Μεγάλα ΄΄διπλά΄΄ για Ερμή Σχηματαρίου στα Χανιά και Λοκρό Αταλάντης στην Καλλιθέα. Ο Έσπερος Λαμίας έχασε στις λεπτομέρειες στην παράταση στην ακριτική Χίο, ενώ νέα ήττα γνώρισε η Παναγίτσα.

• Βελτιωμένη παρουσιάστηκε η Παναγίτσα, σε σχέση με την εικόνα της προηγούμενης αγωνιστικής με τον ΟΦΗ, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να διεκδικήσει την νίκη απέναντι στον Κρόνο, που έφτασε άνετα στην επικράτηση.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 45-32, 67-46, 79-62

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Παπαμάρκος): Ζαρεδώνης 16(1), Στραγανιώτης 7(1), Νάτσο 2, Ξιούρας 14(4), Χρονόπουλος 4(1), Κακαριάς, Κόης 5(1), Κοσμετάτος 8(2), Σολομός 23, Μαλτέζος, Πετράκος, Πουρνάρας.

Παναγίτσα (Μιχαήλ): Σκεμπές 6, Καρβούνης, Αδαμόπουλος 2, Θεοδωράκος 17(3), Κωνσταντίνου 3(1), Μπέλλος, Γκιζόγιαννης 19(1), Χοτζάλι 2, Δρακάκης 5, Σβορώνος 6(2).

• Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Ερμή Σχηματαρίου, που λύγισε την αντίσταση των γηπεδούχων Κρητικών στην παράταση. Ο Πανταζής ήταν αυτός που με καλάθι ισοφάρισε σε 71-71, αλλά έχασε την βολή του φάουλ που κέρδισε στην ίδια φάση, έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και με καθοριστικά καλάθια του Γυφτονικολού έφτασαν στην επικράτηση.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 35-33, 54-57, 71-71, παρ.: 78-82.

Χανιά (Ρόδας): Σταθόπουλος, Κουτσαβδής, Αλεξίου 13(3), Υφαντόπουλος, Σαράντης 13(3), Μπαγάκης 14(4), Πούρος 3, Σκαμνάκης 6, Κολαρετάκης, Αδοντάκης 6, Τασιούδης 19(2), Κοντογιάννης 4.

Ερμής Σχηματαρίου (Τσαούσης): Ζήμπρας, Πανταζής 8(1), Θωμάς 17(3), Γκρινιάρης 2, Κολοβός 14(4), Κώνστας 4, Φλώτσιος 4, Σπηλιόπουλος, 4(1), Αγγελάτος 4, Τσιριμώκος 3(1), Γυφτονικόλος 11, Μαρμαρινός 5.

• Στην παράταση κρίθηκε και το εκτός έδρας παιχνίδι του Έσπερου Λαμίας, όμως αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος, σ΄ αυτήν την περίπτωση, ήταν οι γηπεδούχοι. Η ομάδα της Λαμίας προηγήθηκε στην παράταση ακόμη και με 6 πόντους (71-77), κάτι όμως που δεν ήταν αρκετό, αφού η ομάδα της Χίου με σερί 8 ΄΄αναπάντητων΄΄ πόντων έφτασε στην νίκη. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Έσπερος έχασε την ευκαιρία να πάρει το ματς στην κανονική διάρκεια του, αφού προηγήθηκε με 63-67, όμως οι γηπεδούχοι με δύο δίποντα το οδήγησαν στην παράταση.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 35-34, 53-54, 67-67, παρ.: 79-77.

Βούρειος Χίου (Βούλικας-Συμιακάκης): Τσουρής 18(2), Σουλίκας 9, Αγγελίδης 18(1), Τροβάς 13(3), Νακόπουλος 2, Ανδρουλάκης 4, Σαμιώτης 3(1), Μπουμπάρης 7, Κωσταντινάκος Π 5(1), Κωσταντινάκος Δ, Καραφαντής, Βούτας

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς 3(1), Μπερτσιμάς, Σέττος, Πάππος 9(1), Ρουμελιώτης 28(7), Φύκας, Παπαργυρόπουλος 14, Δαχρεντζής 11(1), Κατράνας 12(2), Παπανικολάου.

• ESPEROS KALLITHEAS-LOKROS ATALANTHS 78-83 29-10-17Μεγάλη εκτός έδρας νίκη και για τον Λοκρό και μάλιστα με ανατροπή στην τελευταία περίοδο. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρεθούν στο +7, όμως ο Λοκρός ανέτρεψε σε σύντομο χρονικό διάστημα την διαφορά, πέρασε μπροστά και έφτασε στην επικράτηση.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 48-42, 62-62, 78-83.

Έσπερος Καλλιθέας (Γράψας-Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 11(3), Καρλαύτης 8(2), Χαρούνι Ν. 10, Κατσούρης 1, Βλασσόπουλος 12(2), Χαρούνι Κ. 12, Καράμπελας 6(2), Βάρσος 9(1), Πρόγκας 9.

Λοκρός Αταλάντης (Ζαρονικόλας): Διαμαντής 5, Ρούζιος 7, Μπόλματης 5 (1), Μπουλαντζάς, Νικολάου, Παναγιωτίδης 16 (4), Κανακάρης, Σάκοτα 24, Μάτος Αν. 19, Ρετσινάς 7, Θεοδώρου.

Αναλυτικά τ΄ αποτελέσματα, η βαθμολογία και το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής:

Έσπερος Καλλιθέας-Λοκρός Αταλάντης 78-83

Χανιά-Ερμής Σχηματαρίου 78-82 (κ.δ.: 71-71)

Βούρειος Χίου-Έσπερος Λαμίας 79-77 (κ.δ.: 67-67)

Πεντέλη-Άρης Πετρούπολης 88-70

Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Παναγίτσα 79-62

ΟΦΗ-Νίκη Αμαρουσίου 73-48

Ρεπό: Άρης Νίκαιας

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΟΦΗ 6, Βούρειος Χίου 5, Ερμής Σχηματαρίου 5, Έσπερος Λαμίας 5, Πεντέλη 5, Λοκρός Αταλάντης 5, Κρόνος Αγίου Δημητρίου 5, Άρης Νίκαιας 3, Νίκη Αμαρουσίου 3, Έσπερος Καλλιθέας 3, Άρης Πετρούπολης 3, Χανιά 3, Παναγίτσα 3.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (4η, 5.11): 3 μ.μ.: Άρης Πετρούπολης-Βούρειος Χίου, 5 μ.μ.: Ερμής Σχηματαρίου-Έσπερος Καλλιθέας, Έσπερος Λαμίας-Χανιά, Παναγίτσα-Πεντέλη, Νίκη Αμαρουσίου-Κρόνος Αγίου Δημητρίου, Λοκρός Αταλάντης-Άρης Νίκαιας.