Το Καλοχώρι/Παντείχι έκανε πολύ σημαντικό βήμα -στην πρεμιέρα των μπαράζ για την διεκδίκηση της 16ης θέσης της Α΄ ΕΠΣΕ που ΄΄άδειασε΄΄ απ΄ τον ΑΟ Αυλίδας- για την άνοδο στην μεγαλύτερη κατηγορία του ευβοϊκού ποδοσφαίρου. Το συγκρότημα του Γιάννη Φούρλη με σωστή τακτική και αποτελεσματικότητα στην τελική φάση επικράτησε της Καρύστου, που έδειξε πολύ κάλο πρόσωπο, ήταν ανταγωνιστική, αλλά δεν είχε την τύχη με το μέρος της και ίσως ΄΄πλήρωσε΄΄ την δυσκολία που παρουσίασε -ειδικά στο α΄ μέρος- για να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις να τελειώσει επιτυχημένα τις επιθέσεις που εκδήλωσε. Πλέον η ομάδα του Θωμά Μαραζόπουλου, θέλει μόνο νίκη στην -επόμενη- δεύτερη αγωνιστική των μπαράζ απέναντι στην Σκεπαστή για να έχει ελπίδες ανόδου. Σε πολύ καλύτερη θέση βρίσκεται ο ΑΟΚΠ, που ειδικά σε περίπτωση που δεν κερδίσει η Σκεπαστή την Κάρυστo, θα της αρκεί ένας βαθμός στο τελευταίο παιχνίδι των μπαράζ (με αντίπαλο την Σκεπαστή) για να πάρει την άνοδο.

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, με την Κάρυστο να έχει ίσως μια μικρή υπεροχή στην κατοχή. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, παρότι το ματς δεν ήταν ιδιαίτερα τεχνικό, η μαχητικότητα των 22 ποδοσφαιριστών και ο σχετικά καλός ρυθμός -με επίκεντρο την δύναμη στις προσωπικές μονομαχίες- το έκανε αρκετά ενδιαφέρον για τους φιλάθλους των δύο ομάδων, που βρέθηκαν στο πανέμορφο γήπεδο του Άγιου Λουκά, με τις σύγχρονες εγκαταστάσεις (αποδυτήρια, εξέδρα, χλοοτάπητας, περιβάλλον χώρος) που το κάνουν αξιοζήλευτο. Οι Καρυστινοί είχαν δύο τελικές στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Παναγόπουλο (στο 6΄ και στο 7΄). Η πρώτη ήταν ένα μακρινό σουτ και έφυγε ψηλά άουτ και με πολύ καλύτερες αξιώσεις η δεύτερη που εκδηλώθηκε με πλασέ μέσα στην περιοχή, που ανάγκασε τον Κατσαρή να πέσει στην αριστερή του γωνία και να παραχωρήσει κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του ο Πίστας πήρε την κεφαλιά, βρισκόμενος στην κατάλληλη θέση ανάμεσα σε συμπαίκτες και αντιπάλους, χωρίς ομώς να βρει στόχο. Το Καλοχώρι/Παντείχι ΄΄απάντησε΄΄ δημιούργωντας και εκείνο την πρώτη τελική του με μακρινό σουτ του Λειβαδίτη, στο 14΄, που έφυγε αρκετά έξω απ΄ τα αντίπαλα ΄΄καρέ΄΄.

Μια απ΄ τις πιο καθοριστικές φάσεις για την έκβαση του αγώνα, ήταν αυτή του 29ου λεπτού, οπότε και άνοιξε το σκορ. Ο Θεοδόσης Καραμπάς με εξαιρετική εκτέλεση με φάλτσο, ΄΄νίκησε΄΄ ΄΄τείχος΄΄ και τερματοφύλακα και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του τέρματος της Καρύστου. Στα επόμενα λεπτά, το Καλοχώρι/Παντείχι, φανερά ανεβασμένο ψυχολογικά απ΄ το προβάδισμα, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η Κάρυστος όμως επανήλθε και μάλιστα έχασε στο 40΄ μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Κασέμι με δυνατό ευθύβολο σουτ απείλησε. Ο Κατσαρής έπεσε στην δεξιά του γωνία και έδιωξε, χωρίς όμως να φύγει η μπάλα απ΄ την περιοχή, αφού -στην επανοφορά της- έφτασε στον Αρμύλαγο (σπουδαία μεταγραφή της Καρύστου με σημαντική καριέρα στο ελληνικό ποδόσφαιρο) που με ΄΄σκαφτό΄΄ πλασέ-προβολή ΄΄με την μία΄΄, έστειλε την μπάλα να περάσει πάνω απ΄ τ΄ οριζόντιο δοκάρι και ενώ ο αντίπαλος ΄΄πορτιέρο΄΄ δύσκολα θα προλάβαινε ν΄ αντιδράσει για δεύτερη φορά μέσα σε ελάχιστο χρόνο.

