Ο ″Άγιος″, είχε έναν και μοναδικό στόχο, το 3ποντο της νίκης, στοχεύοντας σε καλά μαντάτα, από το γήπεδο ″Αλεξάνδρου″, όπου τ’ Αλάτσατα, δοκιμάζονταν κόντρα στην Προποντίδα!
Η ″Μπάρτσα″ της Χαλκίδας, με 2-0, ″καθάρισε″ τους Αλατσαταίους! Έλα όμως που την ίδια ώρα ο ″Άγιος″ πέρναγε πολύ δύσκολες στιγμές στην έδρα του από τους πρωταθλητές, ενός άλλο ″Αγίου″, αυτού του Ευβοϊκού από το Μπούρτζι!
Οι ελπίδες του Αγ. Αθανασίου, ″ζωντάνεψαν″ στο 10λεπτο, όταν προηγήθηκε με 1-0, όμως η χαρά κράτησε μόλις ένα 5λεπτο, όταν και έγινε το 1-1, ενώ στο 34′ όλα ήρθαν ″τούμπα″ με το 1-2 των πρωταθλητών…
Σε ένα 10λεπτο (46′-56′) στο β’ μέρος το κοντέρ εκτοξεύθηκε στο 1-5! Αντέδρασαν οι του ″Άγιου″ και μείωσαν γρήγορα (69′-70′) σε 3-5!
Το τελευταίο 20λεπτο ήταν εφιαλτικό για τους γηπεδούχους, καθώς οι παίκτες του Ευβοϊκού σκόραραν …″ασύστολα″, εκτινάσσοντας τον δείκτη του σκορ στο εκπληκτικό 3-9!!!

• 1-5, στο 55′ ο Αυλωνίτης με κεφαλιά,
  • 69′ ο Σταθαράς μειώνει σε 2-5,
  • 70′ ο Φεϊζόλι με πέναλτι, μειώνει και άλλο το σκορ σε 3-5,
  • 74′ χατ-τρικ για τον Τζάνο  που κάνει το 3-6!
  • 3-7 ο Μακαντάσης στο 75′,
  • και ο ίδιος στο 86′ το 3-8,
  • για να κλείσει τον χορό των γκολ ο νεαρός Π. Μπαρίτας στο 88′, που έκανε το 3-9!!!

Ένα ακόμα, άριστο, διαιτητικό show, από τον Σάκη Παπακυριάκο, που είχε συνεργάτες τους επίσης άριστους, Κώστα Δάλλα και Περικλή Δελχά.

″Βίοι αντίθετοι″ για τις δύο ομάδες! Ο Ευβοϊκός Αγ. Νικολάου, επιστρέφει πανηγυρικά στην Α’ ΕΠΣΕ, ενώ ο ΑΟ Αγίου Αθανασίου, με την πολύ κακή πορεία στον β’ γύρο, κατρακύλησε στην Γ’ ΕΠΣΕ!

*ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (Θανάσης Τζάθας): Γρηγορόπουλος, Λύρας, Μπελίτσος (55′ Γ. Ράζος), Μακρής, Ρουμπής, Καρκαλής (52′ Στ. Τρίκκας), Τιόπουλος, Φεϊζόλι, Κ. Τρίκκας, Σταθαράς, Ξουρίκης.

*ΕΥΒΟΪΚΟΣ Αγ. Νικολάου (Βαγγ. Τόγιας): Τσίμπος, Λύκος (56′ Μακαντάσης), Ντούμας (56′ Σαμαράς), Αυλωνίτης (56′ Μακαντάσης), Π. Μαραγκός, Νάνος, Κρεμασμένος, Αποστόλου, Γιαννουκάκος (60′ Μπαρίτας), Τζάνος, Λάμπρου (46′ Ντούρμας).