Μια πολύτιμη νίκη έκανε σήμερα η ομάδα του Ελλήσποντου στο γήπεδο «Δημήτρης Ανδρίτσος» απέναντι στην ομάδα της Αιδηψού για την 28 αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α κατηγορίας ΕΠΣ Ευβοίας με σκορ 1-0.

Παρόλο που η Αιδηψός είχε την υπεροχή και τις περισσότερες ευκαιρίες, η αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του Αναστασιάδη, η εξαιρετική απόδοση του τερματοφύλακα Σπάχο της φιλοξενούμενης ομάδας και το γκολ που δέχθηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα είχε σαν αποτέλεσμα να χάσει το παιχνίδι.

Το φιλμ του αγώνα

5’: Κοντινό πλασέ του Στεργίου Α., αποκρούει σε κόρνερ ο Σπάχο

8’: Δυνατό σουτ του Ρουμπή, αποκρούει με δυσκολία ο Μιλάνι με την μπάλα να βγαίνει αράουτ

14’: Εκπληκτική επέμβαση του Σπάχο μετά από δυνατό σουτ του Αναστασιάδη

18’: Ο Ρουμπής από δύσκολη θέση κάνει ένα δυνατό βολέ αναγκάζοντας τον Μιλάνι να διώξει σε κόρνερ

22’: Μετά από γέμισμα του Αναγνώστου Ν. η μπάλα φτάνει στον Αναστασιάδη που πιάνει ένα δυνατό βολέ με τον Σπάχο να πραγματοποιεί ακόμα μια καλή επέμβαση βγάζοντας την μπάλα σε κόρνερ

36’: Ο Αναστασιάδης γίνεται κάτοχος της μπάλας στη μικρή περιοχή και με ωραία ατομική ενέργεια βρίσκεται σε θέση βολής αλλά το σουτ που κάνει καταλήγει στα χέρια του Σπάχο

39’: Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα φτάνει στον Στεργίου Η. που κάνει ένα μονοκόμματο βολέ, το οποίο φεύγει άουτ

48’: Μετά από καλή εκτέλεση φάουλ του Ντουλελλάρι, η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μιλάνι

63’: Ο Μπαντζελής από κοντινή θέση σουτάρει και η μπάλα φεύγει άουτ

64’: Ο Σπάχο διώχνει σε κόρνερ ένα καλοχτυπημένο φάουλ του Μπίμπαϊ Ι.
65’: Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Αναστασιάδη αναγκάζει τον Σπάχο να διώξει με υπερένταση

67’: Μετά από ατομική ενέργεια του Αναστασιάδη μέσα στη μεγάλη περιοχή, κάνει ένα γυριστό σέντρα-σουτ, η μπάλα βρίσκει στην πλάτη του αμυνόμενου Μάλλιου και κατευθύνεται προς τα δίχτυα αλλά για ακόμα μία φορά Σπάχο σώζει την εστία του διώχνοντας σε κόρνερ

75’: Ο Μπϊμπάι Ι. με σόλο μπαίνει στη μικρή περιοχή και το φαλτσαριστό σουτ που εξαπολύει από δύσκολη θέση φεύγει ελάχιστα άουτ

76’: Ο Καραγκούνης κάνει ωραίο γέμισμα στην περιοχή του Ελλήσποντου, η μπάλα φτάνει στον Μπίμπαϊ Ι. που κάνει δυνατό σουτ αλλά βρίσκει σε πλάτη αμυνόμενου. Η μπάλα στην επιστροφή της έρχεται στον Αναστασιάδη, ο οποίος πιάνει δυνατό βολέ αναγκάζοντας τον Σπάχο να κάνει την απόκρουση του αγώνα

77’: Η Αιδηψός μένει με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Αναστασιάδη με απευθείας κόκκινη

83’: Ο Ντουλελλάρι σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής και στέλνει την μπάλα άουτ

90’: ΓΚΟΛ για τον Ελλήσποντο. Αυτή τη φορά ο Ντουλελλάρι ευστοχεί σουτάρωντας από ευνοϊκή θέση και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μιλάνι

Διαιτητής: Κασομούλης Γεώρ.

Βοηθοί: Νέγρης Αβρ., Παπαθανασίου Διαμ.

Α.Ο. ΑΙΔΗΨΟΣ (Γιώργος Δημητρίου): Μιλάνι, Σαββόπουλος (84′ Γκοτζάι), Καραγκούνης (92′ Παπατζίκος), Καππές, Γλύκος, Στεργίου Η, Φώτου Κ., Αναγνώστου Ν. (57′ Μπίμπαϊ Ι.), Μπίμπαϊ Α, Αναστασιάδης, Στεργίου Α.

Α.Σ. ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ Ν. ΛΑΜΨΑΚΟΥ (Γιάννης Μπασούκος): Σπάχο, Μάλλιος, Φτούλης, Κουσερής, Μαρίνος, Χύσκα, Ρουμπής (95′ Κουτσαυλής), Ντουλελλάρι (94′ Ελευθεριάδης), Αντωνόπουλος, Λάζρι, Νάνος (61′ Μπαντζέλης)