Η ΑΕΧ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι κορυφής με τον Αστέρα Βατώντα, που ως τώρα είχε το απόλυτο των βαθμών με 11 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές. Έτσι το συγκρότημα του Παναγιώτη Χάλιου πλησίασε στους τέσσερις βαθμούς τους -μέχρι πρότινος- αήττητους πρωτοπόρους, δίνοντας ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στην μάχη της κατάκτησης του πρωταθλήματος (και απευθείας-σίγουρης ανόδου στην Α΄ ΕΠΣΕ) στον δεύτερο όμιλο της β΄ κατηγορίας. Στο γήπεδο, που δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση ο αγωνιστικός του χώρος, επικρατούσε ψύχος και το υψόμετρο όπως και το ανοιχτό της τοποθεσίας του ΄΄Τσαλίκη-Παπίλα΄΄, ευνοούσαν τους εντόνους ΄΄αέρηδες΄΄. Όλοι αυτοί οι εξωτερικοί παράγοντες, έπαιξαν το ρόλο τους στην τελική έκβαση της συνάντησης, καθώς και στον χαρακτήρα του παιχνιδιού τεχνικά και τακτικά. Δηλαδή, είχαμε αρκετά -κατά διαστήματα- δυνατά μαρκαρίσματα και παιχνίδι δύναμης, με τις δυο ομάδες όμως συνολικά να βγάζουν ποιότητα και ν΄ αποδίδουν θέαμα στους φιλάθλους, παρά το άγχος και την βαθμολογική σκοπιμότητα.

Το ξεκίνημα ήταν αναγνωριστικό και νευρικό. Μετά το δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα στο ως και το 20΄, διάστημα στο οποίο είχαν δύο ευκαιρίες ν΄ ανοίξουν το σκορ, με αντεπιθέσεις. Αρχικά στο 14΄ με ωραία παράλληλη ο Πατερίτσας σημάδεψε τον Μιχαηλίδη, που όμως δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή, χάρις και την παρέμβαση της αντίπαλης άμυνας. Τέσσερα λεπτά με διαγώνια σέντρα ακριβείας απ΄ τον χώρο του κέντρου ο Γιαννουκάκος, τροφοδότησε μέσα στην περιοχή τον Δεληγιώργη, που με πλασέ στην απέναντι γωνία, έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω. Οι φάσεις αυτές μάλλον ΄΄κινητοποίησαν΄΄ τους ποδοσφαιριστές των Χαλκιδέων, οι οποίοι ανέβασαν την απόδοση τους και κυριάρχησαν ως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Αρχικά στο 20ο λεπτό είχαν οριζόντιο δοκάρι με…΄΄πονηρό΄΄ γέμισμα-σουτ του Παπαδημητρίου απ΄ την σέντρα και παρέμβαση με το ένα χέρι του Παπαρίδη. Στο 24΄ με διαγώνια σέντρα ο Παύλου βρήκε τον ακάλυπτο Γεραντώνη, αλλά εκείνος δεν βρήκε στόχο απ΄ το πλάι της μικρής περιοχής.

