Έσπασε τη «γκίνια» σήμερα η Αυλίδα πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα μέσα στην Αιδηψό, όπου για την 11η αγωνιστική κέρδισε με 1-2 την ομώνυμη τοπική ομάδα σ’ ένα παιχνίδι που σίγουρα δεν μπορεί να αποκομίσει με βάση την εικόνα του δάφνες ποιοτικού ποδοσφαίρου, όμως το αποτέλεσμα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί δίκαιο.
Αγωνιστικά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που «πατούσαν» καλύτερα μέσα στο γήπεδο και παρά το γεγονός ότι παρουσίαζαν πρόβλημα στην τελική προσπάθεια ήταν πιο απειλητικοί μπροστά από την εστία του Μυλωνά. Από την άλλη η Αιδηψός έδειξε για ακόμη μία φορά, ότι η έδρα της δεν μπορεί να αποτελέσει το ατού της, φάνηκε πως για μεγάλα διαστήματα ήταν …εκτός παιχνιδιού και πλήρωσε, παρά το γεγονός ότι μετά το γκολ που δέχθηκε ισοφάρισε γρήγορα, τον ανορθόδοξο τρόπο ανάπτυξής της στο παιχνίδι.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
3’ Ο Παπαγεωργίου για την Αυλίδα έδωσε πάσα στον Στέργκου, αλλά στο σουτ που επιχείρησε ο τελευταίος αυτή κατέληξε άουτ
10’ Κοντινό γύρισμα από τον Κουτσαυλή κατάφερε να μπλοκάρει ο Μυλωνάς
21’ Άουτ η μπάλα σε κεφαλιά του Κουτσαυλή για την Αυλίδα
23’ Ο Μπιμπάι Ι. εκτέλεσε φάουλ, ο Δημητρίου έπιασε μια κεφαλιά στην περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε άουτ
52’ 0-1 ΓΚΟΛ για την ΑΥΛΙΔΑ: Ο Βαρσαμάς κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του μέσα στην περιοχή από τον Χρήστου το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους.
56’ Δυνατό σουτ του Κ. Φώτου για την Αιδηψό έδιωξε ο Αραβανής
59’ 1-1 ΓΚΟΛ για την ΑΙΔΗΨΟ: Ο Αντριάνο Μπιμπάι με δυνατό συρτό σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε για τους γηπεδούχους
71’ 1-2 ΓΚΟΛ για την ΑΥΛΙΔΑ: Ο Βαρσαμάς πήρε τη μπάλα μπήκε στην περιοχή πλάσαρε και την έστειλε στα δίχτυα του Μυλωνά.
77’ Άουτ η μπάλα σε σουτ του Ελευθερίου για την Αυλίδα
79’ Ο Μπιμπάι Ι. για την Αιδηψό η μπάλα πάει πάνω στον Αραβανή, αλλά πριν προλάβει ο Αντριάνο Μπιμπάι που έτρεξε να μπει στη φάση μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο τερματοφύλακας της Αυλίδας
83’ Ο Μπιμπάι Ι. εκτέλεσε φάουλ, ο Φώτου Κ. έπιασε μια κεφαλιά στην περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε άουτ
89’ Σουτ εξ επαφής του Ελευθερίου κατάφερε να διώξει ο Μυλωνάς
90’ Αποβάλλεται ο Μπιμπάι Ι. με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Ελευθερίου. Οι άνθρωποι της Αιδηψού διαμαρτυρήθηκαν τονίζοντας ότι πρώτα κάρτα έπρεπε να δεχτεί για τον ίδιο λόγο ο παίκτης της Αυλίδας
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Α.Ο. ΑΙΔΗΨΟΣ (Κυρπισλίδης Λ.): Μυλωνάς, Φώτου Κ., Φατσής, Δημητρίου (85’ Σιρπιτσιόγλου), Χρήστου, Αθανασίου (53’ Σαμπάι), Μπατσιώτος, Αναγνώστου Μ. (53’ Καπλανάι), Μπιμπάι Α., Μπιμπάι Ι., Φώτου Χ.
Α.Ο. ΑΥΛΙΔΑΣ (Τοκπασίδης Π.): Αραβανής, Τζαφέρος, Καρλατήρας, Ζαζάς, Προβής, Παπαγεωργίου, Στέργκου, Κουτσαυλής, Ελευθερίου, Βαρσαμάς, Hysca (67’ Λεοντάρης)
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπακυριάκος Θ. ΒΟΗΘΟΙ: Αντωνίου Χ. – Σοφίου Β.