Ο Έσπερος Λαμίας ήταν ο νικητής του ντέρμπι της ΕΣΚΑΣΕ στην Γ΄ Εθνική, αφού επιβλήθηκε του Λοκρού και μάλιστα μέσα στην Αταλάντη. ΄΄Βαριά΄΄ ήττα για Παναγίτσα, που δεν πρόβαλε ουσιαστική αντίσταση στον Έσπερο Καλλιθέας.

• Η ομάδα της Χαλκίδας έμεινε, απ΄ τα πρώτα αγωνιστικά λεπτά, πίσω στο σκορ και ουσιαστικά δεν φάνηκε ανταγωνιστική απέναντι στον Έσπερο. Μάλιστα η ομάδα της Καλλιθέας παρότι είχε εξασφαλίσει την νίκη, είχε πολύ καλή απόδοση στο τελευταίο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η τελική διαφορά να…΄΄εκτοξευθεί΄΄ στο +32.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-12, 42-29, 65-49, 92-60

Έσπερος Καλλιθέας (Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 13(2), Καραγιαννίδης 4, Χατζηκίδης 3(1), Καρλάφτης 2, Χαρούνι Α. 6, Κατσούρης 12(2), Κρητικός 8, Βλασσόπουλος 8 (2), χαρούνι Κ. 22, Καράμπελας 4, Βάρσος 4, Πρόγκας 10.

Παναγίτσα (Μιχαήλ): Σκεμπές 4, Καρβούνης 6(2), Μούντριχας, Αδαμόπουλος 8, Μαντζάκος 6, Θεοδωράκος, Μπέλλος, Γκιζογιάννης 20(3), Σβορώνος 6(2), Δρακάκης 10.

• Στο μεγάλο ντέρμπι της Αταλάντης ο Έσπερος Λαμίας πήρε την νίκη με…΄΄μισό΄΄ καλάθι διαφορά και πλέον δικαιούται να κάνει όνειρα ανόδου. Καθοριστική ήταν η τέταρτη περίοδος, στην οποία οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να δημιουργήσουν μικρή -αλλά πολύτιμη- διαφορά (64-71 στο 37΄). Ο Λοκρός κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο και πιθανότατα να έπαιρνε την νίκη αν εκμεταλλευόταν την τελευταία επίθεση της, είχε όμως άστοχο σουτ τριών πόντων με τον Ρούζιο, δύο δευτερόλεπτα πριν την λήξη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 40-32, 57-56, 72-73

Λοκρός Αταλάντης (Ζαρονικόλας): Διαμαντής 1, Ρούζιος 16(1), Μπολμάτης, Μπουλαντζάς 2, Νικολάου, Παναγιωτίδης 3(1), Κανακάρης, Σάκοτα 17, Μάτος Αν. 15, Μάτος Αγγ. 15(4), Ρετσινάς 2, Θεοδώρου.

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς 8, Μπερτσιμάς, Σέττος 13(3), Ρουμελιώτης 7(1), Παπαργυρόπουλος 9, Τριανταφυλλίδης, Φύκας 5(1), Φούντας 2, Δαχρεντζής 5(1), Κατράνας 21(3), Παπανικολάου.

Αναλυτικά τ΄ αποτελέσματα, η βαθμολογία και το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της Γ΄ Εθνικής:

Ρεπό: Ερμής Σχηματαρίου

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Πεντέλη 13, Βούρειος Χίου 12, Έσπερος Λαμίας 12, Κρόνος Αγίου Δημητρίου 10, Λοκρός Αταλάντης 10, Έσπερος Καλλιθέας 9, Ερμής Σχηματαρίου 9, ΟΦΗ 9, Νίκη Αμαρουσίου 9, Άρης Νικαίας 8, Παναγίτσα 8, Χανιά 8, Άρης Πετρούπολης 7. *Με ένα ματς λιγότερο είναι ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου, ο Λοκρός Αταλάντης, ο ΟΦΗ, η Νίκη Αμαρουσίου, ο Άρης Νικαίας και ο Άρης Πετρούπολης. **Με δύο ματς λιγότερα είναι ο Έσπερος Καλλιθέας.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (8η/3.12): 3 μ.μ.: Κρόνος Αγίου Δημητρίου-Βούρειος Χίου, 5 μ.μ.: Νίκη Αμαρουσίου-Έσπερός Λαμίας, Παναγίτσα-Άρης Νίκαιας, Άρης Πετρούπολης-Λοκρός Αταλάντης, ΟΦΗ-Χανιά, Έσπερος Λαμίας-Ερμής Σχηματαρίου. Ρεπό: Πεντέλη.