σε σχέση με εκείνη του 54΄, ότι ο ο Πολωνός φορ, πήρε αυτή την φορά την κεφαλιά, με τέτοιο τρόπο που δεν έδωσε περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλη άμυνα. Προηγούμενα, στο 69΄, ο Τσατσαρής με δυνατό σουτ είχε στείλει την μπάλα ελάχιστα πάνω απ΄ το οριζόντιο δοκάρι, ενώ μετά το 1-1 οι Χαλκιδέοι, που στα τελευταία λεπτά άσκησαν ασφυκτική πίεση, έχασαν σωρεία ευκαιριών για να πάρουν την νίκη. Καταρχάς, στο 86΄, ο Στεργιανός και πάλι σέντραρε, ο Κρολ έκανε καρφωτή κεφαλιά, όμως αυτή την φορά δεν βρήκε στόχο, αφού η μπάλα πέρασε δίπλα απ΄ το δεξί κάθετο του Φωστήρα και στην επόμενη φάση η σέντρα βγήκε απ΄ τον Μήτκα και ο Μπαλού με προβολή από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Μήτκας στο 89΄ με δυνατό σουτ δεν βρήκε για λίγο στόχο, ενώ στο 91΄ είχαμε νέα σέντρα απο τον Μήτκα και ο Κανελλόπουλος από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει  και τέλος στο 94΄ ακόμη μια σέντρα του Στεργιανού προς τον Μπαλού, δεν είχε αίσιο φινάλε, αφού την τελευταία στιγμή ο Βραζιλιάνος κόπηκε απ΄ την αντίπαλη άμυνα.

ΑΟ Χαλκίς (Παντελής): Μπαμπανιώτης, Στεργιανός, Μήτκας, Νόνης (77΄ Μπαλού), Πατσατζόγλου, Τσατσαρής, Κανελλόπουλος, Κορνελάτος, Κρολ, Πολίτης, Σκαθαρούδης (39΄ Εμέκα λ.τ.).

Φωστήρας (Σταυρακόπουλος): Κουρεμπίνης, Κουντουράς, Δημακάκος (61΄ Κόπελας), Παραράς, Καλημέρης, Σκάρος, Ντάφλας, Ζαγοριανός (81΄ Πέττας), Λέσι, Δωροβίνης (40΄ Ταχματσίδης λ.τ.), Μπιτσάνης.

Φωτογραφίες: Ιωάννα Παπανέστη