Την ήττα με 0-1 γνώρισε σήμερα η Α.Ε. Ιστιαίας στην έδρα της με αντίπαλο τη Νίκη Βόλου για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής σ’ ένα παιχνίδι όπου το αποτέλεσμα μπορεί να χαρακτηριστεί άνετα μαγική εικόνα. Παρά την ήττα η Βορειοευβοιώτες εξακολουθούν να παραμένουν σε ασφαλή θέσει αφού οι κάτω από αυτήν ομάδες εξακολουθούν να μην παίρνουν θετικά αποτελέσματα.

Αγωνιστικά, όποιος είδε το ματς σίγουρα θα χαρακτηρίσει μαγική εικόνα το αποτέλεσμα, αφού μια φάση ήσσονος σημασίας έφερε το γκολ για τους Βολιώτες στο 8’ λεπτό του παιχνιδιού, όπου από κει κι’ έπειτα δεν απείλησαν καθόλου την εστία του Μάλτζαρη. Η Ιστιαία από την πλευρά της από το 20λπετο και μετά και μέχρι τη λήξη του αγώνα έλεγχε πλήρως το παιχνίδι, δημιούργησε κλασικές φάσεις μπροστά από την εστία του Τζήμα, όμως η «στρογγυλή θεά» δεν της έκανε το χατίρι να μπει στο «πλεκτό», με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να εκμεταλλευθεί και την αριθμητική της υπεροχή από το 70’ και μετά και 0-1 να μείνει τελικό σκορ χαρίζοντας έτσι στη Νίκη τους τρεις βαθμούς.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αθανάσιος Ζαχαρόπουλος από την Ανατολική Αττική με βοηθούς τον Βιντσενζάτο Κυριάκο επίσης από την Ανατολική Αττική και τον Βαξεβανέλη Βασίλη από την Αθήνα. Σε γενικές γραμμές η διαιτησία στο σημερινό ματς κινήθηκε στη μετριότητα.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός, πως η Ιστιαία δεν είχε στον πάγκο της στο δεύτερο ημίχρονο τον προπονητή της κ. Παπανικολάου, αφού αποβλήθηκε από τον διαιτητή Ζαχαρόπουλο, μετά τη λήξη του πρώτου μέρους, όταν διαμαρτυρήθηκε για το ένα μόνο λεπτό καθυστέρηση που κράτησε αφού οι παίκτες τη Νίκης είχαν κάνει αρκετές καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο.

Φάσεις και γκολ

3’ Σουτ του Αλεξίου η μπάλα πέρασε άουτ.

8’ 0-1 ΓΚΟΛ για τη Νίκη: Ο Νικλιτσιώτης εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα μετά από κόντρες στρώθηκε στον Κόλα αυτός πλάσαρε και την έστειλε στα δίχτυα.

42’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ιστιαία: Ο Νικολέτος επιχείρησε ένα δυνατό σουτ από την περιοχή και ο Τζήμας απέκρουσε ενστικτωδώς πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή της εστίας του.

53’ Σουτ του Αργύρη Στεργίου μέσα απ’ την περιοχή, ο Τζήμας έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

67’ Πλασέ του Κορέτα έδιωξε εύκολα ο Μάλτζαρης.

69’ Η Νίκη Βόλου έμεινε με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Νικλιτσιώτης.

70’ Χάθηκε το άχαστο: Ο Αλεξίου σούταρε σχεδόν εξ’ επαφής, όμως η μπάλα βρήκε στο σώμα του Τζήμα και κατέληξε κόρνερ.

75’ Ο Νικολέτος εκτέλεσε κόρνερ ο Ίβιτς πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Νίκης.

Συνθέσεις

Α.Ε. Ιστιαίας (Λάκης Παπανικολάου): Μάλτζαρης, Μπουλγκουρίδης (85’ Ανέστης Β.), Τσαούσης (72’ Θόρια), Λαμπρόπουλος, Πανάκης, Στασινόπουλος, Στεργίου Α., Γεωργιάδης (82’ Χαραλαμπίδης), Ίβιτς, Νικολέτος, Αλεξίου

Νίκη Βόλου (Στέφανος Ξηρόφωτος): Τζήμας, Παπαδήμας, Δημολιός, Ναουμίδης, Παρασκευαΐδης, Νικλιτσιώτης, Βέργος, Μέτσε, Κόλα (84’ Παπαγεωργίου), Κορέτα (76’ Βασίλιεβιτς), Γαρυφαλόπουλλος (90’ Μαλακασιώτης).

Διαιτητής: Αθανάσιος Ζαχαρόπουλος (Αν. Αττική) Βοηθοί: Κυριάκος Βιντσενζάτος (Αν. Αττική), Βασίλης Βαξεβανέλης (Αθηνών).

Δηλώσεις Προπονητών

Δείτε παρακάτω τις δηλώσεις των δύο προπονητών καθώς και του ποδοσφαιριστή της Νίκης Βόλου Νάτι Μέτσε…