*ΑΥΛΩΝΑΡΙ-ανταπόκριση: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ-ΣΗΜΑ-300ΟΛΥΜΠΟΣ Γ. -ΣΗΜΑΚαρέ στις νίκες έκανε ο Α. Ο. Αυλωναρίου νικώντας, τον ισόβαθμό του μέχρι της Κυριακή, Όλυμπο Γυμνού, με 2-1 στο γήπεδο «ΝΙΚΟΣ ΚΟΥΚΗΣ». Ξεκίνησε με το 2-0 επί του Ολυμπιακού Χ., εντός έδρας, ακολούθησε το 2-3 μέσα στην Σκεπαστή και τρίτωσε με το επιβλητικό 5-1 απέναντι στην ΑΕΚ Χαλκίδας, στο Αυλωνάρι, την περασμένη αγωνιστική! Έφθασε έτσι τους 16 βαθμούς και είναι στην 4η θέση της βαθμολογίας της Α΄ ΕΠΣ Εύβοιας.

Ο Όλυμπος ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και δημιούργησε δύο καλές ευκαιρίες. Στο 8ο λεπτό, ο Σταματούκος από πλάγια δεξιά πλασάρει τον Τζαβάρα και ο Καραλής έδιωξε σε κόρνερ πριν την γραμμή του τέρματος. Δύο λεπτά αργότερα μετά από σέντρα του Σταματούκου, ο Ε. Ρουμπής μόνος στην περιοχή με κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ.

Το Αυλωνάρι αντέδρασε στην συνέχεια και έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 20’, όταν ο Καραλής εκτέλεσε φάουλ και έστειλε την μπάλα να χτυπήσει με φοβερή δύναμη, στο οριζόντιο δοκάρι του Μωραϊτη.

Στο 25ο λεπτό, ο Όλυμπος άνοιξε το σκορ όταν ο Μακρής κέρδισε την μπάλα στην μεσαία γραμμή, έφθασε έξω από την μεγάλη περιοχή και έκανε πάσα αριστερά στον Ε. Ρουμπή που πλάσαρε εξαιρετικά τον Τζαβάρα, στην αριστερή του γωνιά, σημειώνοντας το 0-1.

Στο 38ο λεπτό, ο Μπασούκος έκανε σέντρα από δεξιά και ο Β. Τσαλιαγκός με κεφαλιά ισοφάρισε 1-1, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια.

Στο 43ο λεπτό, ο Ιωαννίδης πέρασε κάθετη πάσα στην περιοχή στον Τσαλιαγκό που σούταρε αμέσως αλλά ο Μωραϊτης κατάφερε να διώξει σε κόρνερ.

Στο 44ο λεπτό, η φάση επαναλήφθηκε με τους ίδιους πρωταγωνιστές και το Αυλωνάρι διπλασίασε τα τέρματά του! Ο Ιωαννίδης μετά από μακρινή μπαλιά του Μπασούκου βγήκε πλάγια αριστερά κοντά στην γραμμή του άουτ, έκανε παράλληλη πάσα στον Β. Τσαλιαγκό που πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα και με πλασέ σημείωσε το 2-1, που έμελε να δώσει και την νίκη στην ομάδα του.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις αφού οι γηπεδούχοι με καλά οργανωμένη άμυνα δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν ευκαιρίες ενώ παράλληλα με αντεπιθέσεις προσπάθησαν για το τρίτο γκολ που θα «κλείδωνε» το παιχνίδι.

Στο 62ο λεπτό, φάουλ του Ντούρμα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 73ο λεπτό, ο Σταματούκος από αριστερά σούταρε η μπάλα κόντραρε στον Παππά και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Ο Α. Ο. Αυλωναρίου έχασε μοναδική ευκαιρία για το τρίτο γκολ όταν ο Μπασούκος πέντε λεπτά πριν την λήξη (85’) βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μωραϊτη αλλά σούταρε πάνω του.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους Αυλωναρίτες να πανηγυρίζουν την 4η συνεχόμενη νίκη και την 5η συνολικά στο πρωτάθλημα!

Α. Ο. Αυλωναρίου (Γιάννης Μπασούκος): Τζαβάρας, Δαφνής (71΄Παππάς), Μπρεγκανάκου, Καραλής, Κόκκος, Παπίλας, Μπασούκος (90΄Καράπας), Ζαχαριάς, Β. Τσαλιαγκός (84΄Β. Βασιλείου), Ιωαννίδης, Γ. Καρλής (77΄Περιβολάρης)

Όλυμπος Γ. (Γιώργος Κρόκος): Μωραϊτης, Τουζούν, Σακκής, Τσίγκας (61΄ Σπ. Αργύρης), Θωμόπουλος, Μακρής, Ντούρμας, Κηρύκος,  Κοτρογιάννης (73΄ Γ. Ζαχαριάς), Ε. Ρουμπής, Ι. Σταματούκος.