Ο Απόλλων Ερέτριας έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά του φετινού κυπέλλου Εύβοιας. Για να φτάσει όμως ως εκεί το συγκρότημα του Δημήτρη Βαλκάνου, χρειάστηκε κάτι περισσότερο από 210 αγωνιστικά λεπτά (2 90λεπτα+ημίωρη παράταση), αφού τελικά απέκλεισε τον κάτοχο του θεσμού Ηρακλή Ψαχνών στην ΄΄ρώσικη ρουλέτα΄΄ των πέναλτι! Η ομάδα της Ερέτριας, που είχε επικρατήσει στο πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών με 1-0 στην έδρα της, μέχρι το 90΄ κρατούσε το παιχνίδι των Ψαχνών στην ΄΄λευκή΄΄ ισοπαλία, που της έδινε την απευθείας πρόκριση στους ΄΄4΄΄. Όμως στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα, οι ψυχωμένοι Ψαχνιώτες με γκολ του Γκάβαλη, έκαναν το 1-0 και ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου παιχνιδιού, οδηγώντας τελικά το ματς στην παράταση. Στο 30λεπτο του έξτρα χρόνου δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Εκεί οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στην επικράτηση μετά από 9 χτυπήματα, με τον τερματοφύλακα τους Ερμή Τόρα, που προηγούμενα είχε αποκρούσει και ένα πέναλτι, να νικά τον αντίπαλο γκολκίπερ, ΄΄σφραγίζοντας΄΄ την πρόκριση της ομάδας του και βάζοντας επίλογο σε μια συναρπαστική προημιτελική σειρά.

HRAKLHS PSAXNWN-APOLLWN ERETRIAS 1-0 (2-4 PEN) PROHMITELIKA KYPELLOY 15-11-17 AFISA

Και οι δυο ομάδες είχαν ευκαιρίες για ν΄ ανοίξουν το σκορ, στην κανονική διάρκεια του αγώνα, με κορυφαίες στιγμές το ένα δοκάρι για κάθε πλευρά, κατά την διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου. Έτσι αρχικά στο 83΄, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκάβαλη, ο Σμυρναίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να τραντάξει τ΄ οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Απόλλωνα και ένα λεπτό μετά οι φιλοξενούμενοι ΄΄απάντησαν΄΄ με δυνατό σουτ του Τρεγκάι, που έπισης είχε κατάληξη σε οριζόντιο δοκάρι, αλλά της εστίας του Ηρακλή αυτή την φορά. Και ενώ λοιπόν όλα έδειχναν ότι η Ερέτρια θα έπαιρνε την πρόκριση, οι Ψαχνιώτες που πίεζαν και είχαν εντείνει τις προσπάθειες τους, κατάφεραν στο 90΄ να φέρουν την σειρά των προημιτελικών στα ίσα, όταν μετά από σέντρα του Κηρύκου, ο Γκάβαλης με ωραίο πλασέ με την μία έκανε το 1-0.

Στην παρατάση δεν άλλαξε κάτι, παρά μόνο ο αριθμός των ποδοσφαιριστών στον αγωνιστικό χώρο για κάθε πλευρά, αφού είχαμε από μία αποβολή: στο 98΄ αποβλήθηκε ο Δούλος, ενώ τέσσερα λεπτά έμεινε και ο Απόλλωνας με 10 παίχτες, μετά απ΄ την αποβολή του Μεγκανάι. Οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή με κεφαλιά του Σμυρναίου στο 103΄, που εξουδετερώθηκε απ΄ τον πορτιέρο της Ερέτριας, ενώ οι ΄΄Απολλωνιστές΄΄ δύο αξιόλογες τελικές με τον Τόρα, λίγο πριν το φινάλε της παράτασης, με την πρώτη να αποκρούεται απ΄ τον Ανδρούτσο και η δεύτερη κατέληξε άουτ. Και έτσι οδηγήθηκαμε στα πέναλτι, στα οποία οι γηπεδούχοι αστόχησαν στα πρώτα δύο χτυπήματα και έτσι φυσιολογικά επικράτησαν οι φιλοξενούμενοι με 2-4 και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα αντιμετωπίσουν σε ΄΄διπλούς΄΄ αγώνες τον ΑΟ Χαλκίς.

Αναλυτικά η σειρά χτυπημάτων στην διαδικασία των πέναλτι: 1. Ντουλαβέρης: 0-1, 2. Κηρύκος: απόκρουση Ερ. Τόρα, 3. Γ. Τόρα: 0-2, 4. Τουρκοχωρίτης: άουτ, 5. Μπαλόζι: 0-3, 6. Γκάβαλης: 1-3, 7. Ρούσσος: απόκρουση Ανδρούτσου, 8. Π.Δ. Σκριβάνος: 2-3, 9. Ερ. Τόρα: 2-4.

Ηρακλής Ψαχνών (Σπυρόπουλος): Ανδρούτσος, Κοροβέσης (60΄ Χασαπίδης), Δούλος, Γκάβαλης, Μπελίτσος, Γκούρλας, Π.Λ. Σκριβάνος, Τουρκοχωρίτης, Σμυρναίος, Π.Δ. Σκριβάνος, Τόλης (60΄ Κηρύκος).

Απόλλων Ερέτριας (Βαλκάνος): Ερ. Τόρα, Μεγκανάι, Ρούσσος, Σμπιλίρης, Μπαλόζι, Καλοχωρίδης, Ντουλαβέρης, Πολυχρόνης (71΄ Τρεγκάι), Αγραφιώτης (85΄ Ξυλάς), Γκέρσι Τόρα, Μώρος (78΄ Βελαέτης).

***Θ΄ ακολουθήσει ακόμη πιο αναλυτικό άρθρο απ΄ τον Αποστόλη Αποστολίδη, συνοδευόμενο με πλούσιο φωτογραφικό υλικό, απ΄ τον συγκλονιστικό προημιτελικό!

Στο αλλό παίχνιδι των προημιτελικών της Τετάρτης 15/11, στο πρώτο παιχνίδι της σειράς, η Αιδηψός επικράτησε του Ταμυναϊκού με 1-0, χάρις σε τέρμα του Σαμπάι στο 72΄ και πήρε το πρόβαδισμα πρόκρισης απέναντι στο φαβορί του ζευγαριού. Η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί μια εβδομάδα μετά το πρώτο παιχνίδι, την Τετάρτη 22/11 (ώρα έναρξης: 2:30 μ.μ.), στο Αλιβέρι.