rp_ΕΠΣΕ.jpgΣτα γραφεία της ΕΠΣ Εύβοιας, την Παρασκευή (11-Αυγ.) το απόγευμα η κλήρωση του Κυπέλλου Εύβοιας 2017-18! Αρκετοί, ανάλογα με την εποχή, οι παρόντες παράγοντες ομάδων, με τον πρόεδρο της Επιτροπής Κυπέλλου, Νίκο Δαφνή, να τα έχει όλα έτοιμα και να προχωρήσει μάλιστα η διαδικασία, εντυπωσιακά γρήγορα…

Προλόγησε ο πρόεδρος της ΕΠΣΕ Γιάννης Παπακωνσταντίνου, που ευχήθηκε σε όλες τις ομάδες καλή χρονιά και καλή δύναμη, στους παράγοντες, αναφέρθηκε στον αναβαθμισμένο πλήρως θεσμό του Κυπέλλου, που κάνει την διοργάνωση πιο ελκυστική. Επίσης ανακοίνωσε ότι για το έγγραφο με το οποίο η ΕΠΟ, έβαζε τις ομάδες της Γ’ Εθνικής, ν’ αγωνιστούν μετα τον τελικό των ΕΠΣ, στην πανελλαδική διοργάνωση, αυτό με νεότερο έγγραφο (χθεσινό), αλλάζει πάλι τα πράγματα και θέλει τις ομάδες της Γ’ Εθνικής να παίζουν από το ξεκίνημα της διοργάνωσης… Τελικά το ΔΣ της ΕΠΣΕ με σχετική έκτακτη, απόφασή του, αποφάσισε οι ομάδες της Γ’ Εθνικής, να μην μπουν από τώρα στην κληρωτίδα, αλλά από τον επόμενο γύρο (2ο).

Στην φετινή διοργάνωση συμμετέχουν 60 ομάδες (+3 της Γ’ Εθνικής), από αυτές οι 15 (απουσιάζει η Αυλίδα, που δεν κατεβαίνει στο πρωτάθλημα) είναι της Α’ ΕΠΣΕ, 42 της Β’ ΕΠΣΕ και μόλις 3 από την Γ’ ΕΠΣΕ

Οι ομάδες χωρίστηκαν σε 6 γκρούπ, με γεωγραφικά κριτήρια και από τα 6 αυτά γκρουπ με κλήρωση προέκυψαν οι 16 όμιλοι των 3 & 4 ομάδων (12 όμιλοι των 4 ομάδων και 4 των 3 ομάδων), οι ομάδες θα παίξουν μονά παιχνίδια μεταξύ τους και προκρίνονται στην επόμενη φάση οι δύο πρώτοι των ομίλων. Οι ομάδες της Α’ ΕΠΣΕ τοποθετήθηκαν στις 2 πρώτες θέσεις των ομίλων ενώ η Σκύρος, πήρε την 2η θέση στον όμιλο αρ. 16  και θα δώσει δύο αγώνες εκτός έδρας (για να μην επιβαρυνθούν οι ομάδες με έξοδα ταξιδιού και διανυκτέρευσης.

Δεν έβγαλε κάποια ντέρμπι η κλήρωση, όμως δεν έλειψαν και οι πολύ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις σε κάποιους ομίλου… Επισημαίνουμε λοιπόν:

  1. Δύο ταξίδια του Ηρακλή Ψ. στην Β. Εύβοια (σε Αιδηψό και Ν. Πύργο).
  2. Τα μεγάλα τοπκά ντέρμπι της Βορειοκεντρικής Εύβοιας ανάμεσα σε Δόξα Προκοπίου, Κήρινθο και Ερμή Πηλίου.
  3. Το ΄΄παιχνίδι΄΄ της τύχης, που φέρνει τον επί 8 χρόνια προπονητή της Καστέλλας, Νίκο Κιαπέκο, να υποδέχεται στην έδρα της νέας του ομάδας, της Μακρυκάπας, την παλιά του ομάδα…
  4. στον 8ο όμιλο συναντώνται όπως και στο περασμένο πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣΕ (2ος όμιλος) οι πρωταγωνιστές Ολυμπιακός Χ και Καλοχώρι/Παντείχι, με γηπεδούχο τον πρώτο…
  5. στον όμιλο αρ. 13 έχουμε 3 ομάδες της Β’ ΕΠΣΕ και μία της Γ’!
  6. Κόσκινα, Κάρυστος και Μαρμάρι, πρωταγωνίστησαν στο περασμένο πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣΕ (3ος όμιλος), βρίσκονται και πάλι αντίπαλοι στο Κύπελλο αυτή την φορά…
  7. έβγαλε τοπικό ντέρμπι ΄΄από τα παλιά΄΄, η κλήρωση στον 15ο όμιλο, η Αμάρυνθος, υποδέχεται στην έδρα της τον Όλυμπο Γυμνού!
  8. τέλος οι ΄΄γείτονες΄΄ Αυλωνάρι και Νεοχώρι, για μια ακόμα φορά βρίσκονται αντίπαλοι στον 16ο όμιλο!

***ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ Α’ γύρου
του Κυπέλλου Εύβοιας 2017-18:

1ος όμιλος

1η αγωνιστική
ΑΟ Λ.  ΑΙΔΗΨΟΥ Π.Σ. ΑΚΑΔ. ΙΣΤΙΑΙΑΣ
ΛΙΜΝΗ ΑΣ. ΑΡΤΕΜΙΣΙΑΚΟΣ
2η αγωνιστική
ΑΣ. ΑΡΤΕΜΙΣΙΑΚΟΣ ΑΟ Λ.  ΑΙΔΗΨΟΥ
Π.Σ. ΑΚΑΔ. ΙΣΤΙΑΙΑΣ ΛΙΜΝΗ
3η αγωνιστική
ΑΣ. ΑΡΤΕΜΙΣΙΑΚΟΣ Π.Σ. ΑΚΑΔ. ΙΣΤΙΑΙΑΣ
ΛΙΜΝΗ ΑΟ Λ.  ΑΙΔΗΨΟΥ

2ος όμιλος

1η αγωνιστική
ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ
ΒΥΖΑΝΤΙΟ Ν. ΠΥΡΓΟΥ ΟΠΑ Λ. ΑΙΔΗΨΟΥ
2η αγωνιστική
ΟΠΑ Λ. ΑΙΔΗΨΟΥ ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ ΒΥΖΑΝΤΙΟ Ν. ΠΥΡΓΟΥ
3η αγωνιστική
ΟΠΑ Λ. ΑΙΔΗΨΟΥ ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ
ΒΥΖΑΝΤΙΟ Ν. ΠΥΡΓΟΥ ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ

3ος όμιλος

1η αγωνιστική
ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ ΚΕΧΡΙΩΝ ΑΟ ΩΡΕΩΝ
ΡΕΠΟ ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΟΥΒΩΝ
2η αγωνιστική
ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΟΥΒΩΝ ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ ΚΕΧΡΙΩΝ
ΡΕΠΟ ΑΟ ΩΡΕΩΝ
3η αγωνιστική
ΑΟ ΩΡΕΩΝ ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΟΥΒΩΝ
ΡΕΠΟ ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ ΚΕΧΡΙΩΝ

4ος όμιλος

1η αγωνιστική
ΑΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΕ ΤΑΞΙΑΡΧΗ
ΡΕΠΟ ΣΚΕΠΑΣΤΗ
2η αγωνιστική
ΣΚΕΠΑΣΤΗ ΑΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
ΡΕΠΟ ΑΕ ΤΑΞΙΑΡΧΗ
3η αγωνιστική
ΑΕ ΤΑΞΙΑΡΧΗ ΣΚΕΠΑΣΤΗ
ΡΕΠΟ ΑΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

5ος όμιλος

1η αγωνιστική
ΠΑΝΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΑΕ ΚΗΡΙΝΘΟΥ
ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ ΕΡΜΗΣ ΠΗΛΙΟΥ
2η αγωνιστική
ΕΡΜΗΣ ΠΗΛΙΟΥ ΠΑΝΤΡΙΑΔΙΚΟΣ
ΑΕ ΚΗΡΙΝΘΟΥ ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ
3η αγωνιστική
ΕΡΜΗΣ ΠΗΛΙΟΥ ΑΕ ΚΗΡΙΝΘΟΥ
ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ ΠΑΝΤΡΙΑΔΙΚΟΣ

6ος όμιλος

1η αγωνιστική
ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ ΑΠΌ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ
ΑΝΑΓΕΝ. ΜΑΝΤΟΥΔΙΟΥ ΑΠΣ ΣΤΑΥΡΟΥ
2η αγωνιστική
ΑΠΣ ΣΤΑΥΡΟΥ ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ
ΑΠΌ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ ΑΝΑΓΕΝ. ΜΑΝΤΟΥΔΙΟΥ
3η αγωνιστική
ΑΠΣ ΣΤΑΥΡΟΥ ΑΠΌ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ
ΑΝΑΓΕΝ. ΜΑΝΤΟΥΔΙΟΥ ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ

7ος όμιλος

1η αγωνιστική
ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΤΩΝΤΑ ΑΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
ΑΟ ΛΟΥΚΙΣΙΩΝ ΑΣ ΑΘΛΟΠΟΛΙΣ
2η αγωνιστική
ΑΣ ΑΘΛΟΠΟΛΙΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΤΩΝΤΑ
ΑΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΟ ΛΟΥΚΙΣΙΩΝ
3η αγωνιστική
ΑΣ ΑΘΛΟΠΟΛΙΣ ΑΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
ΑΟ ΛΟΥΚΙΣΙΩΝ ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΤΩΝΤΑ

