Απόλυτα μαχητική εμφανίστηκε η Χαλκίδα, εκτός έδρας, απέναντι στο πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Αιγάλεω, όπου ηττήθηκε με 1-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές φάσεις από στημένες μπάλες, στο πρώτο ημίχρονο, όμως αμφότερες σταμάτησαν στα δοκάρια του Μπάνκοφ.

Το γκολ ήρθε με την συμπλήρωση των 45′, όταν το σουτ του Μάρη κατέληξε στα δίχτυα του ΑΟ Χαλκίς. Στην φάση υπάρχουν διαμαρτυρίες, καθώς από το ξεκίνημά της υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο πεσμένος ο Σιλιγαρδάκης, όμως ούτε οι γηπεδούχοι έβγαλαν την μπάλα έξω, ούτε ο ρέφερι σταμάτησε την ροή του παιχνιδιού. Μάλιστα ο ποδοσφαιριστής του ΑΟΧ έγινε αναγκαστική αλλαγή μετά την λήξη του ημιχρόνου.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο ΑΟ Χαλκίς έχει άμεση ανάγκη από βαθμούς καθώς βρίσκεται στις θέσεις υποβιβασμού και πιο συγκεκριμένα στην 11η θέση με 15 βαθμούς.

ΑΟ Χαλκίς(Αυλωνίτης): Μπάνκοφ, Μίτσκοφ, Αγγελής, Σχίζας, Πατερίτσας, Γκούρλας, Ντάμπος (75′ Σταματούκος), Σιλιγαρδάκης (46΄Σπυρακης), Παπαδάκης, Τσακάροφ, Παλαιολόγος (70′ Ρούμπος).