Με 1-0 επικράτησε χθες η Αιδηψός του Ευβοϊκού Αγ. Νικολάου, για το πρωτάθλημα της Α΄ Εύβοιας πετυχαίνοντας έτσι τη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα. Μια νίκη, που ήρθε με άγχος, αφού η Αιδηψός, που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο παιχνίδι σκόραρε στο πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο η ομάδα του Ευβοϊκού είχε πολύ καλά πατήματα μέσα στο γήπεδο κι έβγαινε με αξιώσεις στην επίθεση. Μπορεί να μην έκανε βέβαια την πολύ μεγάλη φάση μπροστά απ’ τα καρέ των γηπεδούχων, όμως τους άγχωσε αρκετά.

Η Αιδηψός προηγήθηκε στο 29΄ λεπτό όταν ο Φώτου από δεξιά έκοψε τη μπάλα μέσα στην περιοχή στον επερχόμενο Ι. Μπιμπάι κι αυτός με ωραίο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα. Πριν την επίτευξη του τέρματος η Αιδηψός, που έλεγχε το παιχνίδι είχε ακόμη τρείς καλές στιγμές. Συγκεκριμένα στο 5΄ Ο Τσίμπος απέκρουσε δυνατό σουτ του Αναστασιάδη. Το ίδιο έκανε ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων και στο 26΄ όταν απέκρουσε κεφαλιά του Γλύκου, ενώ στο 27΄ η μπάλα κατέληξε κόρνερ έπειτα από σουτ του Μακρή.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ευβοϊκός είχε καλύτερα πατήματα μέσα στο γήπεδο, ενώ οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά «φλύαροι». Παρά ταύτα είχαν δύο καλές στιγμές. Στο 76΄ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάρκου, ο Τσίμπος απέκρουσε και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μπιμπάι Ι. σούταρε, όμως ο Τσίμπος έδιωξε σε κόρνερ. Έτσι το 1-0 έμεινε τελικό σκορ του αγώνα.

Το «εύθραυστο» 1-0, που επιτεύχθηκε απ’ το πρώτο ημίωρο σε συνδυασμό με το ότι οι φιλοξενούμενοι έδειξαν καλό αγωνιστικό πρόσωπο στο δεύτερο μέρος, έφερε μια αρκετά αγχωτική νίκη για την ομάδα της Βόρειας Εύβοιας.

Αιδηψός (Γουρνάς): Κυριακού, Σαββόπουλος (88΄ Αναγνώστου Μ.Α.), Αναστασιάδης, Γιουκάι, Γλύκος, Αναγνώστου Μ.Γ., Μακρής, Αναγνώστου Ν., Μπιμπάι Α. (58΄ Μάρκου), Μπιμπάι Ι., Φώτου (90΄ + 2΄ Μανδέλος)

Ευβοϊκός Αγ. Νικολάου (Τόγιας): Τσίμπος, Λύκος, Ντούνας, Μαραγκός, Μπαλάνος, Νόνας, Ντουλελάρι (83΄ Περήφανος), Κοτρότσιος (46΄ Κολλιόπουλος), Φιόλλα, Αποστόλου, Τζάνος (72΄ Βαβουλιώτης Δ.)

Διαιτητής: Καρράς Ε. Βοηθοί: Ρουμπής – Παππάς