8ος όμιλος

1η αγωνιστική
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ
ΕΡΜΗΛΙΟΣ ΑΝΘΗΔΩΝΟΣ ΑΟ  ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
2η αγωνιστική
ΑΟ  ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
ΑΟ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ/ΠΑΝΤΕΙΧΙΟΥ ΕΡΜΗΛΙΟΣ ΑΝΘΗΔΩΝΟΣ
3η αγωνιστική
ΑΟ  ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ
ΕΡΜΗΛΙΟΣ ΑΝΘΗΔΩΝΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

9ος όμιλος

1η αγωνιστική
ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΑΣ
ΡΕΠΟ ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ
2η αγωνιστική
ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ
ΡΕΠΟ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΑΣ
3η αγωνιστική
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ
ΡΕΠΟ ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ

10ος όμιλος

1η αγωνιστική
ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΟ ΚΑΝΗΘΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
2η αγωνιστική
ΑΟ ΚΑΝΗΘΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ
ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
3η αγωνιστική
ΑΟ ΚΑΝΗΘΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ

11ος ομιλος

1η αγωνιστική
ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ
ΕΥΡΙΠΟΣ ΑΦΡΑΤΙ
2η αγωνιστική
ΑΦΡΑΤΙ ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ ΕΥΡΙΠΟΣ
3η αγωνιστική
ΑΦΡΑΤΙ ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ
ΕΥΡΙΠΟΣ ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

12ος ομιλος

1η αγωνιστική
ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
ΜΙΑΟΥΛΗΣ ΦΥΛΛΩΝ ΑΕ ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ
2η αγωνιστική
ΑΕ ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΜΙΑΟΥΛΗΣ ΦΥΛΛΩΝ
3η αγωνιστική
ΑΕ ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
ΜΙΑΟΥΛΗΣ ΦΥΛΛΩΝ ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ

13ος ομιλος

1η αγωνιστική
ΑΟ ΖΑΡΑΚΩΝ ΑΟ ΑΓΙΟΥ ΛΟΥΚΑ
ΑΟ ΔΥΣΤΟΥ ΑΟ ΝΕΩΝ ΣΤΥΡΩΝ
2η αγωνιστική
ΑΟ ΝΕΩΝ ΣΤΥΡΩΝ ΑΟ ΖΑΡΑΚΩΝ
ΑΟ ΑΓΙΟΥ ΛΟΥΚΑ ΑΟ ΔΥΣΤΟΥ
3η αγωνιστική
ΑΟ ΝΕΩΝ ΣΤΥΡΩΝ ΑΟ ΑΓΙΟΥ ΛΟΥΚΑ
ΑΟ ΔΥΣΤΟΥ ΑΟ ΖΑΡΑΚΩΝ

14ος ομιλος

1η αγωνιστική
ΑΟ ΚΟΣΚΙΝΩΝ ΑΟ ΚΑΡΥΣΤΟΥ
ΑΡΗΣ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΑΟ ΜΑΡΜΑΡΙΟΥ
2η αγωνιστική
ΑΟ ΜΑΡΜΑΡΙΟΥ ΑΟ ΚΟΣΚΙΝΩΝ
ΑΟ ΚΑΡΥΣΤΟΥ ΑΡΗΣ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗ
3η αγωνιστική
ΑΟ ΜΑΡΜΑΡΙΟΥ ΑΟ ΚΑΡΥΣΤΟΥ
ΑΡΗΣ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΑΟ ΚΟΣΚΙΝΩΝ

15ος ομιλος

1η αγωνιστική
ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ ΑΟ ΤΡΑΧΗΛΙΟΥ
ΑΟ ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ ΑΟ ΚΟΝΙΣΤΡΩΝ & ΠΕΡΙΧ.
2η αγωνιστική
ΑΟ ΚΟΝΙΣΤΡΩΝ & ΠΕΡΙΧ. ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ
ΑΟ ΤΡΑΧΗΛΙΟΥ ΑΟ ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ
3η αγωνιστική
ΑΟ ΚΟΝΙΣΤΡΩΝ & ΠΕΡΙΧ. ΑΟ ΤΡΑΧΗΛΙΟΥ
ΑΟ ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ

16ος ομιλος

1η αγωνιστική
ΝΗΛΕΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ ΑΟ ΣΚΥΡΟΥ
ΡΕΠΟ ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ
2η αγωνιστική
ΝΗΛΕΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ
ΡΕΠΟ ΑΟ ΣΚΥΡΟΥ
3η αγωνιστική
ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ ΑΟ ΣΚΥΡΟΥ
ΡΕΠΟ ΝΗΛΕΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