​Τα ημερολόγια των Πρωταθλημάτων και των Κυπέλλων Ράλλυ, Αναβάσεων, Ταχύτητας, καθώς και των θεσμών Timed Rally Challenge και Dirt Games Challenge του 2018 έδωσε στη δημοσιότητα η Επιτροπή Αγώνων (ΕΠ.Α.) της ΟΜΑΕ.

Οι βασικές αλλαγές συνοψίζονται ως εξής:

  • Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ράλλυ διασπάται σε Πρωτάθλημα Χώματος και Πρωτάθλημα Ασφάλτου. Στην τελική βαθμολόγηση του πρώτου θα προσμετρούν οι 4/5 αγώνες, και του δεύτερου οι 5/7 αγώνες.
  • Οι αγώνες Ράλλυ του 2018 δεν θα έχουν διαφορετικούς συντελεστές. Το Ράλλυ Ακρόπολις, στις 1-3 Ιουνίου, θα προσμετρά στο Πρωτάθλημα ως μονός αγώνας, όμως με το bonus 10 βαθμών για όλα τα πληρώματα που θα τερματίσουν.
  • Σε όλους τους αγώνες Ράλλυ διατηρείται η Power Stage: η χρονικά τελευταία Ειδική Διαδρομή κάθε αγώνα που θα επιβραβεύει με επιπλέον βαθμούς τους ταχύτερους.
  • Το Κύπελλο Ασφάλτου το 2018 δεν θα έχει Τελικό αγώνα.
  • Στο Πρωτάθλημα Αναβάσεων το 2018 θα προσμετρούν οι 5 (αντί 6 που προμετρούσαν το 2017) από τους 8 αγώνες.
  • Για την κατηγορία Sporting των Ιστορικών αυτοκινήτων προκηρύσσεται Πρωτάθλημα Χώματος και Κύπελλο Ασφάλτου.

Η Προκήρυξη των ανωτέρω θεσμών του 2018 θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της ΟΜΑΕ. Το πρόγραμμα των Πρωταθλημάτων και Κυπέλλων των άλλων μορφών αγώνων (Drift, Drag Racing, Δεξιοτεχνίες, 4×4, Ατομικές Χρονομετρήσεις) θα δημοσιευθεί τις προσεχείς ημέρες.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΧΩΜΑΤΟΣ (προσμετρούν 4/5)
14-15 Απριλίου – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ
12-13 Μαΐου – ΦΘΙΩΤΙΔΟΣ
02-03 Ιουνίου – ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ
08-09 Σεπτεμβρίου – ΦΘΙΝΟΠΩΡΙΝΟ
03-04 Νοεμβρίου – ΚΟΡΙΝΘΟΥ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΣΦΑΛΤΟΥ (προσμετρούν 5/7)
31 Μαρτίου-01 Απριλίου – ΚΡΗΤΗΣ
12-13 Μαΐου – ΛΑΜΙΑΣ
09-10 Ιουνίου – ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ
07-08 Ιουλίου – ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ
15-16 Σεπτεμβρίου – ΔΕΘ
13-14 Οκτωβρίου – ΛΑΡΙΣΑ
24-25 Νοεμβρίου – ΠΑΛΑΔΙΟ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΧΩΜΑΤΟΣ (προσμετρούν 4/5)
03-04 Μαρτίου – ΛΙΒΑΔΕΙΑ
31 Μαρτίου-01 Απριλίου – ΚΑΛΑΜΑΤΑ
30 Ιουνίου – 01 Ιουλίου – ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
29-30 Σεπτεμβρίου – ΑΜΑΛΙΑΔΑ
03-04 Νοεμβρίου – ΜΑΥΡΟ ΡΟΔΟ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ/ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ (προσμετρούν 5/6)
28-29 Απριλίου – ΒΕΛΒΕΝΤΟΣ
19-20 Μαΐου – ΦΙΛΙΠΠΟΣ
30 Ιουνίου-01 Ιουλίου – ΑΛΜΥΡΟΣ
15-16 Σεπτεμβρίου – ΔΕΘ
20-21 Οκτωβρίου – ΣΕΡΡΕΣ
17-18 Νοεμβρίου – ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ/ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ (προσμετρούν 5/6)
17-18 Φεβρουαρίου – ATTIKO
10-11 Μαρτίου – ΑΧΑΙΟΣ
21-22 Απριλίου – ΑΓΙΟΣ ΜΕΡΚΟΥΡΙΟΣ
23-24 Ιουνίου – ΑΙΓΙΟ
06-07 Οκτωβρίου – ΕΛΛΑΔΑ
24-25 Νοεμβρίου – ΠΑΛΑΔΙΟ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ/ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΚΡΗΤΗΣ (προσμετρούν 4/4)
31 Μαρτίου-01 Απριλίου – ΑΟΚ ΡΑΛΛΥ ΚΡΗΤΗΣ
05-06 Μαΐου – ΑΛΑΧ Σπριντ (1)
29-30 Σεπτεμβρίου – ΑΟΚ Σπριντ
17-18 Νοεμβρίου – ΑΛΑΧ Σπριντ (2)

