Παιχνίδι που έσπασε καρδιές στο Τσαλίκη Παπίλα με τον Σταυρό να προκρίνεται στην παράταση με 1-2 χάρη στον τερματοφύλακα Ζαφειρόπουλου που έπιασε πέναλτι στο τελευταίο λεπτό της παράτασης.

Η ομάδα του Θανάση Μουντριχα στάθηκε όρθια στο Τσαλίκη Παπίλα και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ χάρη στο γκολ του Δημήτρη Γουναρόπουλου με 1-0 στο 60′ λεπτό ,κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ταυρή Θ. στο 69′ σε 1-1 οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση.

Στο έξτρα 30λεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ολική με τον Αρχοντούλη στο 101′ να κάνει την ολική ανατροπή σημειώνοντας το 1-2 για τον Σταυρό.

Η ΑΕ Χαλκίδας είχε καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο με τον Διαμαντάκη αλλά και με τους Τσοκάνη Τριανταφύλλου αλλά είχε την ατυχία να πέσει στο εκπληκτικό τερματοφύλακα Ζαφειρόπουλου που έπιανε σχεδόν τα πάντα με αποκορύφωμα το BAZZER BEATER πέναλτι του Τσοκάνη που απέκρουσε εντυπωσιακά στην αριστερή του  γωνία δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα .

Τον αγώνα σφύριξε ο άριστος Κώστας Κωνστάντιος με συνεργάτες τους Ρουμπή και Νικολάου.

ΑΕ Χαλκίδας(Μ.Τσιμης): Τσαμασφύρας, Τσώκος, Γρίβας, Βάθης, Σμπρίνης, Θ. Γεραντώνης, Παπούτσογλου, Μπήτας (74′ Φρυγανάς), Διαμαντάκης (46′ Τσοκάνης), Γουναρόπουλος, Τριανταφύλλου (114′ Βαρτζής).

ΑΠΣ Σταυρού(Θ.Μουντριχας): Ζαφειρόπουλος, Οσμάνι, Τσάλας, Ν. Ξύγκης (46′ Βλάσσης), Πολυχρόνης (59′ Δημητρίου), Πριόνας (82′ λ.τρ. Μυλωνάς), Αρχοντούλης, Βογιατζής (72′ Ρουμπής), Θ. Ταυρής, Καπετάνιος, Δ. Ξύγκης.