Ζητούμενο η νίκη ήταν για τον Τελεθριακό στο ματς της 4ης αγωνιστικής με την ΑΓΕΧ στο κλειστό της Ιστιαίας. Κάτι που τελικά πέτυχαν οι γηπεδούχοι με τον πιο επιβλητικό τρόπο, επικρατώντας της ιστορικής ΑΓΕΧ με 74-46 και επιστρέφοντας στις νίκες μετά από δύο άσχημα αποτελέσματα με Μαλεσίνα και Ιτέα.

Από την αρχή του μάτς επιβλήθηκαν οι βορειοευβοιώτες, όπου έναν 12-0 στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό. Με μεγάλη διαφορά (40-24) πήγαν και στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι, ενώ οι παροιμιώδης αστοχία ΑΓΕΧ στο τρίτο δεκάλεπτο (8’ λεπτά χωρίς να πετύχει πόντο) έγειρε οριστικά την πλάστιγγα για τον Τελεθριακό που διεύρυνε κι’ άλλο τη διαφορά, φτάνοντάς της ακόμη και στους 32 πόντους και επικρατώντας έτσι τελικά με το ευρύ 74-46.

Από τον Τελεθριακό διακρίθηκαν οι Παπαθανασίου και Χοτζαλάρι, ενώ από την ΑΓΕΧ ο μόνος διασωθείς ήταν ο Παστήρας

Δεκάλεπτα: 19-10, 21-14, 15-4, 19-18

Διαιτητές: Τσάλας – Χαϊνά

Τελεθριακός (Κολιάτος): Μέτα, Ρουμελιώτης 7 (1), Κουλουριώτης, Παπαθανασίου 24 (4), Ζούτσος, Κλούρας 4, Τσιτούμης, Κουμπές 6, Δήμου 3 (1), Χοτζαλάρι 21 (3), Παπάνογλου 8.

ΑΓΕΧ (Βελισσαράκος): Τσάκος 2, Σπύρου, Παστήρας 24 (3), Θωμάς 2, Μαλακασιώτης 5 (1), Βεζυρτζόγλου, Κικίδης Κ. 4, Βελισσαράκος 1, Πετρογιάννης 1, Κικίδης Ν. 3 (1), Σαββόπουλος 4.