Ήταν το απόλυτο ντέρμπι και χωρίς αμφιβολία η ομάδα που θα έφευγε νικήτρια από το κλειστό της Βάρης, θα είχε και μεγάλο προβάδισμα για τα πλέϊ-οφ του πρωταθλήματος!
Αντιμέτωπες οι δύο κορυφαίες ομάδες της βαθμολογίας, ο ΑΟ Βάρης, που μόλις πριν μια εβδομάδα, γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα (3-2 έχασε στο Γαλάτσι) και η νεανική ομάδα του ΟΠΕ Χαλκίδας, οι εκπληκτικές κοπέλες της Σοφίας Ιορδανίδου, που καλπάζουν στην κορυφή της βαθμολογίας, μόνες πρώτες και αήττητες!

Το παιχνίδι ήταν πραγματικά γκραν-γκινιόλ και για πολύ γερά νεύρα!

Οι γηπεδούχες, κέρδισαν το 1ο σετ με τις Χαλκιδαίες να το παλεύουν γερά (25-20), στο αμέσως επόμενο, 2ο σετ ισοφάρισε η ομάδα του ΟΠΕΧ (21-25), για να έρθουν στο 3ο σετ οι παίκτριες της Σοφίας Ιορδανίδου, σαρωτικές και να το κερδίσουν με το εντυπωσιακό 14-25! Στο 4ο σετ έγιναν Ομηρικές μάχες για να το κερδίσουν μετά από 2 παρατάσεις οι κοπέλες της Βάρης με 27-25!
Στο αποφασιστικό 5ο σετ, το τάϊ-μπρέϊκ, πιο ψύχραιμες, οι Χαλκιδαίες και αφού πήγε στο 14-14, το κέρδισαν με 14-16 και πήραν, μια τεράστια νίκη!
Στο βίντεο που ακολουθεί, μπορείτε να δείτε τον τελευταίο περιπετειώδη πόντο που έδωσε την νίκη στην ομάδα του ΟΠΕ Χαλκίδας και τους έξαλλους πανηγυρισμούς των κοριτσιών!

*τα σετ:

1. 25-20, σε 25’…1-0,
  2. 21-25, σε 29’…1-1,
  3. 14-25, σε 22’…1-2,
  4. 27-25, σε 31’…2-2
  5. τάϊ-μπρέϊκ, 14-16, σε 17′ και τελικό 2-3!

*ΟΠΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Σοφία Ιορδανίδου): Παπαγεωργίου, Καραβά, Μπέτσα, Λορρέ, Ιορδανίδου, Χριστοδούλου (αρχική 6άδα), λίμπερο οι Καραντώνια και Μαρινάκη, και οι Δέδε, Ράζου και Καρυστινού.

Η ομάδα της Χαλκίδας, ολοκληρώνει τον α΄γύρο του πρωταθλήματος (τώρα υπάρχει η διακοπή λόγω εορτών), υποδεχόμενη στο ΔΑΚ ΄΄Μελ. Μεερκούρη΄΄ στις 08-Ιαν.-2020 την ομάδα της Σχολής Μωραΐτη΄΄!