Μετά από συγκλονιστική μάχη περίπου δυόμιση ωρών, ο Ηρακλής Χαλκίδας KINGS κατάφερε να επικρατήσει του Ηρακλή Θεσσαλονίκης και να προκριθεί στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας. Οι γηπεδούχοι παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 1-2 στα σετ, είχαν ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα αρκετά ωστέ να φτάσουν σε μια μεγάλη ανατροπή επί ενός πολύ ισχυρού αντιπάλου.

Η ομάδα της Εύβοιας ευτύχησε να πάρει το πρώτο σετ, στο οποίο οι φιλοξενουμένοι είχαν σταθερά μικρό προβάδισμα μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ομάδα της Χαλκίδας εξανέμισε γρήγορα το μικρό προβάδισμα των αντιπάλων και κατάφερε να βρεθεί στο +3 (22-19) και τελικά να πάρει το σετ. Το επόμενο σετ ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο και κρίθηκε στους 27 πόντους υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης, παρότι οι γηπεδούχοι λίγο πριν είχαν το προβάδισμα με 25-24. Στο τρίτο σετ ο ΄΄γηραιός΄΄ του Βορρά κατάφερε να ξεφύγει με 5 πόντους (13-18), λίγο μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, διαφορά που συντήρησε μέχρι να φτάσει στους 25 πόντους.

Οι παίχτες του Σπύρου Γκολίτση μπήκαν πολύ δυνατά στο τέταρτο σετ και αποφασισμένοι να διεκδικήσουν την πρόκριση στο τάι μπρέικ. Έτσι προηγήθηκαν με 7-0 και πήγαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο +6 και στο +5 στο δεύτερο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στον πόντο (22-21). Οι Χαλκιδαίοι δεν έχασαν την ψυχραίμια τους πήραν τις επόμενες δύο επιθέσεις και τελικά κατέκτησαν το σετ στο τρίτο σετ μπολ και ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι πλησιάσει στον πόντο. Στο τάι μπρέικ ο Ηρακλής Χαλκίδας έδειξε πως είχε περισσότερες δυνάμεις, ίσως και περισσότερη διάθεση για την πρόκριση, έτσι έγινε για τα καλά το ΄΄αφεντικό΄΄ λίγο μετά το τεχνικό τάιμ άουτ, ξεφεύγοντας με τρεις πόντους (10-7) και τελικά δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην κατάκτηση του πέμπτου σετ, που του χάρισε την νίκη-πρόκριση.

Σήμερα θα μάθει τον αντίπαλο του στα προημιτελικά ο Ηρακλής, που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα είναι ο Ολυμπιακός, που υποδέχεται την Παναχαϊκή, που θα προσπαθήσει να κάνει την έκπληξη. Η ομάδα της Χαλκίδας θα υποδεχτεί την Τετάρτη 22 Φλεβάρη, τον νικητή του τελευταίου ζευγαριού, με το οποίο ολοκληρώνεται η φάση των ΄΄16΄΄ του κυπέλλου, απέναντι στον οποίο, θα διεκδικήσει την πρόκριση στο φάιναλ φορ του θεσμού.

ΣΕΤ: 3-2 (25-21, 25-27, 20-25, 25-23, 15-11).

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Τάπια 18 (17/47 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ), Ντίνας 19 (12/20 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Κολτσιάκης 11 (8/17 επ, 3 άσσοι, 48% υπ – 25% άριστες), Ρενάν 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Κλότσκο 24 (20/48 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ – 29% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 80% υπ – 47% άριστες), Αδαμόπουλος 1 (1/2 επ), Χουέβας, Γαλιώτος.

Ηρακλής Θεσσαλονίκης (Ορφανός): Τζιουμάκας 13 (11/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ – 18% άριστες), Κιόσης 9 (6/6 επ, 3 μπλοκ), Αναστασιάδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Χριστόφας 23 (18/55 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (6/22 επ, 2 μπλοκ, 66% υπ – 37% άριστες), Γάτσης 13 (7/15 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 55% υπ – 28% άριστες), Μούχλιας 1 (1/4 επ), Ηλίας 2 (2 μπλοκ).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Σπύρος Γκολίτσης: ΄΄Αν και έχουμε κάποια νεκρά διαστήματα στο παιχνίδι μας, είναι φανερό ότι κάθε μέρα γινόμαστε και καλύτεροι με το νέο σχήμα που έχουμε. Αυτό φάνηκε και σήμερα, αλλά ο στόχος μας είναι να είμαστε έτοιμοι τον Απρίλιο στα πλέι άουτ. Η πρόκριση στο Κύπελλο μας χαροποιεί, αλλά πλέον το φαβορί είναι ο Ολυμπιακός. Εμείς από την πλευρά μας θα προσπαθήσουμε σ’ αυτό το τρίτο παιχνίδι που θα τους φιλοξενήσουμε μετά το πρωτάθλημα και το Λιγκ Καπ να είμαστε ανταγωνιστικοί και να προσφέρουμε ωραίο θέαμα στον κόσμο.΄΄

Γιάννης Ορφανός: ΄΄Χάθηκε μια πρόκριση αν και ξέραμε ότι γενικά ήταν δύσκολη η αποστολή μας στο Κύπελλο ακόμη κι αν είχαμε προκριθεί. Σήμερα κι οι δύο ομάδες δεν είχαμε άγχος αλλά ενώ ξεκινήσαμε άσχημα, το γυρίσαμε και στο τέταρτο σετ κάποια λάθη απειρίας μας κόστισαν τη νίκη. Βέβαια αυτό το περιμένουμε αφού έχουμε μια νεανική ομάδα πλέον. Παρόλα αυτά παραμένουμε μαχητικοί κι αυτό κρατάμε. Τώρα αφοσιωνόμαστε στο πρωτάθλημα και στο επόμενο παιχνίδι με τον Παμβοχαϊκό που είναι πολύ σημαντικό και για τις δύο ομάδες.΄΄