Ισόπαλος αναδείχτηκε ο ΝΟΧ με το Χαϊδάρι, σ΄ ένα παιχνίδι που οι Χαλκιδέοι έπαιζαν για το γόητρο και οι φιλοξενούμενοι ήθελαν όσο το δυνατόν μεγαλύτερο βαθμολογικό κέρδος για να εξασφαλίσουν την τέταρτη θέση στον δεύτερο όμιλο της Α2, που δίνει πρόκριση στους ΄΄8΄΄ καλύτερους της κατηγορίας (έκει που ήδη έχει προκριθεί εδώ και καιρό η ομάδα του Δημήτρη Σελετόπουλου). Το παιχνίδι είχε πλούσιο θέαμα με ανατροπές στο σκορ και συγκλονιστικό φινάλε, αφού η Χαλκίδα με τέρμα του Αθανασίου 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, κατάφερε να ΄΄κλέψει΄΄ την νίκη απ΄ το Χαϊδάρι (που θα του έδινε μαθηματικά την είσοδο στην οχτάδα) και να διατηρήσει το εντός έδρας αήττητο. Οι γηπεδούχοι εξέφρασαν παράπονα για κάποιες αποφάσεις των διαιτητών. Πριν την τελευταία επίθεση -που έφερε την τελική ισοπαλία- του ΝΟΧ, 28 δεύτερα πριν το φινάλε αποβλήθηκε ο βοηθός προπονητή του ΄΄ιππόκαμπου΄΄ Παναγιώτης Παλαιολόγος για διαμαρτυρία προς τους διαιτητές για προηγούμενη απόφαση ακύρωσης γκολ του Μπουρνάζου.

Σίγουρα το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν ουσιαστικό κίνητρο για να πάρουν το ματς, έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Το Χαϊδάρι είχε το προβάδισμα στο μεγάλυτερο μέρος του αγώνα, αλλά είδε το +4 του ημιχρόνου, να ΄΄εξαφανίζεται΄΄ στην τρίτη περίοδο από έναν μεταμορφωμένο ΝΟΧ, που κατάφερε να φέρει στα ίσα ένα σχεδόν χαμένο παιχνίδι. Μάλιστα οι γηπεδούχοι πέρασαν και μπροστά στο σκορ (11-10) στην τελευταία περίοδο με…κεκτημένη ταχύτητα απ΄ το φοβερό τρίτο οχτάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι μπροστά (11-12) ένα περίπου λεπτό πριν την λήξη, αλλά όπως αποδείχτηκε ο πεισματάρης ΄΄ιππόκαμπος΄΄ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

8ΛΕΠΤΑ: 4-5, 5-9, 10-10, 12-12.

ΝΟ Χαλκίδας (Σελετόπουλος): Πουλής, Οικονόμου, Κοκάλας, Γάτος, Αλαφάκης, Ορφανάκος, Μερκουριάδης Π. 3, Κόρακας, Αθανασίου 4, Μπουρνάζος 5, Μερκουριάδης Ν., Βλάχος, Τρίκας.

ΑΕ Χαϊδαρίου (Ανδρέακος): Τσάβαρης, Γαλιάτσης, Δουμάνης, Μητρόπουλος 1, Κόχειλας 5, Κοκκινιώτης, Τζανετάκος, Κουρής, Γκότσης 1, Βαλέρης, Λαγουδάκος 1, Κουρτίδης 1, Βασιλάκης 2, Έντμοντς 1.

Αναλυτικά τ΄ αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική σε κάθε όμιλο της Α2:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

ΟΦΗ-Απόλλων Σμύρνης 5-10 (1-1, 2-6, 1-1, 1-2)

ΟΦΗ:Κλήμος 2, Παπανικολάου 1, Γεωργόπουλος 1, Λεονταράκης 1.

Απόλλων Σμύρνης: Παπαδόπουλος Γ. 2, Λάζαρης 2, Χατζηστεφάνου 2, Μαυρωτάς 1, Μητρόπουλος 1, Δερμιτζάκης 1, Αφρουδάκης 1.

Ιωνικός-ΝΟ Ρεθύμνου 9-11 (3-2, 2-2, 2-3, 2-4)

Ιωνικός: Λομβάρδος 3, Δραγώνας Ε. 2, Σημαντήρης 2, Ψιρογιάννης Π. 1, Πετρέλης 1.

