Ντέρμπι κορυφής στην Αμάρυνθο ανάμεσα στην τοπική ομάδα που είναι στην κορυφή της βαθμολογίας και την Κάρυστο που την ακολουθούσε με ένα βαθμό διαφορά.

Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι με δύναμη , πάθος, μονομαχίες σώμα με σώμα με τον κακό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου να δυσκολεύει αφάνταστα τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών.

Ο Αμαρυνθιακός με την δύναμη της έδρας να τον οδηγεί απείλησε πρώτος στο 7′ με τον Κόλλια να σουτάρει και τον πολύπειρο Κώστα Παπουτσή να σώζει την Κάρυστο από τα χειρότερα με προβολή.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κόντρα στην ροή του αγώνα απείλησαν στο 15′ με τον αειθαλή Μάριο Ρέτσα να αστοχεί από πλάγια μέσα από την μικρή περιοχή.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα με τους γηπεδούχους όμως να μην ανησυχούν πολύ αφού η κατοχή της Καρύστου δεν είχε φάσεις.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε καλύτερο ρυθμό στο παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να πετύχουν το χρυσό το χρυσό γκολ που θα τους έδινε την νίκη.

Η αλλαγή του Γιώργου Τζόκα ο Ζάνι στο 60′ παραλίγο να είναι «χρυσή» μιας και ο παίχτης της Καρύστου είχε δύο σπουδαίες στιγμές σε διάστημα 8 λεπτόν η μιας το 62′ όταν από πλάγια σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Τζάβάρα, και στο 66′ με κεφαλιά ανάγκασε τον τερματόφυλακα Τζαβάρα να αποκρούσει και στην συνέχεια να στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Ο Αμαρυνθιακός ανέβασε την απόδοση του στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Σελίμ Μυρτέζα να είναι ο μοιραίος της ομάδας του εορτάζοντα Μπάμπη Γεωργίου καθώς αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο 83′ του αγώνα.

Το τελικό 0-0 βρήκε τον Αμαρυνθιακό να παραμένει πρωτοπόρος και την Κάρυστο να περιμένει στραβοπάτημα του.

Οι φιλοξενούμενοι κρατάν την καλή εμφάνιση τους και τα δύο δοκάρια που είχαν σε αυτό και ποιο κλασικές ευκαιρίες για γκολ.

Οι γηπεδούχοι με έξυπνη τακτική κράτησαν το πολύτιμο 0-0 είχαν τις καλές στιγμές να «κλέψουν» το ματς χωρίς να το καταφέρουν κρατώντας όμως την κορυφή της βαθμολογίας.

Άριστη η διαιτησία του Θανάση Παπακυριάκου και των βοηθών του Δαυίδ Πριόνα και Γιώργου Κοντογιαννίδη.

.Κατάμεστο με εκπληκτική ατμοσφαίρα από τους φιλάθλους και των δύο ομάδων  το γήπεδο της Αμαρύνθου.

. Σε κάκιστη κατάσταση ο αγωνιστικό χώρος του γηπέδου του Αμαρυνθιακού πράγμα που δυσκόλευε πολύ τς προσπάθειες και των δύο ομάδων.

. Ο Νίκος Δαφνής ήταν ο παρατηρητής του αγώνα άψογος στα καθήκοντα του.

.Ξεχώρισαν οι παλιοσειρές Μάριος Ρέτσας και Κώστας Παπουτσής με την αγωνιστηκότητα τους και την εμπειρία τους στο παιχνίδι.

Αμαρυνθιακος(Χαρ.Γεωργίου):Τζαβάρας, Κιμουλιάτης , Λιατήφης(65′ Σεφερλής), Βελαέτης, Ξουρής, Μυρτέζα Σ., Κόλλιας, Λυμπέρης(83′ Αντωνίου), Μυρτέζα Αντ., Κοντραζίου Αλμπ., Σταμέλος.

Κάρυστος(Γ.Τζόκας):Κότσιαρης, Παπουτσής, Φραγγής(61′ Ζάνι), Σφυρίδης, Παπασταματίου, Μπιθικούκης(90′ Σαρλάνης), Τούρλας, Τζόκας, Ρέτσας, Κασίμι(84′ Μπούσουλας), Ρουκλιώτης(80′ Μπόκαρης).