Δυο λεπτά μετά η κεφαλιά του Παύλου πέρασε λίγο πάνω απ΄ το οριζόντιο δοκάρι και τελικά η υπεροχή των γηπεδούχων μετουσιώθηκε σε γκολ στο 35΄, όταν μετά από παράλληλη σέντρα του Γεραντώνη, ο Σεχάι -λίγο μπροστά απ΄ το ύψος του πέναλτι- με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να χτυπήσει πρώτα στο δοκάρι και στην συνέχεια εντός της γραμμής του τέρματος του Αστέρα. Η ομάδα της Παναγίτσας είχε μεγάλες ευκαιρίες και για δεύτερο τέρμα, στα εναπομείναντα λεπτά ως την ανάπαυλα, όμως ο Παπαρίδης κράτησε το σκορ στο 1-0 στο 40΄ στέλνοντας σε κόρνερ το απευθείας φάουλ του Παύλου και στο 42΄ κανείς απ΄ τους παίχτες των γηπεδούχων δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την σέντρα του Κοντιζά, που όμως παραλίγο να σκοράρει, αφού η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα απ΄ την δεξιά κάθετη δοκό. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα απ΄ την ισοφάριση στο 39΄, σε μια απ΄ τις αντεπιθέσεις τους, με τον Μιχαηλίδη -τροφοδοτήθηκε απ΄ τον Χασανλάρι- να επιχειρεί δυνατό σουτ απ΄ το ημικύκλιο της περιοχής, που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη η ομάδα του Βαγγέλη Ζέρβα ήταν καλύτερη και ειδικά στο τελευταίο τέταρτο αγωνιστικής δράσης, ΄΄πολιόρκησε΄΄ τα αντίπαλα καρέ. Οι γηπεδούχοι είχαν το νου τους στην διαφύλαξη της πολύτιμης νίκης, που θα τους έβαζε γερά στην διεκδίκηση του τίτλου, αφού κάθε άλλο αποτέλεσμα, θα διατηρούσε (ή και θα αύξανε) την σημαντική διαφορά των 7 βαθμών απ΄ τους πρωτοπόρους. Δίκαια ο διαιτητής Γιώργος Κασομούλης κράτησε στο β΄ μέρος 7 (…και κάτι) λεπτά καθυστερήσεων, αφού στο δεύτερο μέρος, έγιναν αρκετές διακοπές (απόρροια των νεύρων και των σκληρών μαρκαρισμάτων) και -όπως είναι φυσιολογικό- οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ΄΄ροκανίσουν΄΄ τον χρόνο, όταν τους δινόταν η ευκαιρία. Πιο κοντά λοιπόν στην ισοφάριση, έφτασε η ομάδα του Βατώντα σε φάσεις που συνέβησαν στις καθυστερήσεις ή λίγο πριν: στο 95΄ έπειτα από σέντρα ο -πολύ σταθερός κατά τ΄ άλλα- Δεληγιάννης έκανε κακή εκτίμηση και του έφυγε η μπάλα, η οποία έφτασε στον Μιχαηλίδη, ο οποίος από κοντά και απ΄ το πλάι της κενής εστίας, δεν βρήκε στόχο. Λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Σταματίου εκτέλεσε ψηλοκρεμαστά φάουλ και ο Κικίδης πηδώντας ψηλά πήρε την κεφαλιά, που και αυτή δεν κατέληξε στα δίχτυα, αλλά λίγο πάνω απ΄ τ΄ οριζόντιο δοκάρι, στην τελευταία ουσιαστικά φάση του αγώνα. Σωτήρια λειτούργησε ο Καραγιάννης για την εστία της ΑΕΧ, διώχνοντας πάνω στην γραμμή το πλασέ του Μιχαηλίδη στο 88΄.

ΑΕ Χαλκίδας (Χάλιος): Δεληγιάννης, Παπαδημητρίου (78΄ Παχής), Γεραντώνης, Πεππές, Καραγιάννης, Παπίλας, Σεχάι (59΄ Γουναρόπουλος), Ράζος, Κοντιζάς (76΄ Ρίτσα), Παύλου, Αρβανάκος.

Αστέρας Βατώντα (Ζέρβας): Παπαρίδης, Χασανλάρι, Σκούρος (46΄ Διαμαντάκης), Βαλήλας (72΄ Τσάγκας), Κατσαούνης, Αϊβαλιώτης, Δεληγιώργης (65΄ Σταματίου), Πατερίτσας, Μιχαηλίδης, Γιαννουκάκος, Κικίδης.

