Την εντός έδρας ήττα με 2-0, γνώρισαν από τον ΠΑΟΚ, οι Αβαντίδες στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α’ Γυναικών.

Η ομάδα του Γιάννη Μωυσιάδη στάθηκε πολύ καλά απέναντι στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας, ο οποίος βρίσκεται αρκετά σκαλοπάτια πιο πάνω από τις υπόλοιπες ομάδες του πρωταθλήματος, και τον κράτησε για δεύτερη μόλις φορά στο φετινό πρωτάθλημα στο δύο γκολ. Χαρακτηριστικό της ποιότητας του ΠΑΟΚ ότι ακόμη δεν έχει δεχθεί γκολ, ενώ παράλληλα έχει σκοράρει 49 φορές, σε εννέα αγώνες!

Όπως ήταν αναμενόμενο ο Δικέφαλος του Βορρά, είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Στο 22′ η καρφωτή κεφαλιά της Δημητρίου πέρασε λίγο δίπλα από τα δοκάρια της Νταβαντζή, ενώ στο 41′ η κεφαλιά της Batacourt, έπειτα από σέντρα της Καραπέτσα, δεν βρήκε στόχο.

Επτά λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενες έκαναν το 0-1 με το σουτ της Batacourt.

Στο 65′ επίθεση με καλές προυποθέσεις για τις Αβαντίδες, το σουτ της Λόγου θα περάσει αρκετά έξω.

Στο 68′ ακυρώθηκα σωστά το γκολ της Batacourt, ως οφσάιντ.

Στο 73′ κλείδωσε η νίκη του ΠΑΟΚ με την Βαρδάλη αν κάνει το 0-2, έπειτα από κακή συννενόηση της Δάρλα με την Νταβαντζή.

Πολύ καλή η συνολική εικόνα των Αβαντίδων, οι οποίες πήραν εμπειρίες και ψυχολιγία ενόψει της συνέχεια του πρωταθλήματος.

Αβαντίδες (Γιάννης Μωυσιάδης): Νταβαντζή, Νεοφύτου, Δάρλα, Αυλωναρίτη, Γαγάρα, Τσαραντάνη, Κόλλια, Μυρτολάρι, Χριστοφορίδη, Λόγου, Νίκα.

ΠΑΟΚ (Σπύρος Φιλίππου): Παπακωνσταντίνου, Πατέρνα, Καραπέτσα (60′ Μήτκου), Γκάτσου, Χατζηγιαννίδου, Στραντζάλη, Δημητρίου, Πίτσιου (60′ Καλαμπούκη), Πούλιου, Βαρδάλη (80′ Δοϊράννη), Batacourt (85′ Ακριβάκη), Καλαμπούκη.