Με νίκη και μάλιστα επί του ΄΄συμπολίτη΄΄ Ηρακλή, ξεκίνησε η ομάδα παίδων του ΟΠΕΧ την επίσημη φετινή αγωνιστική πορεία στο πανελλήνιο πρωταθλήμα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην επικράτηση με χαρακτηριστική άνεση, που φανερώνεται απ΄ το γεγονός ότι ο Ηρακλής συγκέντρωσε στα τρία σετ που παίχτηκαν μόλις 25 πόντους, ενώ μόνο στο τρίτο έφτασε σε διψήφια παραγωγικότητα.

Ο προπονητής των νικητών Γιάννης Ντεγιάννης δήλωσε, για το πολύ καλό ξεκίνημα της ομάδας του, τα εξής:΄΄Δεν απειληθήκαμε σε κανένα σημείο του αγώνα, όπως δείχνει και το σκορ, ξεκινώντας με το δεξί την νέα σεζόν. Η ομάδα μας αποτελείται από παιδιά μικρά σε ηλικία (τα περισσότερα παμπαίδες) που είναι λίγο καιρό στο χώρο του βόλεϊ αλλά δεν τους λείπει το ταλέντο!!! Η νίκη αυτη θα μας ανεβασει ψυχολογικά για τα πιο δύσκολα παιχνίδια, απέναντι σε πολύ καλες ομάδες που ακολουθούν.΄΄ Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με σκορ 6-25 υπέρ του ΟΠΕΧ και περίπου ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο (7-25) και με 12-25 οι φιλοξενούμενοι πήραν και το τρίτο σετ και έφτασαν στην νίκη. Ο ΟΠΕΧ αγωνίστηκε με τους: Μαστροβασίλη Βαγγ., Ζιώγκο, Τζαχόλλι, Σταμούλη, Λειβαδίτη, Μωυσίδη, Τραγάκη-Φριζή, Σαντικάι, Μαστροβασίλη Βασ., Σίδερη, Σιαμπάνη.