Χαμένη ευκαιρία για μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον ΑΟΧ, που παρά τα τεράστια εξωαγωνιστικά προβλήματα που παραλίγο να οδηγήσουν στο να μην ταξιδέψει στην Σαντορίνη, κατάφερε να προηγηθεί με δύο γκολ στην έδρα του ισχυρού Πανθηραϊκού. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν στην συνέχεια και τελικά όχι μόνο μείωσαν σε 1-2, αλλά έφτασαν στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις. Οι ΄΄νεραντζούρι΄΄ προηγήθηκαν στο 16΄, με δυνατό πλασέ του Πολίτη, που βρισκόταν λίγο έξω απ΄ την μικρή περιοχή. Στο 20΄ οι Χαλκιδαίοι έκαναν το 0-2, με τον Πολίτη από σκόρερ να περνάει σε ρόλο δημιουργού. Έτσι με ωραία μπαλιά έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ -με τον αντίπαλο τερματοφύλακα- τον Χαρτσιά, ο οποίος τελείωσε πετυχημένα την φάση. Η ομάδα της Σαντορίνης μείωσε σε 1-2 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ μέρους με δυνατό σουτ του Φύτρα. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους, έχασαν ευκαιρίες και τελικά έφτασαν στην ισοφάριση στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Πολυκρέτη που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στην επαναφορά της μπάλας και σε κενή εστία, έπειτα από πλασέ του Παναγιωτόπουλου σε φάση τετ-α-τετ με τον Σταυριανό, που απέκρουσε σε πρώτο χρόνο ο τερματοφύλακας της Χαλκίδας. Με απογοήτευση και πολλά παράπονα απ΄ την διαιτησία επιστρέφει στην Εύβοια απ΄ τις Κυκλάδες, η αποστολή του ΑΟΧ.

Πανθηραϊκός (Αρχοντάκης): Αθανασίου, Ζέλιος, Μπιρμπιλί, Μπίρης (87΄ Αγοραστός), Λούκας (63΄ Πολυκρέτης), Φύτρος, Φαμπίνιο (58΄ Γκίκας), Ντούμος (78΄ Κολέτσης), Μανιάς, Περγιάλης, Παναγιωτόπουλος.

ΑΟ Χαλκίς (Αυλωνίτης): Σταυριανός, Στεργιανός, Θωμάς, Γεωργίου, Καραμπάς, Ντελέκος, Ταυταρίδης, Βαλκάνος, Πολίτης (89΄ Πατερίτσας), Χαρτσιάς (79΄ Ανέστης), Μπλάνκο (85΄ Κωσταντίνοφ).

Αναλυτικά τ΄ αποτελέσματα, η βαθμολογία και το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής του έβδομου ομίλου της Γ΄ Εθνικής:

Αιολικός-Αήττητος Σπάτων 0-2

Ταμυναϊκός-Ερμιονίδα 0-3

Παναργειακός-Τριγλία Ραφήνας 0-0

Πανθηραϊκός-ΑΟ Χαλκίς 2-2

Θύελλα Ραφήνας-Ερμής Κιβερίου 2-2

Ρεπό: Διαγόρας Αγίας Παρασκευής

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Αήττητος Σπάτων 16, ΑΟ Χαλκίς 11, Ερμιονίδα 11, Διαγόρας Αγίας Παρασκευής 8, Θύελλα Ραφήνας 7, Ερμής Κιβερίου 6, Παναργειακός 6, Πανθηραϊκός 6, Ταμυναϊκός 4, Αιολικός 4, Τρίγλια Ραφήνας 1.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (7η/19.11-3 μ.μ.): Αήττητος Σπάτων-Ερμιονίδα, Τριγλία Ραφήνας-Αιολικός, ΑΟ Χαλκίς-Ταμυναϊκός, Ερμής Κιβερίου-Παναργειακός, Διαγόρας Αγίας Παρασκευής-Θύελλα Ραφήνας. Ρεπό: Πανθηραϊκός.