Προβάδισμα πρόκρισης για τον Απόλλωνα Ερέτριας απέναντι στον κάτοχο του κυπέλλου Ηρακλή Ψαχνών. Ο Γκέρσι Τόρα χάρισε την νίκη στους Ερετριείς με τέρμα που σημείωσε στο 66΄, με ωραίο κοντινό πλασέ.

Όμως απομένουν άλλα 90 λεπτά, της ρεβάνς των Ψαχνών την προσεχή Τετάρτη 15/11, για να δούμε ποια απ΄ τις δυο ομάδες θα περάσει στα ημιτελικά. Πήρε το προβάδισμα ο Απόλλωνας, αλλά το 1-0 μπορεί να χαρακτηριστεί και πολύτιμο αλλά και ΄΄εύθραυστο΄΄. Και οι δυο αντίπαλοι προσπάθησαν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο, σ΄ ένα πολύ ΄΄βαρύ΄΄ απ΄ την βροχή αγωνιστικό χώρο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλοί στο κέντρο και στην άμυνα, αλλά όχι δεν φάνηκαν ιδιαίτερα επιθετικά και γι΄ αυτό και δημιούργησαν ελάχιστες τελικές προσπάθειες. Απ΄ την άλλη η Ερέτρια ήταν καλή σ΄ όλο το 90λεπτο.

Σημείωσε ένα τέρμα και έχασε μια καλή ευκαιρία στο 68΄ για ακόμη ένα με τον ίδιο παιχτή που πέτυχε το γκολ, τον Τόρα, σε φάση τετ-α-τετ με τον Ανδρούτσο και νικητή στην μονομαχία τον τερματοφύλακα των Ψαχνιωτών. Είχαμε πολλές και γερές μονομαχίες, ενώ όπως είναι λογικό ο κακός αγωνιστικός χώρος έκανε μάλλον αδύνατο το να παιχτεί τεχνικό ποδόσφαιρο.

Απόλλων Ερέτριας (Βαλκάνος): Ερ. Τόρα, Μπαλόζι, Καρβελάς, Σμπιλίρης, Κοντός, Καλοχωρίδης, Ντουλαβέρης, Πολυχρόνης (69΄ Αγραφιώτης), Τρεγκάι (76΄ Ξυλάς), Γ. Τόρα (90΄+1΄ Μπασινάς), Μώρος.

Ηρακλής Ψαχνών (Σπυρόπουλος): Ανδρούτσος, Π.Λ. Σκριβάνος, Δούλος, Ταψής, Μπελίτσος, Γκούρλας, Γκάβαλης, Τόλης (87΄ Τσούμαρης), Σμυρναίος, Π.Δ. Σκριβάνος (82΄ Χασαπίδης), Κηρύκος (62΄ Κοροβέσης).