***ΟΔΥΣΣΕΑΣ Αμαρουσίου-ΟΠΕ Χαλκίδας 0-3:

…΄΄αεράτοι΄΄ πέρασαν από το Μαρούσι!

Η ανδρική ομάδα του ΟΠΕΧ, πήρε ένα σπουδαίο εκτός έδρας 3ποντο καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Οδυσσέα Αμαρουσίου με 0-3 (26-28,19-25,20-25)! Μια νίκη που ήρθε παρά τις απουσίες βασικών παικτών, όπως οι Δρακος (λίμπερο), Σπύρου (ακραίος), Πνευματικός (κεντρικός), Τζαχόλλι (κεντρικός)…
ΟΠΕ Χαλκίδας -άνδρες -2017Μόνο στο 1ο σετ οι παίκτες του Γιάν. Ντεγιάννη, ΄΄ζορίστηκαν΄΄ και αυτό κύρια λόγω των  λαθών που έκαναν, στο κρίσιμο σημείο, όμως ήταν ψύχραιμοι και κέρδισαν το καθοριστικό, όπως αποδείχτηκε, σετ της έναρξης του αγώνα.

Στα άλλα 2 σετ, η ομάδα βρήκε και επέβαλε το δικό της ρυθμό και έτσι οι Χαλκιδέοι, έφυγαν με το πολύτιμο 3ποντο από το Μαρούσι!!!

Από τον ΟΠΕΧ όλοι οι παίκτες ήταν πολύ καλοί και προσέφεραν ο καθένας από την θέση του, όμως πιο πολύ ξεχώρισαν με την απόδοσή τους ο Χρήστος Κρατήρας και ο νεαρός λίμπερο Δημήτρης Ζιώγκος.

ΟΠΕ Χαλκίδας  (Γιάννης Ντεγιάννης): Βαχαβιόλος, Κωντσιλίδης, Τριμίντζιος, Καρλατήρας, Τσιρογιάννης, Μαστροβασίλης, Ζιώγκος (λιμπερο), Σταθαράς, Κοκκινάκης, Αγγελής.

***ΟΠΕ Χαλκίδας-ΑΟ Δεξαμενής-Μεταμόρφωσης  2-3:

…ξαφνικό black-out και χάθηκε το παιχνίδι!

Ξεκίνησαν άσχημα, βελτιώθηκαν κατακόρυφα και ολοκλήρωσαν τον αγώνα με ένα παρατεταμένο και σίγουρα απίστευτο black-out! Κάπως έτσι μπορεί να περιγράψει κανείς την εμφάνιση των γυναικών του ΟΠΕ Χαλκίδας και την εξέλιξη του αγώνα κόντρα στην καλή, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο, ομάδα του ΑΟ Δεξαμενής!
ΟΠΕΧ-γυναίκες-πλήρεις 2017Στο 1ο σετ με ένα γρήγορο 0-6 αιφνιδιάστηκαν οι Χαλκιδέες, ανέκαμψαν κάπως και πήγαν στο 7-9, όμως και πάλι ξέφυγαν οι φιλοξενούμενες με 8-15! Οι φωνές της κόυτς-Σοφίας Ιορδανίδου έπιασαν τόπο, οι κοπέλες το πάλαιψαν και έφτασαν στο 18-18 και στο 23-24, κάποια λάθη όμως και πάλι έδωσαν το σετ στις Αθηναίες!
Στο 2ο σετ παρά το κακό ξεκίνημα, 3-8, γρήγορα έγινε η ανατροπή, 9-8 και 18-12, για  το πάρουν στο τέλος άνετα οι παίκτριες του ΟΠΕΧ!
Το 3ο σετ οι Χαλκιδέες ήταν καταιγιστικές και δεν άφησαν τις αντιπάλους να πάρουν ανάσα, φτάνοντας στο εντυπωσιακό 25-12!
Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε και έφτασε κοντά στην ολοκλήρωσή του το 4ο σετ! 16-9 και 18-11 λίγο μετά έδειχναν όλα ότι ο ΟΠΕΧ θα έπαιρνε ένα άνετο 3ποντο! Και εκεί ξαφνικά ΄΄έσβησαν τα φώτα΄΄, απίστευτο black-out το 18-11, με ένα σερί 1-14 (!!!) έγινε 25-19, λες και οι παίκτριες του ΟΠΕΧ είχαν ΄΄φύγει΄΄ από το γήπεδο!
Στο τάϊ-μπρέϊκ με την ψυχολογία στο Ναδίρ, παρ’ ότι το πάλεψαν, οι κοπέλες δεν τα κατάφεραν και έτσι ήρθε η ήττα με 2-3!

*τα σετ: 23-25, σε 26’ 0-1, 25-22, σε 27’ 1-1, 25-12, σε 20’ 2-1, 19-25, σε 27’ 2-2 και τάι-μπρέϊκ 12-15, σε 17’ 2-3.

Διαιτητές: Γ. Τουμπανάκης, Β. Νικάκης, γραμματεία: Α. Μπαμπαλής

***ΟΠΕ Χαλκίδας (Σοφία Ιορδανίδου): Παπαγεωργίου, Μπίσκα, Μιχαλιά, Ιορδανίδου, Σκόνδρα, Συκοβάρη (αρχ. 6άδα), λίμπερο: Καλογέρη και Μαρινάκη, έπαιξαν επίσης  Σταμούλη,  Στέφου, Αφένδρα και οι Μανάρα, Μολυβιάτη και Λαφαζάνη.