Την πρώτη της νίκη στην 4η αγωνιστική πέτυχε η ΑΕΧ κερδίζοντας την ομάδα των Καθενών με 3-1 σε ένα χορταστικό παιχνίδι που τα είχε όλα. Γκολ, είχε ένταση, δυνατά μαρκαρίσματα και αποβολή και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.
Δίκαιη η επικράτηση της ΑΕΧ η οποία χωρίς βαθμό στις τρεις πρώτες αγωνιστικές έπρεπε να κερδίσει πάση θυσία. Ήταν φανερά καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με παίκτες αποφασισμένους να δώσουν τα πάντα για τη νίκη οδηγούμενοι σε αυτήν απο τον «σεληνιασμένο» αιώνιο έφηβο αρχηγό της Σταύρο Δούμα που στην πρωτη του φετινή εμφάνιση σκόραρε δύο φορές.
Ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ σχετικά νωρίς μόλις στο 18′  με αποτέλεσμα να αποβάλουν κάπως το άγχος τους. Ανεξήγητα όμως οπισθοχώρησαν αφήνοντας χώρο στους Καθενούς, που έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 23′ να ισοφαρίσουν, πήραν αέρα 2 τερμάτων στο 38′ αλλά οι φιλοξενούμενοι τους έβαλαν δύσκολα αφού στο 44′ μείωσαν σε 2-1 και κλείνοντας το α’ ημίχρονο έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια.
Για δέκα λεπτά στο β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν είχαν δύο καλές στιγμές αλλά η ΑΕΧ ήταν αυτή που σκόραρε και έβαλε τις βάσεις για την πρώτη της νίκη.
Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 83′ όταν οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τσώκου Β.
Στο 14′ ο Παπακυριακού για λίγο δεν βρίσκει την μπάλα σε πλεονεκτική θέση από φάουλ του Σκριβάνου.
Στο 18′ ο Φρυγανάς εκμεταλλεύεται σύγχυση στην μικρή περιοχή των Καθενών και με κοντινή προβολή σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.
Στο 23′ μεγάλη ευκαιρία για τους Καθενούς όταν ο Σκριβάνος μόνος απέναντι στον Λεμονή δεν καταφέρνει να τον νικήσει.
Στο 38′ ο κεραυνός του Δούμα νίκησε τον Κοροβέση που μάταια πετάχτηκε αλλά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το μοιραίο για την ομάδα του. Το 2-0 ήταν γεγονός.
Στο 48′ ο Κούκουρας δεν καταφέρνει να νικήσει τον Λεμονή, ο Σολογιάννης που παίρνει το ριμπάουντ αστοχεί σε κενή εστία.
Στο 62′ ο Κοροβέσης πέφτει στα πόδια του Αλεξίου και σώζει.
Στο 66′ ο Δούμας τρυπώνει στην συγχυσμένη άμυνα των Καθενών και με κοντινό πλασέ κάνει τα τέρματα του δύο και της ομάδας του τρία.Το σκορ 3-1.
Στο 68′ νέα μεγάλη επέμβαση του Κοροβέση στα πόδια του Αλεξίου.
Στο 76′ ήταν η σειρά του Λεμονή να νικήσει τον Κούκουρα πέφτοντας στα πόδια του.
Τέλος στο 83′ ένα σκληρό μαρκάρισμα του Τσώκου Β. έφερε ένταση στο παιχνίδι και την αποβολή του με απευθείας κόκκινη.
ΑΕ ΧΑΛΚΙΔΟΣ(Βέττας Μ.): Λεμονής, Γεραντώνης, Αναστασίου, Μούντριχας, Τσιτσόπουλος, Πατουλιάς(78′ Μεταξάς), Δούμας(86′ Βογιατζής), Ράζος, Αλεξίου(72′ Γρίβας), Γουναρόπουλος(46′ Φισκατώρης), Φρυγανάς Ι.
ΑΕ ΚΑΘΕΝΩΝ(Ζώγας Γ.): Κοροβέσης, Τσώκος Β,(83′ κόκκινη), Λύρας(69′ Νικολακόπουλος), Παπακυριακού, Τσώκος Α.(88′ Φραντζής), Καρκαλής Α., Σπανός(46′ Κούκουρας), Σολογιάννης, Καρράς(26′ λτ Καρκαλής Ν., Καμαριώτης(69′ Φεϊζόλι), Σκριβάνος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:Καλαμάτας Δ.
ΒΟΗΘΟΙ: Νικολάου Σ., Ντόβολης Ε.