Με επιτυχία και με την παρουσία πολλών φιλάθλων του στίβου, πραγματοποιήθηκε στην Χαλκίδα το πανελλήνιο πρωτάθλημα παμπαίδων-παγκορασίδων νότιας Ελλάδας, το περασμένο Σαββατοκύριακο 15-16 Ιούλη. Στην πόλη μας λοιπόν μαζεύτηκε ενά σημαντικό μέρος απ΄ τα μεγαλύτερα ταλέντα του στίβου στην χώρα μας και οι φίλαθλοι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν αγώνες αξιόλογου επιπέδου για τα δεδομένα της ηλικιακής κατηγορίας αθλητών-αθλητριών. Σ΄ ότι αφορά τις συμμετοχές από Εύβοια, αρκετά μέλη από ΓΣ Νεάπολης και Ευβοϊκό ΓΑΣ διακρίθηκαν και είχαν καλά πλασαρίσματα.

MONASTHRIWTH-MARKOPOYLOS 16-7-17
…η Ελευθερία Μοναστηριώτη με τον προπονητή της Κώστα Μαρκόπουλο…

Ξεχωρίζει φυσικά η πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε η Ελευθερία Μοναστηριώτη στα 300 μ. με εμπόδια με χρόνο 45.75. Στο ίδιο αγώνισμα η Άννα Χριστίνα Ρήγα του Ευβοϊκού ΓΑΣ πήρε την 10η θέση με χρόνο 50.42 και η Χρυσούλα Ζούνη του ΓΣ Νεάπολης την 11η με χρόνο 50.56. Στο άλμα σε μήκος η Βαρβάρα Λέκκα του ΓΣ Νεάπολης πήρε την τέταρτη θέση με επίδοση 5.46, που αποτελεί ατομικό ρεκόρ και η Παρασκευή Γιαμαρέλου του Ευβοϊκού ΓΑΣ κατετάγη 16η με επίδοση 4.78. Στο άλμα επί κοντώ η Καλλιόπη Κωνσταντίνα Λαθουρά της Αθλητικής Ακαδημίας Χαλκίδας πήρε την 4η θέση με επίδοση 3.20 μ. Στην σκυταλοδρομία 4Χ80 μ. παμπαίδων ο ΓΣ Νεάπολης, με τους Μπενάκη-Κουτουτζή-Κουκουβίνο-Ξυνογαλά, πήρε την έβδομη θέση με χρόνο 38.16. Στην αντίστοιχη σκυταλοδρομία παγκορασίδων ο ΓΣ Νεάπολης πήρε την 11η θέση με χρόνο 41.19, με τις Ζούνη-Λέκκα-Γκούλια-Μοναστηριώτη και ο Ευβοϊκός ΓΑΣ την 15η, με τις Λουκά-Τσούτση-Γιαμαρέλου-Μπουλούκου, με χρόνο 41.75. Στα 1000 μ. ο Χρήστος Κουτουλής του Ευβοϊκού ΓΑΣ πήρε την έκτη θέση με χρόνο 2.47.27. Στην σκυταλοδρομία 4Χ300 παμπαίδων ο Ευβοϊκός ΓΑΣ με τους Ντάρλα-Μπρούζο-Μαυρομάτη-Κουτουλή, πήρε την 15η θέση. Στα 150 μ. ο Αντώνης Κουτουτζής του ΓΣ Νεάπολης πήρε την 10η θέση. Στα 300 μ. με εμπόδια η Χριστιάνα Ρήγα του Ευβοϊκού ΓΑΣ πήρε την 10η θέση με χρόνο 50.42. Στα 80 μ. ο Βασίλης Μπενάκης του ΓΣ Νεάπολης πήρε την 14η θέση με χρόνο 10.00 και στα αντίστοιχα 80 μ. παγκορασίδων η Δήμητρα Παναγιώτα Γκούλια του ΓΣ Νεάπολης πήρε την 16η θέση με χρόνο 10.84. Στο άλμα τριπλούν ο Σταμάτης Ανδρεαδάκης του Ευβοϊκού ΓΑΣ πήρε την 7η θέση με επίδοση 11.83 μ. Στην σφαιροβολία η Παναγιώτα Οσάγι του ΓΣ Νεάπολης πήρε την 12η θέση με επίδοση 10.02 μ. Στα 3000 μ. Σταύρος Ξυνογαλάς του ΓΣ Νεάπολης πήρε την 9η θέση με χρόνο 9.52.06. Βαθμολογικά στους παμπαίδες ο Ευβοϊκός ΓΑΣ πήρε την 23η θέση με 23 βαθμούς και ο ΓΣ Νεάπολης πήρε την 29η με 20 βαθμούς, ενώ την πρώτη θέση πήρε η ΑΕ Μεσογείων με 136 βαθμούς. Στις παγκορασίδες ο ΓΣ Νεάπολης πήρε την 14η θέση με 30 βαθμούς, η Αθλητική Ακαδημία Χαλκίδας την 56η με 9 και ο Ευβοϊκός ΓΑΣ την 71η με 6, ενώ την πρώτη το Κολλέγιο Αθηνών με 135. Δείτε ακόμη πιο αναλυτικά ακολούθως ΄΄πατώντας΄΄ πάνω τους τ΄ αποτελέσματα: 1. 1η μέρα πρωί, 2. 1η μέρα απόγευμα, 3. 2η μέρα πρωί, 4. 2η μέρα απόγευμα.