Ονειρική πρεμιέρα στο πρωτάθλημα πραγματοποίησε χθες Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου ο Α.Ο. Αιδηψός, επικρατώντας στην έδρα του του Α.Ο. Χαλκίς με 2-1.

Η αξία της νίκης γίνεται ακόμη μεγαλύτερη κι από το ειδικό βάρος του αντιπάλου κι όπως και να χει η φανέλα του Α.Ο. Χαλκίδας είναι βαριά. Όμως τα συμπεράσματα που βγαίνουν απ’ το ματς είναι δύο. Πρώτον η Αιδηψός, παρουσίασε ένα πολύ καλοδουλεμένο, απ’ τον Θανάση Γουρνά σύνολο, δεν φοβήθηκε και κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλο και δεύτερον η ομάδα της Χαλκίδας χρειάζεται ακόμη αρκετή δουλειά, αλλά ίσως και προσθήκες νέων παικτών, αφού όλο της το παιχνίδι βασίστηκε μόνο πάνω σε δύο ποδοσφαιριστές, τον Καραχάλιο και τον Μπασινά, που ήταν οι κινητήριοι μοχλοί της ομάδας.

Σε φοβερή μέρα ο γκολκίπερ της Αιδηψού Γ. Κυριακού

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν μέτριο με την Χαλκίδα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Μπασινά να είναι ιδιαίτερα απειλητικός για τα αντίπαλα γκολπόστ. Όμως οι Αιδηψός είχε σε πολύ καλή μέρα τον νεαρό τερματοφύλακά της Γιάννη Κυριακού, ο οποίος πραγματοποιώντας τουλάχιστον δύο θεαματικές αποκρούσεις κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην εστία του.

Η ποιότητα του παιχνιδιού ανέβηκε κατακόρυφα στο δεύτερο μέρος, όπου η Αιδηψός κατάφερε να προηγηθεί. Δέκα λεπτά αργότερα περίπου η Χαλκίδα ισοφάρισε, όμως οι γηπεδούχοι μετά από δύο λεπτά πήραν και πάλι τα ηνία στο σκορ, κρατώντας το 2-1 μέχρι τέλους.

Αξίζει να σημειωθεί πως η εξέδρα στο γήπεδο της Αιδηψού ήταν κατάμεστη, ενώ στο γήπεδο βρέθηκαν ο νέος Πρόεδρος του Α.Ο. Χαλκίς Φοίβος Μορίδης μαζί με το γνωστό δικηγόρο Αλέξανδρο Λυκουρέζο. Τέλος να αναφέρουμε πως πριν την έναρξη του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του πατέρα του προπονητή του Α.Ο. Χαλκίς Παναγιώτη Τοκπασίδη.

Φάσεις και γκολ

27’ Κεφαλιά από τον Μπασινά, έδιωξε ο Κυριακού σε κόρνερ

38’ Σουτ του Μπασινά, ο Κυριακού με θεματική απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ

45΄ Σουτ και πάλι από τον Μπασινά και πάλι ο Κυριακού δήλωσε παρών και απέκρουσε

47΄ 1-0 ΓΚΟΛ για την Αιδηψό: Ο Αντριάνο Μπιμπάι με πολύ ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους

58΄ 1-1 ΓΚΟΛ για τη Χαλκίδα: Ο Τρεπεκλής μπήκε από αριστερά και με ωραίο πλασέ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους

60΄ 2-1 ΓΚΟΛ για την Αιδηψό: Ο Μ.Γ. Αναγνώστου, που μόλις πριν ένα λεπτό είχε περάσει ως αλλαγή, βρέθηκε στην περιοχή του Α.Ο. Χαλκίς και με όμορφο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.