Ποδαρικό με το δεξί για το 2020 έκανε ο Α.Ο. Αιδηψός, όπου σήμερα για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Α’ ΕΠΣΕ επικράτησε 5-1 του Λήλα Βασιλικού και επέστρεψε στις νίκες μετά από αρκετό καιρό. Η νίκη αυτή έδωσε και τεράστια βαθμολογική ανάσα στους Βορειοευβοιώτες, που με τα ατυχή αποτελέσματα των τελευταίων αγωνιστικών είχαν μείνει χαμηλά στη βαθμολογία.

Αν και ο αγώνας έγινε με καιρό βροχερό στο γήπεδο της Αιδηψού και οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο. Η ομάδα της Αιδηψού, εκμεταλλευόμενη και τις απουσίες με τις οποίες αγωνίστηκε ο Λήλαντας και έχοντας έναν άλλον «αέρα» αγωνιστικά με τη μεταγραφική προσθήκη στο ρόστερ της, ήταν αυτή που είχε το πάνω χέρι και τελικά κατάφερε να πετύχει μια ευρεία νίκη την οποία είχε ανάγκη τόσο από θέμα βαθμών, όσο και από θέμα ψυχολογίας.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Γλύκος με κεφαλιά στο 14΄ λεπτό της αναμέτρησης, ενώ το τέρματα της ομάδας του Θανάση Γουρνά διπλασίασε με κοντινό πλασέ ο Χ. Φώτου στο 55΄. Τρία λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 58΄ λεπτό ο Στρατής εκμεταλλεύτηκε λάθος του τερματοφύλακα της Αιδηψού και από κοντά και σε κενή εστία μείωσε για το Λήλα σε 2-1. Η Αιδηψός όμως απάντησε γρήγορα και συγκεκριμένα στο 65΄, με σουτ «κεραυνό» έξω απ’ την περιοχή, ο Τίτο Μπιμπάι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-1. Στο 73΄ ο Αργύρης Στεργίου πήρε τη μπάλα και μια ξέφρενη κούρσα βρέθηκε τετ – α – τετ με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων πλάσαρε και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Αναστασιάδης με σουτ έξω απ’ την περιοχή.

Α.Ο. Αιδηψός (Γουρνάς): Κυριακού, Σαββόπουλος, Μπιμπάι Α., Γιουκάι, Γλύκος, Αναστασιάδης (86΄ Καππές), Μακρής, Αναγνώστου Ν. (70΄ Αθανασίου), Φώτου Χ. (80΄ Καπλανάι), Μπιμπάι Ι., Στρεγίου Α. (86΄ Σαββόπουλος Δ.)

Λήλας Βασιλικού (Ταυταρίδης): Πρίνος, Κικίδης, Καράλης, Χαζαρίδης, Τζαφέρος, Αγγελάκης (88΄Πρίφτι), Παπίλας, Βαγγέλη (70΄ Γκινάι), Στρατής, Κούκα, Αναγνώστου

Διαιτητής: Βελέντζας Βοηθοί: Τσιφλάκος – Κελεπούρης