Ήττες στις λεπτομέρειες για Παναγίτσα και Ερμή Σχηματαρίου, που αγωνίστηκαν εκτός έδρας. Βαριά ήττα για Έσπερο Λαμίας στην Καλλιθέα, απ΄ τον…άλλο Έσπερο του δεύτερου ομίλου του νότου.

• Μεγάλη ευκαιρία για πρώτη φετινή της νίκη έχασε η Παναγίτσα, που ηττήθηκε με δύο πόντους στην Χίο απ΄ τον τοπικό Βούρειο. Η ομάδα της Χαλκίδας, που έχει πολλά παράπονα απ΄ την διαιτησία, ήταν μπροστά στο σκορ με 63-64 λίγο πριν το τέλος, αλλά οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ στην συνέχεια και με δύο εύστοχες βολές πέρασαν μπροστά. Ακολούθησε βιαστική επίθεση απ΄ την Παναγίτσα και ακόμη μια εύστοχη βολή για τον Βούρειο, με την οποία ΄΄γράφτηκε΄΄ ο επίλογος του παιχνιδιού.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 34-31, 53-49, 66-64.

Βούρειος Χίου (Βουλίκας): Βούτας, Ανδρουλάκης 3, Σουλίκας 5, Σαμιώτης 12(1), Αγγελίδης 8, Τσουρής 1, Νακόπουλος, Τροβάς 11(1), Ντουμπάρης 15, Κωνσταντινάκος 10(2).

Παναγίτσα (Μιχαήλ): Σκεμπές, Καρβούνης 14(4), Αδαμόπουλος 14(1), Θεοδωράκος 2, Σπύρου, Μούντριχας, Τσακός, Γκιζογιάννης 15, Σβορώνος 5, Δρακάκης 12, Χοτζάλι 2.

• Στην παράταση ηττήθηκε ο Ερμής Σχηματαρίου, που πάντως έφτασε κοντά σε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη. Ο Κώνστας με τρίποντο είχε δώσει το προβάδισμα με 63-65 τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση. Η ομάδα του Γιάννη Τσαούση διαμαρτυρήθηκε για το καλάθι της ισοφάρισης των γηπεδούχων, υποστηρίζοντας ότι είναι εκπρόθεσμο και γι΄ αυτό ο Ερμής υπέβαλε ένσταση.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-14, 38-30, 48-51, 65-65, παρ.: 73-67.

Άρης Νικαίας (Ζερβουλάκος): Αλτζαντζής, Στογιάνοβιτς 11(3), Καννάς 4, Θαλασσινός 20, Κωνσταντίνου 2, Γαλλίτης 3, Κόλλιας 11, Καπετάνιος 6, Δρίβας 16(4), Βλάμης.

Ερμής Σχηματαρίου (Τσαούσης): Ζήμπρας , Πανταζής 15(2), Θωμάς 5(1), Γκρινιάρης 10, Κώνστας 13(3), Τσιριμώκος, Γυφτονικόλος 3, Μαρμαρινός 12, Κολόκας , Αγγελέτος 6, Σπηλιώπουλος 3(1).

• Από το πρώτο δεκάλεπτο έμεινε αρκετά πίσω στο σκορ ο Έσπερος Λαμίας και φυσιολογικά γνώρισε βαριά ήττα απ΄ τον συνονόματο του της Καλλιθέας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-11, 49-27, 67-48, 89-62

Έσπερος Λαμίας (Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 2, Καραγιαννίδης 6(1), Χατζηκίδης 8(1), Καρλάφτης 5(1), Χαρούνι Ν. 14, Κατσούρης 10, Κρητικός 2, Βλασσόπουλος 12, Χαρούνι Κ. 21, Καράμπελας 5, Βάρσος 2, Πρόγκας 2.

Έσπερος Λαμίας (Τσουκαλαβέλης): Στογίλκοβιτς, Σέττος 6(2), Πάππος 1, Ρουμελιώτης 7(1), Φύκας 9(2), Παπαργυρόπουλος 14(2), Φούντας 6, Δαχρετζής 7, Κατράνας 12(2), Παπανικολάου.

Αναλυτικά τ΄ αποτελέσματα, η βαθμολογία και το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής:

Ρεπό: Λοκρός Αταλάντης

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Κρόνος Αγίου Δημητρίου 9, Πεντέλη 9, Βούρειος Χίου 9, Έσπερος Λαμίας 8, ΟΦΗ 7, Λοκρός Αταλάντης 7, Έσπερος Καλλιθέας 7, Ερμής Σχηματαρίου 7, Άρης Νίκαιας 6, Χανιά 6, Άρης Πετρούπολης 5, Νίκη Αμαρουσίου 5, Παναγίτσα 5.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (6η, 19.11 & 6.12): 19.11: 3:30 μ.μ.: Νίκη Αμαρουσίου-Βούρειος Χίου, 5 μ.μ.: ΟΦΗ-Πεντέλη, Έσπερος Λαμίας-Άρης Νίκαιας, Ερμής Σχηματαρίου-Λοκρός Αταλάντης, Παναγίτσα-Χανιά, 6.12-7 μ.μ.: Άρης Πετρούπολης-Έσπερος Καλλιθέας. Ρεπό: Κρόνος Αγίου Δημητρίου.