*ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ:

Τεράστια νίκη μέσα στο Μπούρτζι επί του αήττητου μέχρι το Σάββατο Ευβοϊκού Αγ. Νικολάου π΄τυχε ο πολύ καλός και φέτος Ερμήλιος!.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πιέζουν για το γρήγορο γκόλ με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Λύκο από την δεξιά πλευρά να προσπαθεί με ατομικές ενέργειες να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για τους φιλοξενούμενους .
ΦΑΣΕΙΣ & ΓΚΟΛ:

• 7’ ωραία σέντρα του Λύκου θα διώξουν οι αμυντικοί του Ερμήλιου, στο 2ο δοκάρι .
  • 9’ σουτ από καλή θέση για τον Μπαλάνο άουτ .
  • 14’ και 15’ συνεχόμενα κορνερ για τους γηπεδούχους θα περάσουν ανεκμετάλλευτα .
  • 19’ Φάουλ για τους φιλοξενούμενους σε καλό σημείο η μπάλα θα περάσει άουτ .
  • …το 0-1! 25’ ο Γκριτζάλας θα πάρει την μπάλα από ωραία συνεργασία των αμυντικών του και με υπέροχη πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας θα βρει τον Παναγιώτου ο οποίος θα εκτελέσει από θέση πλάγια αριστερά τον Τσίμπο και θα κάνει το 0-1!
  • 38’ φάουλ καλοχτυπημένο από τον Παναγιώτου ο Μπακρής εξ επαφής δεν καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα…
  • …το 0-2! 41’ ωραία ατομική ενέργεια του Παναγιώτου από αριστερά, ο Κορδώνης, θα πάρει την πάσα στο σημείο του πέναλτι και με αριστοτεχνικό πλασέ στην κίνηση θα γράψει το 0-2!
  • 43’ ο Μπαλάνος θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα το γκολ όμως θα ακυρωθεί σαν οφσάιντ με την υπόδειξη του Α’ βοηθού .
  • …το 1-2! 45’ ο Ευβοϊκός κερδίζει πέναλτι! Από την σέντρα του Λύκου η μπάλα χτυπάει στο χέρι του Πεντσιου και ο διαιτητής Καλαμάτας, δείχνει αμέσως την ΄΄άσπρη βούλα΄΄ από την οποία ο Αυλωνίτης εκτελεί το πέναλτι και θα μειώσει σε 1-2 που ήταν και σκόρ ημιχρόνου .
  • Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε πολύ ένταση και πολλές μονομαχίες μεταξύ των παιχτών των 2 ομάδων καθώς και ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν βοηθούσε να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο .
  • Ο Ευβοϊκός έψαξε το γκολ της ισοφάρισης απειλώντας στο 57’ και στο 65’ με 2 φαουλ, που κέρδισε σε πολύ καλά σημεία στα όρια ακριβώς της περιοχής, που όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτα.
  • 68’ ξαφνική αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ο Λ. Μαραγκός, πρόλαβε την τελευταία στιγμή να απομακρύνει τον κίνδυνο .
  • 71’ φάουλ σε καλό σημείο για τον Ερμήλιο, με τον Κορδώνη δεν ανησύχησε όμως τον γκολκίπερ των γηπεδούχων .
  • 73’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, όταν ο Μπαλάνος, βρέθηκε στο έδαφος, ο διαιτητής όμως έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
  • …το 1-3! 82’ ωραία ανάπτυξη των φιλοξενούμενων, ο Παναγιώτου θα αποφύγει τους αντιπάλους του, θα μπει στην περιοχή και με δυνατό σουτ σουτ θα γράψει το 1-3!
  • 89’ η ομάδα του Ερμήλιου μένει με 10 παίκτες, καθώς με 2η κίτρινη-κόκκινη κάρτα αποβάλεται ο Σπ. Παναγιώτου.
  • …το 2-3! 91’ ο Λ . Μαραγκός από το ύψος της περιοχής και αριστερά θα σουτάρει, ο Φρυγανάς βάζει το πόδι να τον εμποδίσει. η μπάλα θα βρει πάνω του, θα πάρει μια παράξενη τροχιά και θα καταλήξει στα δίχτυα του Παμφίλη για το 2-3!
  • Στα εναπομείναντα λεπτά των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι με «γεμίσματα» στην περιοχή θα προσπαθήσουν να φέρουν το ματς στα ίσια αλλά ο Παμφίλης με την εμπειρία του καθάρισε κάθε προσπάθεια και κράτησε το πολύτιμο τρίποντο για την ομάδα του, που την φέρνει στους 3 βαθμούς από την κορυφή!

Με την εντυπωσιακή  φετινή πορεία του ο ΑΣ Ερμήλιος, είναι η πρώτη ομάδα που υποχρεώνει τον πρωτοπόρο Ευβοϊκό Αγ. Νικολάου και στην έδρα του μάλιστα .

Να σημειώσουμε ότι στο 45’ ο διαιτητής απέβαλε τον προπονητή του Ευβοϊκού, Γρηγ. Μάλλιαρη από τον πάγκο .
Στο τέλος του παιχνιδιού θα γίνει σύρραξη μεταξύ παικτών των 2 ομάδων κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να δουν την κόκκινη κάρτα του διαιτητή ο Αθ. Μπαρίτας (Ευβοικού) και ο Βοϊλάκης (Ερμήλιου).

Διαιτητής ήταν ο Δημήτρης Καλαμάτας και βοηθοί του οι Γιάννης Κελεπούρης και Έλενα Κοταρά.

*ΕΥΒΟΪΚΟΣ Αγ. Νικολάου (Γρηγ. Μάλλιαρης): Τσίμπος, Ντούνας (78′ Αθ. Μπαρίτας), Μαραγκός, Ε. Αυλωνίτης, Λ. Μαραγκός, Κρεμασμένος, Λύκος, Νάνος (46′ Ντούρμας), Μπαλάνος, Τζάνος, Λάμπρου (46′ Ανδρέου).

*ΑΣ ΕΡΜΗΛΙΟΣ (Πάνος Ελευθερίου)Παμφίλης, Μπουρνάζος, Πέντσιος, Μπακρής, Κορδώνης (83’ Βοϊλάκης), Νικολάου, Γκριτζάλας (46′ Σιαφτούλης), Φρυγανάς, Οτσκα (76′ Πλέρος), Παναγιώτου, Γρηγοριάδης (68′ Βαβουλιώτης).

*Φωτό από το παιχνίδι (ευχαριστούμε τον ΑΣ Ερμήλιο για το υλικό)