Ένα πραγματικό ντέρμπι παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο της Αιδηψού «Δημήτρης Ανδρίτσος» μεταξύ του Α.Ο. ΑΙΔΗΨΟΣ και της Α.Ο. ΣΚΕΠΑΣΤΗΣ  για την 21η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ.

Νικήτρια η ομάδα της Αιδηψού με 2-0  σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Γκολ, ευκαιρίες, χαμένο πέναλτι, κόκκινες κάρτες.

Η Αιδηψός χωρίς να έχει την πολυτέλεια απώλειας βαθμών μπήκε δυνατά στο παιχνίδι. Το ίδιο έκανε και η φιλοξενούμενη ομάδα με αποτέλεσμα να έχουμε ένα παιχνίδι κέντρου με πολλές μονομαχίες.

Η γηπεδούχος ήταν πιο ουσιαστική και έτσι η λήξη του πρώτου ημιχρόνου τη βρήκε να προηγείται με 1-0, αφού προηγουμένως η ομάδα της Σκεπαστής είχε μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κωνστάντου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Σκεπαστής, παρά το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο, πίεσε αρκετά τη γηπεδούχο, αλλά δεν είχε αποτελεσματικότητα στο τελείωμα των φάσεων.

Σε αυτό συνέβαλλε και ο τερματοφύλακας της Αιδηψού, Κυριακού, που κατέβασε ρολά, αποκρούοντας μάλιστα και πέναλτι. Έτσι η Αιδηψός εκμεταλλευόμενη την αριθμητική της υπεροχή, σημείωσε και δεύτερο γκολ  κλειδώνοντας την πολύ σημαντική αυτή νίκη. Προς το τέλος του αγώνα ο διαιτητής έβγαλε άλλη μια κόκκινη κάρτα, αυτή τη φορά για την Αιδηψό, αποβάλλοντας τον Στεργίου Ηλία με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το φιλμ του αγώνα

9’: Σουτ του Μπίμπαϊ Α. μέσα στη μεγάλη περιοχή, περνάει ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σωτηρόπουλου.

24’: Μετά από ωραίο passing game των παικτών της Αιδηψού, τελικός αποδέκτης της μπάλας είναι ο Στεργίου Α. που σουτάρει δυνατά αλλά η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.

27’: Έπειτα από ωραία ενέργεια του Γεωργίου για τη Σκεπαστή, η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Κυριακού. Ο διαιτητής όμως ακυρώνει το γκολ επειδή έγινε επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα της Αιδηψού.

33’: Ο Θαλασσινός Α. κάνει δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρίσκει στα σώματα των αμυντικών της Αιδηψού και καταλήγει σε κόρνερ.

34’: Ο Ξιφαράς εκτελεί το κόρνερ, η μπάλα κατευθύνεται προς την εστία του Κυριακού που με υπερένταση διώχνει την μπάλα, στη συνέχεια της φάσης σημειώνεται γκολ από τους παίκτες της Σκεπαστής, το οποίο ακυρώνεται ως οφσάιντ.

43’: Ωραίο γέμισμα από το Σαββόπουλο, πιάνει δυνατή κεφαλιά ο Στεργίου Α. και υποχρεώνει το Σωτηρόπουλο σε εξαιρετική επέμβαση.

45’+: Ο Μπίμπαϊ Α. από δύσκολη θέση κάνει μια σέντρα-σουτ και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για την Αιδηψό.

50’: Με καταπληκτικό σόλο ο Μπίμπαϊ Α. μπαίνει μέσα στην μεγάλη περιοχή της Σκεπαστής, σουτάρει δυνατά και η μπάλα γλύφει το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Σωτηρόπουλου.

53’: Ο τερματοφύλακας της Σκεπαστής προωθεί γρήγορα την μπάλα προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τους παίκτες της Αιδηψού και βρίσκει το Γεωργίου έξω από την μεγάλη περιοχή, ο οποίος πλασάρει και αναγκάζει τον Κυριακού να κάνει ακόμα μια καλή επέμβαση.

59’: Κρύβουν την μπάλα με ένα-δυο ο Στεργίου Α. με τον Μπίμπαϊ Ι., με τον τελευταίο να μπαίνει στην περιοχή της Σκεπαστής και με εξαιρετικό πλασέ να κρεμάει το Σωτηρόπουλου σημειώνοντας το 2-0 για την Αιδηψό.

60’: Ανατροπή του Θαλασσινού Ι. από τον Αναγνώστου Μ. και ο διαιτητής δείχνει το σημείο του πέναλτι. Εκτελεί ο Θαλασσινός Α., ο Κυριακού πέφτει στη σωστή γωνία και κρατά ανέπαφη την εστία του.

68’: Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Ξιφαρά Η. αναγκάζει τον Κυριακού να κάνει άλλη μια καταπληκτική απόκρουση.

78’: Καλό σουτ του Στεργίου Α. που φεύγει ελάχιστα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Παπαποστόλου Απ.

Βοηθοί: Κελεπούρης Ι. – Δάλλας Κ.

Α.Ο. ΑΙΔΗΨΟΣ(Γ.Δημητρίου):Κυριακού Ι., Σαββόπουλος Β. (67’ Φώτου Κ.), Καραγκούνης Π., Γλύκος Δ., Αναγνώστου Μ., Στεργίου Η., Φώτου Κ. (81’ Καππές Δ.), Αναγνώστου Ν. (89’ Γοργομάτης Ν.), Μπίμπαϊ Α., Μπίμπαϊ Ι. (77’ Μηλόπουλος Π.), Στεργίου Α.