ΙΣΤΟΡΙΚΑ 
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΡΑΛΛΥ/ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΧΩΜΑΤΟΣ (προσμετρούν 4/5)
03-04 Μαρτίου – ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Σ)
02-03 Ιουνίου – ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ (Ρ)
30 Ιουνίου-01 Ιουλίου – ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ (Σ)
08-09 Σεπτεμβρίου – ΦΘΙΝΟΠΩΡΙΝΟ (Ρ)
03-04 Νοεμβρίου – ΜΑΥΡΟ ΡΟΔΟ (Σ)

ΙΣΤΟΡΙΚΑ
ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ/ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΑΣΦΑΛΤΟΥ (προσμετρούν 4/5)
17-18 Φεβρουαρίου – ΑΤΤΙΚΟ
21-22 Απριλίου – ΑΓΙΟΣ ΜΕΡΚΟΥΡΙΟΣ
07-08 Ιουλίου – ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ
13-14 Οκτωβρίου – ΛΑΡΙΣΑ
24-25 Νοεμβρίου – ΠΑΛΑΔΙΟ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ (προσμετρούν 5/8)
17-18 Μαρτίου – ΔΙΟΝΥΣΟΣ
28-29 Απριλίου – ΡΙΤΣΩΝΑ
19-20 Μαΐου – ΚΥΜΗ
16-17 Ιουνίου – ΑΧΛΑΔΟΚΑΜΠΟΣ
01-02 Σεπτεμβρίου – ΟΜΑΛΟΣ
22-23 Σεπτεμβρίου – ΜΟΣΧΟΚΑΡΥΑ
20-21 Οκτωβρίου – ΠΟΡΤΑΡΙΑ
10-11 Νοεμβρίου – ΠΙΤΙΤΣΑ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ (προσμετρούν 4/5)
26-27 Μαΐου – ΛΙΒΑΔΙ
23-24 Ιουνίου – ΚΟΡΥΛΟΒΟΣ
08-09 Σεπτεμβρίου – ΒΛΑΣΤΗ
06-07 Οκτωβρίου – ΚΑΣΤΑΝΙΑ
03-04 Νοεμβρίου – ΕΛΑΣΣΟΝΑ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ (προσμετρούν 5/6)
03-04 Μαρτίου – ΑΙΓΕΙΡΑ
05-06 Μαΐου – ΖΑΚΥΝΘΟΣ
23-24 Ιουνίου – ΒΡΑΧΑΣΙ
14-15 Ιουλίου – ΔΗΜΗΤΣΑΝΑ
13-14 Οκτωβρίου – ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ
10-11 Νοεμβρίου – ΠΙΤΙΤΣΑ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ (προσμετρούν 4/4)
31 Μαρτίου-01 Απριλίου – ΤΡΙΠΟΛΗ
23-24 Ιουνίου – ΜΕΓΑΡΑ
27-28 Οκτωβρίου – ΤΡΙΠΟΛΗ
01-02 Δεκεμβρίου – ΜΕΓΑΡΑ

TIMED RALLY CHALLENGE (προσμετρούν 5/6)
DIRT GAMES CHALLENGE (προσμετρούν 5/5)
24-25 Μαρτίου – ΑΘΗΝΑ (DGC)
05-06 Μαΐου – ΣΠΑΡΤΗ (TRC)
23-24 Ιουνίου – ΜΕΓΑΡΑ (DGC)
21-22 Ιουλίου – ΚΑΛΑΜΑΤΑ (TRC)
25-26 Αυγούστου – ΠΥΡΓΟΣ (TRC)
15-16 Σεπτεμβρίου – ΚΟΡΙΝΘΟΣ (TRC / DGC)
13-14 Οκτωβρίου – ΧΑΛΚΙΔΑ ΑΣΜΑ (TRC / DGC)
17-18 Νοεμβρίου – ΑΘΗΝΑ (DGC)
08-09 Δεκεμβρίου – ΚΟΡΙΝΘΟΣ (TRC)