Μακρυκάπα-Αρτάκη 1-2 : Ο Ηλίας Λούκας «έλυσε» τα μάγια και χάρισε την πρώτη νίκη στον ΑΟΝΑ (photos)

Έπρεπε να περάσουν οκτώ αγωνιστικές για να πετύχει ο ΑΟΝΑ την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και αυτή σημειώθηκε εκτός έδρας και με νέο προπονητή στον πάγκο της τον Βαγγέλη Ζέρβα.

Οι Αρτακιανοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι αντιμετωπίζοντας το σαν τελικό και με τους Νεκτάριο Κονόμι και Ηλία Λούκα κινητήριους άξονες με το ΄΄καλήμερα΄΄ στο ματς ΄΄στρίμωξαν΄΄ τους γηπεδούχους χάνοντας ευκαιρίες να προηγηθούν στο σκορ.

Το χρονόμετρο έδειχνε το 11ο λεπτό και μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Μακρυκάπας ο Ηλίας Λούκας με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-1, μέσα σε πανηγυρισμούς.

Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ άρχισαν δειλά να προσπαθούν να βγαίνουν στην επίθεση, αλλά χωρίς την μεγάλη φάση προς την εστία του Τσάμαρη.

Στο 23ο λεπτό ο Σίδερης κέρδισε φάουλ από τον Μιχαλά το εκτέλεσε ο Κουτσαυλής και ο Σεχάι με κεφαλιά, αμαρκάριστος στο κέντρο της Αρτακής, έκανε το 1-1, ισοφαρίζοντας την μέχρι και λίγο πριν το ξεκίνημα της σεζόν ομάδα του.

Ο ρυθμός του αγώνα μετά την ισοφάριση έπεσε κατακόρυφα, με τους γηπεδούχους να πατάνε καλύτερα στο ματς και την Αρτάκη να εμφανίζει ΄΄ασθένειες΄΄ περασμένων αγώνων.

Το α΄ ημίχρονο έληξε ισόπαλο, με την Αρτάκη να θέλει την νίκη πάσει θυσία για να ΄΄ανασάνει΄΄ βαθμολογικά.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πάλι δυνατά στο β’ ημίχρονο πιέζοντας τους γηπεδούχους, που έψαχναν την καλή αντεπίθεση για κάποιο τέρμα.

Η πίεση των Αρτακιανών αυξανόταν και στο 79′ μετά από κόρνερ του Μπαλαμπάνη, ο Ηλίας Λούκας έγραψε το 1-2, μέσα σε πανυγηρισμούς για τους φιλοξενούμενους, που είχαν αρκετό κόσμο τους μαζί, που τους είχε ακολουθήσει από την Αρτάκη.

Το τελευταίο σφύριγμα του -για ακόμα ένα ματς φέτος πολύ καλού- Γιώργου Κασομούλη βρήκε τον ΑΟΝΑ να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Πολύ καλοί και οι δύο βοηθοί Κώστας Κωνστάντιος και Γιάννης Περιβολάρης.

Οι γηπεδούχοι κρατάνε την πολύ καλή προσπάθεια στο ματς που παραλίγο να τους δώσει βαθμό η βαθμούς.

-Στα αξιοσημείωτα του αγώνα είναι ότι η Μακρυκάπα δεν έκανε καμία αλλαγή στο ματς.

-Ντεμπούτο με νίκη για τον Βαγγέλη Ζέρβα στον πάγκο του ΑΟΝΑ.

-Μετά την λήξη του αγώνα αποβλήθηκε ο Κώστας Αγγελάκης του ΑΟΝΑ.

Μακρυκάπα (Ν. Κιαπέκος): Πουρνής, Λέκκας, Χασάνδρας, Τ. Καρκαλής, Τσουμάνης, Σηφάκης, Μπαϊμπάκης, Σεχάι, Γκίκας, Σίδερης, Κουτσαυλής.

Αρτάκη (Β. Ζέρβας): Τσάμαρης, Κολιόπουλος, Μαστροκώστας, Μπισμπικόπουλος, Τσούτης, Αγγελάκης, Λούκας, Κονόμι (87΄ Χιούσκα λ.τ., 93΄ Λούρος), Λειβαδίτης (58΄ Μπαλαμπάνης), Μιχαλάς, Γκέκας.