ΡΕΠΟΡΤΑΖ-ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ: Χρήστος Σεφερλής

Αντίπαλες δύο ομάδες που βρίσκονται ανάμεσα στους πρωτοπόρους του 1ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΕ! Ήταν λοιπόν ένα ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να είναι 2 πόντους πίσω από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μάλιστα ήταν στην 2η θέση και μάλιστα αήττητοι!
Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού οι παίκτες της ΑΕ Χαλκίδας, πήραν τα ηνία σημειώνει το 2-0, του αγώνα και επέβαλαν απόλυτα τους δικούς τους ρυθμούς, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, εκμεταλλεύτηκαν 5 από αυτές, ενώ είχαν και ένα ένα χαμένο πέναλτι!
Η πιο αξιόλογη φάση για τον Ερμήλιο ήταν ένα δοκάρι!
Μπροστά στην σαρωτική εμφάνιση των γηπεδούχων, ο Ερμήλιος δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι ήρθε η βαριά και πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα…

Ο χορός των γκολ άρχισε μόλις στο 2’ με τον Γουναρόπουλο να κάνει το 1-0!
Στο 13’ ο Καπατσούλιας θα σημαδέψει το κάθετο δοκάρι
Ένα λεπτό αργότερα –14’ο Διαμαντάκης, διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του, 2-0!
Στο τελευταίο 3λεπτο του α’ μέρους, είχαμε 2πλό χτύπημα από τον Γουναρόπουλο, που στο 43’ κάνει το 3-0 και στο 44’ το 4-0, και ταυτόχρονα το προσωπικό του χατ-τρικ!
Στο β’ μέρος συνέχισαν οι γηπεδούχοι να παίζουν επιθετικά και να πιέζουν, όχι όμως με την ένταση του πρώτου 45λεπτου!
Γρήγορα-γρήγορα το 5-0 με γκολ του Τσοκάνη στο 55’!
Μεγάλη χαμένη ευκαιρία   για την ΑΕ Χαλκίδας, στο 84’ όταν ο Παπουτσόγλου, κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος, όμως ο Πρέντζι απέκρουσε…

Άνετο απόγευμα για τον διαιτητή Γιάννη Μητρολιό και τους συνεργάτες του Δαυϊδ Πριόνα και Άκη Νέγρη.

*ΑΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Τσαμασφύρας (79’ Λαδουκάκης), Γεραντώνης, Βάθης, Πατουλιάς, Σμπρίνης, Μπήτας, Κ. Ράζος (63’ Μαύρος), Τριανταφύλλου (46’ Τσοκάνης), Παπουτσόγλου, Γουναρόπουλος, Διαμαντάκης (73’ Φρυγανάς).

*ΕΡΜΗΛΙΟΣ: Πρέντζι, Πέντζος, Σκοπελίτης 48’ Κ. Μπουρνάζος), Μπακρής, Ελευθερίου, Καπατσούλιας (70’ Ξεφτεράκης), Αρκάς, Διομετίδης, Μπρατσιώτης (61’ Μπισιώτης), Δούκας (58’ Μπανάσης), Γ. Μπουρνάζος.