Εξαιρετικό παιχνίδι με πολύ σασπένς ένταση, δύναμη, και πολύ καλό ποδόσφαιρο είχαμε στο γήπεδο Αλεξάνδρου ανάμεσα στα Αλάτσατα και τον ΠΑΟ Πολιτικών με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 1-0 χάρη στο γκολ του Αναστάσιου Μιχαιλίδη στο 10′ του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι φουριόζοι και προηγήθηκαν με 1-0 στο 10′ με ωραίο πλασέ του Μιχαιλίδη Αναστ. μετά από “παιδικό λάθος” στην άμυνα των Πολιτικών.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν τον παιχνίδι και με την συμπλήρωση της μισής ώρας έλεγχαν τον αγώνα χωρίς όμως την μεγάλη φάση στα καρέ του Τρίκκα.

Τα Αλάτσατα με το Άργυρο να παίζει και για τους Λαλανίτη και Κώστα Μιχαιλιδη που ήταν απόντες κέρδισε πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής Ρέτσας , το πέναλτι εκτέλεσε ο παθών με τον Μαραγκό να τον “ψωνίζει” και να αποκρούει στην δεξιά γωνία του.

Στο 35′ είχαμε την αποβολή του Παυλου με 2η κίτρινη κάρτα από το διαιτητή Ρέτσα μετά Πολιτικά να διαμαρτύρονται για αυτήν την απόφαση.

Στο 42′ είχαμε την φάση του πρώτου ημίχρονου ο Τσώκος μόνος απέναντι στο Τρίκκα στην μικρή περιοχή ολιγώρησε με τον πορτιέρο των Αλατσατών να διώχνει το πλασέ του και να κρατάει το 1-0.

Το ημίχρονο ξεκίνησε μετά Πολιτικά να ανεβάζουν στροφές να χάνουν μοναδική ευκαιρία με τον Ζαμπό σε τετ-α-τετ με τον Τρικκά.

Στο 68′ είχαμε την αποβολή με 2η κίτρινη κάρτα για τον Ματσούκα των Αλατσάτων και το μας έγινε “ΡΟΝΤΕΟ” με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ο Δημήτρης Ακριτίδης έριξε στον αγώνα και τον υψηλόσωμο φορ Γιάννη Τζαμίχα που στο διάστημα που έπαιξε έκανε αισθητή την παρουσία του .

Τα Αλάτσατα κράτησαν με καλή αμυντική τακτική και εξαιρετικό τον νεαρό τερματοφύλακα Τρίκκα και πήραν την νίκη που έστω και προσωρινά τα φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟ Πολιτικών είναι ανταγωνιστικός έχει καλή παρουσία του λείπει το θετικό αποτέλεσμα που θα δώσει ηθικό στην ομάδα να προχωρήσει.

Παράπονα και από τους δύο για τον διαιτητή Στράτο Ρέτσα που είχε δύσκολο έργο σε ένα παιχνίδι με πολλές επαφές , δυνατά μαρκαρίσματα, πάθος και ένταση από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, πολύ καλοί οι δύο βοηθοί Προκόπης Τσιφλάκος και ο αειθαλής Βαγγέλης Σιμιτζής .

Αλάτσατα(Γ.Φούρλης):Τρίκκας, Μπιτζανακης, Ντούκα, Κουτσαυλής, Καραγιάννης(70′ Τσιτσόπουλος), Τσάλλας Νικ.(89′ Μπανάσιος), Νερούτσος, Ματσούκας, Αργυρός, Μιχαιλίδης Αναστ.(83′ Φωτεινός), Μπούζο(60′ Ελευθεριάδης).

ΠΑΟ Πολιτικών(Δ.Ακριτιδης):Μαραγκός, Παυλου, Λάζαρης Δημ., Τσωκος, Γκάβαλης, Βλέτσας, Λάζαρης Γιωργος(75′ Τζαμίχας), Ζαμπός, Χασάνδρας(60′ Χρυσικός), Λάμι(46′ Πύθουλας), Ανδριόλας.