Βροχή απ΄ τον ουρανό αλλά και ΄΄βροχή΄΄ τα γκολ μέσα στο γήπεδο της Αυλίδας, σ΄ ένα ΄΄χορταστικό΄΄ για τους φιλάθλους παιχνίδι με 7 τέρματα και αρκετές ακόμη αξιόλογες τελικές, που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον ως το φινάλε της συνάντησης ανάμεσα στον Απόλλωνα και την ΑΕΧ. Βλέποντας κανείς την ομάδα της Παραλίας να φτάνει στο 3-0 λιγό μετά την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, το πιο πιθανό θα ήταν να πίστευε πως όλα είχαν τελείωσει, όμως τελικά για ακόμη μια φορά επιβεβαίωθηκε η ρήση ΄΄ποτέ μην λες ποτέ΄΄, αφού ο σύλλογος της Έξω Παναγίτσας είχε διαφορετική άποψη για την εξέλιξη του παιχνιδιού και κατάφερε να πάει στ΄ αποδυτήρια με το σκορ στο 3-2, κάνοντας απρόσμενα αμφίρροπη την επανάληψη. Και έτσι ήταν. Σ΄ ένα παιχνίδι μ΄ ανατροπές, πάνω απ΄ όλα συναισθημάτων εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, η εξέλιξη ήταν όντως ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα!

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα απ΄ την αρχή: οι γηπεδούχοι ευτύχησαν ν΄ ανοίξουν το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με έξυπνο ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ντασιώτη. Λίγο πριν την συμπλήρωση του εικοσάλεπτου, ο Απόλλωνας διπλασίασε τα τέρματα του με τον Παπαχρήστο, που εκμεταλλευτήκε ωραία κάθετη του Τσεμπελίκου, ξεχύθηκε στον κενό χώρο και αφού πάτησε περιοχή, με τον Πάττα απέναντι του, με συρτό πλασέ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του τέρματος του ΄΄πορτιέρο΄΄ των φιλοξενούμενων. Με δεύτερο προσωπικό τέρμα ο Παπαχρήστος με κεφαλιά απ΄ τα όρια της μικρής περιοχής ΄΄έγραψε΄΄ το 3-0, αξιοποιώντας παράλληλη σέντρα του Παλάσκα. Η ομάδα του Παναγιώτη Χάλιου, αντέδρασε αρχικά στο 36΄ μειώνοντας σε 3-1, με ωραίο μακρινό σουτ του Παπουτσόγλου, που αιφνιδίασε τον Θάνο και γενικότερα την άμυνα του Απόλλωνα. Το 3-2 ήρθε στο 45΄, μετά από εκτέλεση φάουλ του Γεραντώνη και αφού αρχικά προσπάθησαν οι αμυνόμενοι ν΄ απομακρύνουν. Η μπάλα έφτασε στον Σταθαρά, που με εξαιρετικό γυριστό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος της ΑΕΧ έχασε ευκαιρία στο 54΄ να φέρει το ματς στα ίσα, με πλασέ στην κλειστή γωνία του Θάνου, που όμως είχε σωστή τοποθέτηση και αντιδρώντας επαρκώς, μπλόκαρε σχετικά άνετα. Ένα πεντάλεπτο αργότερα όμως ήρθε το 3-3 με κεφαλιά του Τσόγκα, που με το κεφάλι ΄΄έγλειψε΄΄ την μπάλα όσο χρειαζόταν -μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπουτσόγλου- για να κατευθυνθεί με ταχυτήτα προς την δεξιά γωνία του τέρματος των γηπεδούχων. Ο Τσόγκας πανηγύρισε έντονα -όπως και οι συμπάικτες του- την ισοφάριση, τρέχοντας ν΄ αγκαλιάσει τον προπονητή του. Όμως η χαρά της ισοφάρισης για την ομάδα της Χαλκίδας δεν κράτησε πολύ, αφού λίγο μετά την σέντρα, ο Απόλλωνας κατάφερε ν΄ ανακτήσει το προβάδισμα: ο Παπαχρήστος έβγαλε παράλληλη σέντρα και ο Παλάσκας από κοντά με ωραίο τελείωμα έκανε το 4-3.

Στην συνέχεια και όσο πέρναγε ο χρόνος το παιχνίδια αποκτούσε όλο και πιο άγρια ομορφιά. Η ομάδα της Παραλίας δεν κλείστηκε (μόνη εξαίρεση ίσως τα τελευταία λεπτά που προσπάθησε να ΄΄ροκανίσει΄΄ τον χρόνο) και αυτό το γεγονός σε συνδυασμό με τις έντονες προσπάθειες της ΑΕΧ για ισοφάριση, έκαναν τον αγώνα συναρπαστικό, με την μπάλα ΄΄πάνω-κάτω΄΄ και την μία τελική να διαδέχεται την άλλη, με δράση μπροστά και στις δύο εστιές. Τελικά το 4-3 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν πιο κοντά σε νέα ισοφάριση στο 66΄ και στο 69΄ με δυνατά σουτ των Μπήτα και Σταθαρά αντίστοιχα, που πέρασαν λίγο πάνω απ΄ τ΄ οριζόντιο δοκάρι του Θάνου, αλλά και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, πάλι που με τον Σταθαρά, που έκανε ένα περίτεχνο και μακρινό ανάποδο ΄΄ψαλιδάκι΄΄, όμως ο γκολκίπερ των γηπεδούχων αντέδρασε σωστά και κράτησε το ΄΄τρίποντο΄΄ για την ομάδα του. Αξίζει να σημείωσουμε πως ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη του Απόλλωνα απέναντι στην ΑΕ Χαλκίδας, τα τελευταία τέσσερα χρόνια που οι δυο ομάδες βρίσκονται στην ίδια κατηγορία, αφού τις τρεις προηγούμενες περιόδους είχε επικρατήσει η ομάδα της Έξω Παναγίτσας.

Απόλλων Παραλίας (Γ. Θάνος): Τ. Θάνος, Πάντος, Χ. Κοροβέσης, Κωνσταντόπουλος, Νάτσιος, Κ. Κοροβέσης (57΄ Βλάχος), Ντασιώτης, Τσεμπελίκος, Παλάσκας (67΄ Θωμάς), Τσεκούρας (79΄ Αναγνώστου), Παπαχρήστος (63΄ Αργυρός).

ΑΕ Χαλκίδας (Χάλιος): Πάττας, Τσόγκας, Χατζηβασιλείου, Γεραντώνης, Βάθης, Κυριακίδης (67΄ Νάσαινας), Κίλιμπας, Μπήτας, Σ. Σταθαράς, Αρβανάκος, Παπουτσόγλου.