Ολυμπιακός Χ./Νεάπολη-Αναγ. Ευρίπου 2-1 : Οι Νέοι του Θρύλου είναι ωραίοι

Την πρώτη τους νίκη πέτυχαν οι Νέοι του Ολυμπιακού Χ/ΑΕ Νεάπολης για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νέων «Μαρίνος Γιάννης» και επικράτησαν της Αναγέννησης Ευρίπου με σκορ 2-1

Ήταν ένα παιχνίδι που το Α’ ημίχρονο έδειξε ότι ο Ολυμπιακός θα το «καθάριζε» εύκολα αφού πέτυχε δύο τέρματα,έχασε κλασσικές ευκαιρίες να πετύχει και άλλα και γενικά είχε την πλήρη υπεροχή απέναντι σε μία ομάδα που προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν τα κατάφερε.Στο Β’ ημίχρονο,όμως,και συγκεκριμένα μετά την μείωση του σκορ,η ομάδα της Αναγέννησης Ευρίπου πίεσε,έχασε μια σπουδαία διπλή ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά ο Σιμιστήρας «είπε όχι» με δύο εξίσου έξοχες επεμβάσεις.Ο Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση αυτή και παρόλο που έπαιξε με δέκα παίχτες από το 74′ λόγω της αποβολής του Μυτάκη με δεύτερη κίτρινη,κατέκτησε τελικά το τρίποντο της νίκης.

Στο 19′ ο Βαρτζής φεύγει μόνος του από το χώρο του κέντρου,βρίσκεται απέναντι από τον Κοροβέση αλλά το πλασέ του είναι άσχημο και φεύγει άουτ.

Στο 24′ ο Ράνα μέσα από την μικρή περιοχή και μετά από καλοχτυπημένο κόρνερ του Χατζηαντωνίου στέλνει την μπάλα με κεφαλιά λίγο άουτ.

Στο 29′ ο Βαρτζής,αυτή την φορά δεν αστοχεί και με έξοχο διαγώνιο πλασέ,μετά από πάσα του Φουρλή,ανοίγει το σκορ κάνοντας το 1-0.

Στο 40′ η ατομική ενέργεια και το άψογο πλασέ του Ράνα διπλασιάζει τον δείκτη του σκορ σε 2-0

Στο 58′ ο Γκιόσι με καταπληκτικό χτύπημα φάουλ μειώνει σε 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης,

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Χ/ΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗΣ(Οικονόμου Γ.):Σιμιστήρας,Ρέγας,Προίσκος(71′ Τζουβάρας),Ραβανός,Στρατής(41′ Καπίρης),Μιτάκης,Φουρλής(71′ Μάλλιαρης),

Αργύρης,Ράνα,Βαρτζής,Χατζηαντωνίου
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΥΡΙΠΟΥ(Σταματίου Κ.):Κοροβέσης,Μπουραντάς,Αποστολίδης(71′ Φωτιάδης),Δεληγιώργης,Κρινής,Γκιόσι,Αθανασίου,Βλάχος,Γεροδήμος(41′ Τσάλλας),