Ρεπορτάζ και φωτογραφίες για το Δυνατά & Αθλητικά Κώστας Μυλωνάς

Με 2-1 επικράτησε η ΑΕ Χαλκίδας του νεανικού Αστέρα Βατώντα στο γήπεδο Τσαλικη-Παπίλα στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Β’ ΕΠΣΕ.

Η ομάδα του Μανώλη Βέττα χωρίς να εντυπωσιάσει αγωνιστικά πήρε την νίκη χάρη στην αποτελεσματικότητα της στο πρώτο ημίχρονο και στην ψυχωμένη άμυνα και φύλακα άγγελο τον 18χρονο τερματοφύλακα Δήμο Τρίκκα και σύμμαχο την τύχη της στο β’ ημίχρονο.

Ο νεανικός Αστέρας Βατώντα πλήρωσε στιγμιαίες ολιγωρίες στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο στο β’ ημίχρονο στρίμωξε στα σχοινιά τους γηπεδούχους πέτυχε γκολ ειχε ευκαιρίες να ισοφαρίσει δοκάρι αλλά πλήρωσε την έλλειψη εμπειρίας και ηττήθηκε .

Στο 8′ λεπτό ο “Αειθαλής” Σταυρος Δούμας κινήθηκε ωραία στην πλάτη της άμυνας του Βατώντα και με άψογο πλάσε νίκησε τον Γαλάνη κάνοντας το 1-0 για την ΑΕ Χαλκίδας.

Στο 17′ ψηλοκρεμαστό σουτ του Σείτη έδιωξε εντυπωσιακά ο Τρίκκας σε κόρνερ.

Στο 37′ κόντρα στην ροή του αγώνα εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Διαμαντάκη στον Τσοκάνη αυτός κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του Βατώντα και άψογο πλάσε έκανε το 2-0 για την ΑΕ Χαλκίδας στην φάση του γκολ διαμαρτυρήθηκαν του Βατώντα για οφ σάιντ του σκόρερ.

Στο 43′ σπουδαία ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Τσοκάνη να σταματιέται στο τετ-α-τετ από τον Γαλάνη που κράτησε το 2-0 για τον Αστέρα Βατώντα.

Στο 75′ με ωραίο πλασέ ο Σταύρος Μπίτζιος έκανε το 2-1 για τον Αστέρα Βατώντα.

Ο Τρίκκας κράτησε όρθια την ΑΕ Χαλκίδας σε δύο φάσεις και το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Τον αγώνα σφύριξε ο Στράτος Ρέτσας με συνεργάτες τους Αβρααμ Νέγρη και Βαγγέλη Ντόβολη.

ΑΕ Χαλκίδας(Μ.Βεττας):Τρίκκας, Γρίβας(68′ Τσόγκας), Βαθης, Γεραντώνης(55′ Τσιτσόπουλος), Δούμας, Μούντριχας(55’Μπήτας), Τσοκάνης, Φρυγανάς Γ., Διαμαντάκης(80′ Πατουλιάς), Γουναρόπουλος, Τριανταφύλλου.

Αστέρας Βατώντα(Δ.Λύκος):Γαλάνης, Κατόλης Αν, Κεχαγιάς, Μπίτζιος Ιωαν., Μπιτσιος Στ., Λαλάκος(68′ Μάτιας), Σείτης, Μπασινάς Κ.(60’Μειμέτης), Σαρρής(80′ Σαρρής).