AE XALKIDAS-ASTERAS BATWNTA 1-0 12-12-15 (22)Ο Παναγιώτης Χάλιος έδωσε ΄΄συγχαρητήρια στα παιδιά για μια σπουδαία νίκη επί του πρωτοπόρου και ως σήμερα αήττητου Αστέρα. Συγχαρητήρια όμως και στην αντίπαλη ομάδα, που πραγματικά παίζει ωραίο ποδόσφαιρο και προσπάθησε πάρα πολύ. Μας πίεσε αρκετά στο τέλος, όμως τελικά εμείς πήραμε αυτό που θέλαμε απ΄ το παιχνίδι.΄΄ Για τα σκληρά μαρκαρίσματα και τα νεύρα κατά διαστήματα ανέφερε: ΄΄Στον ποδοσφαιριστή όσα και να πεις στα αποδυτήρια και στην προπόνηση, το παιχνίδι είναι κάτι διαφορετικό. Δηλαδή ο ποδοσφαιριστής λειτουργεί εν θερμώ γιατί είναι στους 200 σφυγμούς και γι΄ αυτό δεν μπορείς να αποτρέψεις κάποια πράγματα. Πρωταγωνιστής είναι ο ποδοσφαιριστής. Εμείς απέξω προσπαθούμε να τον ηρεμήσουμε. Στην προπόνηση δεν νομίζω κανείς να λέει στους ποδοσφαιριστές κάντε φάουλ ή χτυπήστε τον αντίπαλο.΄΄ Ενώ για τις καιρικές συνθήκες και αν επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα δήλωσε πως ΄΄στιγμάτισαν το παιχνίδι.΄΄ Συνεχίζοντας είπε ότι ΄΄στο πρώτο ημίχρονο που είχαμε εμείς τον αέρα, οι αντίπαλοι ήρθαν μία φορά στην περιοχή μας. Εμείς είχαμε δοκάρια, ευκαιρίες (μια εκπληκτική απόκρουση απ΄ τον αντίπαλο τερματοφύλακα) και το γκολ. Ήμασταν δηλαδή οι πρωταγωνιστές του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο, εφόσον συνέχισαν να είναι ίδιες οι καιρικές συνθήκες, πρωταγωνιστής ήταν ο Αστέρας, ο οποίος έπαιξε καλύτερα από εμάς. Εμείς είχαμε το αποτέλεσμα και ήταν λογικό να κερδίσει το χώρο και να κάνει πιο πολλές ευκαιρίες.΄΄
AGIOS ATHANASIOS-ASTERAS BATWNTA 1-3 28-11-15 (100)Σχολιάζοντας ο Βαγγέλης Ζέρβας το μεγάλο ντέρμπι με την ΑΕΧ ανέφερε:΄΄Ήταν ένα ντέρμπι και παίζαμε με την δεύτερη στην βαθμολογία ομάδα του ομίλου. Δυνατό παιχνίδι σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο. Πιστεύω πως ο αέρας έπαιξε τον ρόλο του. Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο φύσαγε πάρα πολύ και δεν ανέβαινε καθόλου η μπάλα. Οι αντίπαλοι μας παίζαν με ψηλές μπαλιές και ευτύχησαν να προηγηθούν. Είχαμε και εμείς δύο ευκαιρίες να προηγηθούμε, να κάνουμε το 0-1. Για το δεύτερο μέρος, αυτό που παίξαμε δεν ήταν ποδόσφαιρο, αφού οι αντίπαλοι μας πέφτανε συνέχεια κάτω. Μιλάμε για αντιποδόσφαιρο. Ο τερματοφύλακας τους έκατσε πέντε φορές κάτω για καθυστερήσεις. Πιστεύω πως αν ο διαιτητής του είχε δώσει μια κάρτα πιο νωρίς, θα αναγκαζόταν να παίξει πιο γρήγορα. Του έδωσε τελικά στο 92΄. Πιέσαμε αλλά δεν ήρθε το γκολ. Πιστεύω ότι το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία. Το αφήνουμε πίσω το σημερινό παιχνίδι και προχωράμε.΄΄ Για το μοντέλο που ακολουθεί ο Αστέρας είπε ότι ΄΄μ΄ ενδιαφέρει να εξελίσσεται η ομάδα, να βελτιώνουμε τις αδυναμίες μας και να προχωράμε παιχνίδι με παιχνίδι. Έχουμε αρκετά νεαρά παιδιά στην ομάδα. Εμείς θέλουμε να παίζουμε ποδόσφαιρο, να το ευχαριστιούνται οι ίδιοι οι ποδοσφαιριστές πάνω απ΄ όλα, αλλά και εμείς, γιατί μιλάμε για ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο. Εγώ ποτέ δεν θα κάνω στην ομάδα μου να παίξουμε ποδόσφαιρο για να κάνουμε καθυστερήσεις. Βέβαια μερικές φορές είναι και το αποτέλεσμα μέσα. Τα παιδιά της Παναγίτσας κυνηγάνε την πρώτη θέση, λογικό είναι να παίξουν όπως παίξανε.΄΄ Για το αν θέλει η ομάδα του ν΄ ανέβει στην Α΄ ΕΠΣΕ τόνισε: ΄΄Αυτό είναι κάτι που πρέπει να ρωτήσετε το συμβούλιο της ομάδας. Εγώ έχω πει την άποψη μου. Δεν είναι εύκολα τα πράγματα στην α΄ κατηγορία. Από κει και πέρα ούτε την ομάδα μπορούμε να φρενάρουμε, αλλά ούτε μπορούμε να την βάλουμε στην διαδικασία να γίνει σάκος του μποξ. Δεν είναι απλά τα πράγματα για να ανέβεις στην α΄ κατηγορία. Θέλει ώριμη σκέψη. Αφού τελειώσει ο πρώτος γύρος, θα μιλήσουμε με το συμβούλιο και θα δούμε. Απλώς, δεν θα παίζουμε κανένα παιχνίδι για να χάσουμε. Και παιδιά νέα να βάλουμε στην ομάδα, δεν θα παίζουμε με κανέναν για να χάσουμε. Αυτή την φιλοσοφία θέλουμε να περάσουμε.΄΄