Ακόμα μια νίκη πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους σήμερα οι Αβαντίδες Χαλκίδας με αντίπαλο την ομάδα του Πήγασου Θριασίου Ελευσίνας επικρατώντας με 3-0 και μια αγωνιστική πριν το φινάλε του πρωταθλήματος της δεύτερης εθνικής κατηγορίας εξακολουθούν να διατηρούν το αήττητο εντός και εκτός έδρας, γράφοντας ιστορία.
Έχοντας εξασφαλίσει τον τίτλο και την άνοδο στην Α ΕΘΝΙΚΗ από την προ,προηγούμενη αγωνιστική μπήκαν …ολίγον χαλαρά στον αγώνα οι κοπέλες της Χαλκιδεικης ομάδας και το παιχνίδι δεν ήταν και από τα καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο καθώς σε ελάχιστες περιπτώσεις απείλησαν την εστία της φιλοξενούμενης ομάδας (ο αγώνας έγινε στο Ενωσιακό γήπεδο στο ΠΕΙ ΔΟΚΟΥ).
Στην επανάληψη όμως που…σοβαρεύτηκαν έφτασαν άνετα σε ένα ακόμα ευρύ σκορ(3-0) ενώ έπαιξαν και πάρα πολύ όμορφο ποδόσφαιρο.και θα μπορούσε σε κάποιος να πει πως…<<ΟΙ ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ ΧΟΡΕΥΑΝ ΣΤΟ ΒΡΟΧΗ>>καθώς η βροχή που έπεφτε έδινε μαγευτική εικόνα στις κινήσεις, στα μαρκαρίσματα, στις κατά μέτωπο επιθέσεις,στην αξιοθαύμαστη κυκλοφορία της μπάλας πάνω στο γλιστερό τερέν και με λίγα λόγια ομάδα «χάρμα ιδεσθαι«που πανάξια θα αγωνίζεται την επόμενη ποδοσφαιρική σεζόν στην Πρώτη Εθνική Κατηγορία.
Γαβαλά, με αυτογκόλ στο 60`,Χριστοφορίδη με ασύλληπτη ατομική ενέργεια στο 70`και Δάρλα με γκολ που θα το ζηλεύανε και άνδρες στράικερς οι σκόρερ του αγώνα.
Το παιχνίδι παρακολούθησε και ο κ.Στέφανος Σωτηρίου που αποκλειστικές πληροφορίες μας τον θέλουν να αναλαμβάνει την προεδρία της ομάδας την προσεχή αγωνιστική σεζόν.

Η διαιτητική τριάδα.από τη Βοιωτία (Ψυχούλας- Λαμπροπούλου- Καλαμπόκας) δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και ως εκ τούτου δεν θα μπορούσε παρά να αριστεύσει

Για περισσότερες φωτογραφίες του αγώνα Αβαντίδες Χαλκίδας – Πήγασος Θριασίου ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