Σε μεγάλη μέρα φαίνεται πως είχε τον Γιάννη Αρβανάκο η ΑΕ Χαλκίδας, με τον ποδοσφαιριστή να πετυχαίνει τέσσερα γκολ σε 15 λεπτά (!) και να δίνει μεγάλη νίκη στην ομάδα του, με 4-2, η οποία μέχρι το 74′ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 0-2.

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 18ης (εξ’ αναβολής) αγωνιστικής του κεντρικού ομίλου της Β’ κατηγορίας.

Το παιχνίδι:

Στο πρώτο ημίχρονο κινήθηκε σε «ρηχά νερά» και δεν είχε μεγάλες φάσεις, πέρα από μία για τους γηπεδούχους, όταν ο Αρβανάκος βρέθηκε σε καλή θέση αλλά αστόχησε.

Ημίχρονο 0-0.

Στο 56′ ο Μιαούλης κέρδισε πέναλτι ύστερα σε ανατροπή του Καρβελά Χρήστου από τον Τσαμασφύρα. Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Μπουλιος Γ αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΧ, έπεσε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 63′ το 0-1, όταν ο Χρ.Καρβελάς εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της άμυνας των γηπεδούχων και σκόραρε με σουτ.

Στο 65′ έγινε το 0-2 από τον Βοϊλάκη, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» μετά την απόκρουση του Τσαμασφύρα στο πέναλτι του Χρήστου Καρβελά.

Στο 74′ ανέλαβε δράση ο Αρβανάκος, και έκανε το 1-2 με πλασέ, ενώ στο 77′ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (2-2) με κεφαλιά.

Στο 78′ ο Τζίτζιρας αποβλήθηκε, με αποτέλεσμα να ανέβει ακόμη περισσότερο η ψυχολογία των γηπεδούχων.

Στο 82′ ο Αρβανάκος πέτυχε το χατ-τρικ και έκανε την ολική ανατροπή, όταν πέρασε δύο αμυντικούς και τον τερματοφύλακα του Μιαούλη, κάνοντας έτσι το 3-2.

Στο 87′ το «κερασάκι στην τούρτα» από τον Αρβανάκο που ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-2, πετυχαίνοντας το 4ο προσωπικό του γκολ.

Τελικό 4-2.

ΑΕ Χαλκίδας (Χάλιος Παναγιώτης): Τσαμασφύρας, Γεραντώνης (85′ Πάχης), Τσόγκας, Βάθης (69′ Μπήτας), Σμπρινής, Ματσούκας, Τριανταφύλλου (51′ Μπαρμπούνης), Γουναρόπουλος, Διαμαντάκης, Αρβανάκος, Κίλιμπας (81′ Γρίβας).

Μιαούλης Φ. (Μωυσιάδης Γιάννης): Τσαβαρής, Καρβελάς Γ., Καρατζής, Ζαχαριάς, Τζίτζιρας, Τσατσούλης, Καρβελάς Χρ., Μπούλιος, Ότσκα, Πόγκας, Βοϊλάκης (81′ Σινάνι).

Διατητές: Παπακυριάκος – Βελέντζας – Παππάς.