*ΑΙΔΗΨΟΣ: Ανταπόκριση

Ισόπαλοι με σκορ 2-2 αναδείχτηκαν Αιδηψός και Όλυμπος Γυμνού σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο όταν οι αλλαγές συναισθημάτων έσπαζαν καρδιές.

Οι γηπεδούχοι παρότι βρέθηκαν να προηγούνται με δύο τέρματα και ήταν κοντά στους τρεις βαθμούς στο τέλος μάλλον θα πρέπει να είναι ευχαριστημένοι με το βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Όλυμπος από την πλευρά του βρήκε τα ψυχικά αποθέματα φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια και παρόλο που στο τελευταίο τέταρτο έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα έχασε τεράστια ευκαιρία από τα έντεκα βήματα να φύγει με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν με τον Κοτρογιάννη στο 5΄ να σουτάρει δίπλα από τα δοκάρια του Κυριάκου.

Η Αιδηψός απάντησε στις ευκαιρίες στο 17΄ με το σουτ του Μακρή να σταματάει στον  Μπασινά.

Ο Όλυμπος μετά το 25΄ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων με τον Ντούρμα στο 37΄ να σημαδεύει το δοκάρι έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασιστικά στην επανάληψη παίρνοντας κεφάλι στο σκορ στο 50΄ με σουτ του Ι.Μπιμπάι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, 1-0.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί του πρώτου τέρματος ο Σαββόπουλος στο 54΄ με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Αιδηψό βάζοντας τις βάσεις για νίκη της ομάδα του, με 2-0.

Ο Όλυμπος παρά την ψυχρολουσία κατάφερε να αντιδράσει με τον Σταματούκο στο 71΄έπειτα από ατομική ενέργεια να μειώνει σε 2-1 βάζοντας την ομάδα του και πάλι στο παιχνίδι.

Με την ψυχολογία υπέρ τους οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 76΄ με σουτ του Τρεγκάι μέσα από την περιοχή, 2-2.

Η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ καθώς ένα λεπτό μετά ο Ντούρμας αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη-κόκκινη παίρνοντας το δρόμο για τα αποδυτήρια.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης με τον Τρίκκα στο 89΄να αποτυγχάνει από πλεονεκτική θέση να κάνει την ολική ανατροπή.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+1′) ο Όλυμπος κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Κοτρογιάννη, με τον ίδιο όμως να κλοτσάει τεράστια ευκαιρία για το τρίποντο καθώς το πέναλτι που εκτέλεσε έφυγε έξω από τα δοκάρια του Κυριάκου.

Με τη λήξη του παιχνιδιού η Αιδηψός έχασε τον Γλύκο καθώς αποβλήθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Θανάσης Γουρνάς): Κυριακού, Β. Σαββόπουλος, Βασιλείου, Γιουκάι, Γλύκος, Καππές, Μακρής, Ν. Αναγνώστου, Αθανασίου (70′ Καρμάι), Ι. Μπιμπάι, Δ. Σαββόπουλος (71′ Μ. Αναγνώστου).

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Παναγιώτης Κοντογιάννης): Μπασινάς, Κηρύκος, Σακκής, Κουτσαυλής (59′ Σ. Αργύρης), Αυλωνίτης, Τσουμάνης, Ντούρμας, Ζουρμπουλής (65′ Μπαρώτας), Τρεγκάι (80′ Τρίκκας), Κοτρογιάννης (93′ Δαμπάνης), Σταματούκος.