Με το τρίποντο της νίκης έφυγε ο Ταμυναϊκός από τη Βόρεια Εύβοια αφού για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας Εύβοιας επικράτησε του Α.Ο. Αιδηψός με 3-1. Έτσι η ομάδα του Αλιβερίου παραμένει σταθερά στη 2η θέση αρκετά όμως πίσω απ’ τον πρωτοπόρο Ηρακλή Ψαχνών. Η δε Αιδηψός στα επόμενα ματς χρειάζεται επειγόντως βαθμούς ώστε να απομακρυνθεί απ’ την 13η θέση που υπό προϋποθέσεις μπορεί να την βάλει σε περιπέτειες.

Αγωνιστικά στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, μετά όμως το 20λεπτο ο Ταμυναϊκός φούλαρε της μηχανές και κατάφερε να πάει με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα του Αντωνόπουλου έβαλε ακόμη ένα γκολ αρκετά γρήγορα βάζοντας έτσι της βάσεις για τη νίκη. Η Αιδηψός προσπάθησε να πιέσει στο τελευταίο 20λεπτο του παιχνιδιού μείωσε σε 1-3, είχε και δοκάρι λίγο αργότερα, όμως τελικά δεν κατάφερε να πάρει τίποτα θετικό απ’ αυτό το ματς.

Οι άνθρωποι της Αιδηψού διαμαρτύρονται πάντως για τη διαιτησία του σημερινού αγώνα φωνάζοντας ειδικά για πέναλτι σε ανατροπή του Αργύρη Στεργίου στις αρχές περίπου του δευτέρου μέρους.

Φάσεις και γκολ

4΄ Σουτ από τον Ι. Μπιμπάι έδιωξε ο Τσαβαρής

7΄ Σουτ από τον Ι. Αναστασίου η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το κάθετο δοκάρι της εστίας του Κυριακού

23΄ 0-1: Ο Μεταξάς με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ για τον Ταμυναϊκό

24΄ Κοντινή προβολή του Βρεττού η μπάλα πέρασε άουτ

26΄ Νέο σουτ από το Μεταξά έδιωξε σε κόρνερ ο Κυριακού

31΄ 0-2: Ο Κόφι με σουτ από το ύψος της γραμμής της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

38΄ Πλασέ μέσα απ’ την περιοχή του Βρεττού η μπάλα κατέληξε άουτ

40΄ Σουτ από τον Αργύρη Στεργίου η μπάλα πέρασε λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ταμυναϊκού

42΄ Πλασέ του Χ. Φώτου μέσα απ’ την περιοχή η μπάλα κατέληξε άουτ

48΄ Κοντινή προβολή του Βρεττού η μπάλα πέρασε άουτ

50΄ 0-3: Ο Λάμπρου με κοντινό πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ για τους φιλοξενούμενους

51΄Πλασέ μέσα απ’ την περιοχή του Χ. Φώτου έδειξαν πάνω απ’ τη γραμμή οι αμυντικοί του Ταμυναϊκού

52΄ Σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής από τον Ζαχαριά η μπάλα πέρασε πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Αιδηψού