Ακάθεκτη συνεχίζει την φρενήρη πορεία της προς τον τίτλο η Αιδηψός, πετυχαίνοντας σήμερα ακόμη μία νίκη στο πρωτάθλημα επί του Ερμή Πηλίου με 3-1, σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι αν και το πάλεψαν, τελικά υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Στο πρώτο μέρος με δύο τέρματα του Γιώργου Βασιλείου στο 24’ και στο 28’ οι Αιδήψιοι κατάφεραν να «ξεκλειδώσουν» την άμυνα του Ερμή και να πάνε με προβάδισμα δύο γκολ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αρχικά να πατούν καλύτερα στο γήπεδο και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι με γκολ του Τζαφέρου στο 53’, όμως η Αιδηψός πήρε το ηνία του αγώνα και πάλι και με ένα γκολ «ποίημα», στο 76’ ο 15χρονος Παπατζίκος που είχε περάσει ως αλλαγή σφράγισε τη νίκη για το συγκρότημα του Γιώργου Δημητρίου.

Φάσεις και γκολ

1’ Σουτ του Ψύλλου μπλόκαρε ο Ανδρίτσος

19’ Ο Ν. Αναγνώστου εκτέλεσε φάουλ, ο Γιάννης Βασιλείου πήρε μια κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ερμή

24’ 1-0 ΓΚΟΛ για την Αιδηψό: Ο Γιάννης Βασιλείου εκτέλεσε κόρνερ και ο Γιώργος Βασιλείου με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

28’ 2-0 ΓΚΟΛ για την Αιδηψό: Ο Νίκος Αναγνώστου εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στην περιοχή στον Γιώργο Βασιλείου και αυτός με ωραίο σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

53’ 2-1 ΓΚΟΛ για το Πήλι: Ο Τσούρτης εκτέλεσε φάουλ και ο Τζαφέρος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα βάζοντας ξανά τον Ερμή στο παιχνίδι.

59’ Δυνατό σουτ του Ν. Αναγνώστου μπλόκαρε ο Ανδρίτσος.

65’ Σουτ του Αντριάνο Μπιμπάι έδιωξε σε κόρνερ ο Ανδρίτσος.

69’ Σουτ από τον Τζαφέρο μπλόκαρε ο Μυλωνάς.

76’ 3-1 ΓΚΟΛ για την Αιδηψό: Ο νεαρός Παπατζίκος, που μπήκε ως αλλαγή στο, πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και αφού «χόρεψε» όλη την άμυνα των φιλοξενούμενων ξεμαρκαρίστηκε και με πολύ όμορφο πλασέ «έγραψε» το τελικό 3-1.

Συνθέσεις

Α.Ο. Αιδηψός (Γιώργος Δημητρίου): Μυλωνάς, Βασιλείου Γιω., Βασιλείου Για., Τριανταφύλλου, Σιρπτσιόγλου, Μαυροζούμης (88’ Φώτου Γ.), Φώτου Χ. (74’ Κουκούρας), Φατσής, Ψύλλος (57’ Παπατζίκος), Αναγνώστου Ν., Μπιμπάι

Ερμής Πηλίου: Ανδρίτσος Ι., Μουρτζάκης, Ριζόπουλος, Κοντάκης, Σεφέρης, Σταμούλος, Δασκαλόπουλος, Τζαφέρος, Μπατσακούτσας (37’ Σελεβάκος), Τσούρτης, Κάνδιας

Διαιτητής: Μάριος Πόγκας Βοηθοί: Κων/νος Δάλλας, – Δημ. Μουρτίκας