Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος στην Α´ ΕΣΚΑΣΕ, με την τελευταία αγωνιστική να αποδεικνύεται καθοριστίκη στην τελική κατάταξη της πρώτης τετράδας που θα διεκδικήσει την άνοδο στην Γ´ Εθνική.

Η Ιτέα επικράτησε του Μάκαρου και «τσέκαρε» εισητήριο για τα play off, ενώ ο Άρης Θήβας τερμάτησε στην 1η θέση και θα έχει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στην συνέχεια. Πλέον, στους ημιτελικούς των play off, ο Άρης Θήβας αντιμετωπίζει την Ιτέα και θέλει μία νίκη για την πρόκριση στον τελικό, ενώ Μάκαρος και Μαλεσίνα είναι στο 1-1 από την κανονική περίοδο, με την ομάδα της Άμφισσας να έχει το πλεονέκτημα έδρας, αν χρειαστεί 5ο παιχνίδι στην σειρά.

Στην Β´ ΕΣΚΑΣΕ, έχουμε τετραπλή ισοβαθμία μόλις από την 2η αγωνιστική και η συνέχεια αναμένεται με εξαιρετικό ενδιαφέρον. Τέλος, είχαμε πρεμιέρα της Β´ φάσης στην Γ´ ΕΣΚΑΣΕ

Αναλυτικά τ΄ αποτελέσματα, η βαθμολογία και το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής σε κάθε πρωτάθλημα:

Α΄ ΕΣΚΑΣΕ (22η αγωνιστική – τελευταία)

Αίαντας Αυλίδας-Σύλλας Αιδηψού 79-51

Τελεθριακός-Άρης Αμφίκλειας 101-75

Ιτέα-Μάκαρος Άμφισσας 76-59

Απόλλων Λιβαδειάς-ΓΣ Αυλίδας 66-73

Αναγέννηση Μαλεσίνας-Απόλλων Χαλκίδας 110-64

ΑΓΕΧ-Άρης Θήβας 53-58

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Άρης Θήβας 41, Μάκαρος Άμφισσας 40, Αναγέννηση Μαλεσίνας 40, Ιτέα 37, Αίαντας Αυλίδας 36, ΓΣ Αυλίδας 35, Τελεθριακός Ιστιαίας 33, Απόλλων Λιβαδειάς 30, Απόλλων Χαλκίδας 28, Άρης Αμφίκλειας 27, ΑΓΕΧ 26, Σύλλας Αιδηψού 23.

PLAY-OFF ΑΝΟΔΟΥ ΓΙΑ Γ’ ΕΘΝΙΚΗ (Πρόκριση στις 3 νίκες – σε παρένθεση οι νίκες/ήττες από την κανονική περίοδο): Άρης Θήβας-Ιτέα (2-0), Μάκαρος Άμφισσας-Αναγέννηση Μαλεσίνας (1-1)

ΥΠΟΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ: ΑΓΕΧ, Σύλλας Αιδηψού

 

Β΄ ΕΣΚΑΣΕ

Β´ ΦΑΣΗ (2η αγωνιστική)

Εκπαιδευτήρια Μπούκαλη-Αναγέννηση Λαμίας 64-61

Πρωτέας Σχηματαρίου-ΧΒΑ 84-49

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Πρωτέας Σχηματαρίου 3, Αναγέννηση Λαμίας 3, Εκπαιδευτήρια Μπούκαλη 3, ΧΒΑ 3

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (3η/22.4): ΧΒΑ-Αναγέννηση Λαμίας, Πρωτέας Σχηματαρίου-Εκπαιδευτήρια Μπούκαλη

 

Γ΄ ΕΣΚΑΣΕ

Β´ ΦΑΣΗ (1η αγωνιστική)

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Αλέξανδρος Αρτάκης-Φιλαθλητικός 89-84

Δόξα Διρφύων-Αίας Αλιβερίου 72-46

Ρεπό: ΓΑΣ Βασιλικού

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Αλέξανδρος Αρτάκης 2, Δόξα Διρφύων 2, Φιλαθλητικός 1, Αίας Αλιβερίου 1, *ΓΑΣ Βασιλικού 0. (με * οι ομάδες που έχουν κάνει ρεπό στον 1ο γύρο)

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (2η/21-22.4): Φιλαθλητικός-ΓΑΣ Βασιλικού, Αίας Αλιβερίου-Αλέξανδρος Αρτάκης, Ρεπό: Δόξα Διρφύων

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Μεδεών-Φάλαρα 65-47

Αλίαρτος-Δροσιά 76-47

Ρεπό: Άτλας Καρπενησίου

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Αλίαρτος 2, Μεδεών 2, Φάλαρα 1, Δροσιά 1, *Άτλας Καρπενησίου 0 (με * οι ομάδες που έχουν κάνει ρεπό στον 1ο γύρο)

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (2η/22.4): Φάλαρα-Άτλας Καρπενησίου, Δροσιά-Μεδεών, Ρεπό: Αλίαρτος