Στην επανάληψη το Καλοχώρι/Παντείχι ΄΄έδωσε΄΄ περισσότερους ΄΄χώρους΄΄ στους αντιπάλους, που φυσιολογικά κυνηγώντας την ισοφάριση ήταν υποχρεωμένοι ν΄ ανεβούν, στοχεύοντας να χτυπήσει στην κόντρα. Κάτι που τελικά κατάφερε στο 67ο λεπτό, οπότε και σημείωσε το δεύτερο γκολ: ο Καραμπάς με κούρσα απ΄ το χώρο του κέντρου, κατάφερε να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή και την κατάλληλη στιγμή (και έχοντας ΄΄τραβήξει΄΄ την αντίπαλη άμυνα ΄πάνω του), πάσαρε στ΄ αριστερά του στον Ίσσαρη, που ακολουθούσε την φάση και ο τελευταίος με χαρακτηριστική άνεση, απλά έσπρωξε την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία της Καρύστου. Δέκα λεπτά μετά οι νικητές έφτασαν κοντά στην επίτευξη και τρίτου τέρματος και πάλι μ΄ αντεπίθεση, μ΄ εκφραστή τον Λουκά. Ο αντίπαλος γκολκίπερ πρόλαβε -με έξοδο εκτός περιοχής- τον παίχτη των ΄΄κιτρινόμαυρων΄΄, πριν πλασάρει. Η μπάλα έφτασε στον Θεοδόση Καραμπά, που σχεδόν απ΄ τον χώρο του κέντρου σημάδεψε στην κενή εστία με ψηλοκρεμαστό σουτ, που για λίγο δεν βρήκε στόχο. Ο Σφυρίδης αποσόβησε το 3-0 και μερικά λεπτά, στο 84΄, εξουδετερώνοντας με τα πόδια πλασέ του Λούκα, από κοντά. Η Κάρυστός έδωσε και πάλι ενδιαφέρον στο παιχνίδι με το γκολ του Αρμύλαγου στο 87΄, με πλασέ απ΄ το ύψος της μικρής περιοχής (αξιοποιώντας ωραία παράλληλη σέντρα του Γιάννη Τσέπα του Παναγιώτη). Στο υπολειπόμενο διάστημα ο ΑΟΚ πίεσε για την ισοφάριση, που όμως δεν ήρθε ποτέ, απογοήτευοντας τους πολυάριθμους και εκδηλωτικούς φιλάθλους των Καρυστινών (μάλλον…κέρδισαν την ΄΄μάχη΄΄ της εξέδρας), που έκαναν αρκετά χιλιόμετρά για να βρεθούν κοντά στην προσπάθεια της αγαπημένης τους ομάδας.

Καλοχώρι/Παντείχι (Φούρλης): Κατσαρής, Μάλλιαρης, Βισβίνης, Καραμπάς Κ., Σαμαρτζής, Δασκαλόπουλος, Λουκάς, Ίσσαρης (78΄ Δαμπάνης), Ζαχαριάδης (82΄ Ντόιμας), Καραμπάς Θ. (90΄ Λαζαρίδης), Λειβαδίτης (70΄ Δουρμούσογλου).

Κάρυστος (Μαραζόπουλος): Σφυρίδης Γ., Παπασταματίου, Πανουργιάς, Σφυρίδης Σ., Θεολόγου, Αναστασάκης (61΄ Παπαδάκης), Κασέμι (83΄ Τσέπας Γ.Π.), Πίστας, Αρμύλαγος, Μπούσουλας (53΄ Τσέπας Γ.Γ.), Παναγόπουλος.