ΝΟ Ρεθύμνου: Φράγκος 4, Μπουργούρης 2, Παπαδάκης 2, Τσαγκαράκης 2, Σταυρουλάκης 1.

Νηρέας Χαλανδρίου-ΝΟ Χανίων 7-19 (1-4, 2-5, 2-3, 2-7)

Νηρέας Χαλανδρίου: Ανδρής 2, Σιάρκος 2, Βαλοδήμος 1, Παππάς Αλ. 1, Γαπίνης 1.

ΝΟ Χανίων: Βιζυράκης 6, Κατσουλάκης 5, Χαριτάκης 4, Πετρόχειλος 2, Παπαδόπουλος Τρ. 1, Μαραγκουδάκης 1.

Ηλυσιακός-ΓΣ Περιστερίου 7-6 (1-1, 2-1, 1-2, 3-2)

Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 2, Λάππας 2, Κωνσταντόπουλος 2, Φαφαλιός 1.

ΓΣ Περιστερίου: Μανώλης 2, Κουκουμάκης 2, Πετρόπουλος 1, Λίτσας 1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Απόλλων Σμύρνης 35 (152-84), ΝΟ Χανίων 26 (127-85), Ηλυσιακός 25 (110-91), ΟΦΗ 21 (101-96), ΓΣ Περιστερίου 20 (113-88), Ιωνικός 10 (88-119), ΝΟ Ρεθύμνου 4 (86-152), Νηρέας Χαλανδρίου 3 (81-143).

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (14η/21.5): ΓΣ Περιστερίου-Ιωνικός, ΝΟ Χανίων-Ηλυσιακός, Απόλλων Σμύρνης-Νηρέας Χαλανδρίου, ΝΟ Ρεθύμνου-ΟΦΗ.

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Νηρέας Γέρακα-ΑΟΝΣ Μίλων 6-4 (1-2, 1-1, 0-1, 4-0)

Νηρέας Γέρακα: Παπαδόπουλος Γ. 3, Παπαδόπουλος Π. 1, Τσακιράκης 1, Θεοδωρακόπουλος 1.

ΑΟΝΣ Μίλων: Αθυμαρίτης 2, Θεοδωρίδης 1, Αμπατζόγλου 1.

ΝΟ Χαλκίδας-ΑΕ Χαϊδαρίου 12-12 (4-5, 1-4, 5-1, 2-2)

ΝΟ Χαλκίδας: Μπουρνάζος 5, Αθανασίου 4, Κόρακας 3.

ΑΕ Χαϊδαρίου: Κόχειλας 5, Βασιλάκης 2, Μητρόπουλος 1, Γκότσης 1, Λαγουδάκος 1, Κουρτίδης 1, Έντμοντς 1.

ΝΕ Πατρών-ΟΥΚ Βόλου 13-9 (2-0, 6-3, 2-2, 3-4)

ΝΕ Πατρών: Κατράς 4, Γκαράνης 3, Λεβεντάκος 2, Καρβουντζής 1, Στροφυλάς 1, Πολάτος 1, Τσιτσάρας 1.

ΟΥΚ Βόλου: Βαφειάδης 2, Χαλάς 2, Μάρκου 1, Μαρινάγης Χ. 1, Στεργίου 1, Τσανάκας 1, Γιάγκος 1.

Νίκη Βόλου-ΓΣ Ηλιούπολης 8-9 (1-2, 3-4, 1-1, 3-2)

Νίκη Βόλου: Πισσίας 3, Δανιήλ 1, Κανάκης 1, Γιβαρίδης 1, Μαρτζούχος 1, Γλούμης 1.

ΓΣ Ηλιούπολης: Κολυβάς 5, Σπυρόπουλος 2, Κοντονής Δ. 1, Λύκαρης Κ. 1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Νηρέας Γέρακα 36 (122-70), ΝΟ Χαλκίδας 30 (116-85), ΓΣ Ηλιούπολης 25 (112-84), ΑΕ Χαϊδαρίου 17 (97-108), ΝΕ Πατρών 15 (84-91), ΟΥΚ Βόλου 10 (102-138), ΑΟΝΣ Μίλων 8 (73-114), Νίκη Βόλου 8 (104-120).

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (14η/21.5): ΓΣ Ηλιούπολης-ΑΕ Χαϊδαρίου, ΟΥΚ Βόλου-Νίκη Βόλου, ΑΟΝΣ Μίλων-ΝΕ Πατρών, ΝΟ Χαλκίδας-Νηρέας Γέρακα.